Znajdź swoją wioskę klientów

Godin nazywa to plemieniem. Kevin Kelly nazywa ich Twoimi 1000 prawdziwymi fanami. Hugh MacLeod nazywa to globalnym mikrobrandem.

Gdziekolwiek spojrzysz, możesz zauważyć nowy rodzaj elastycznego, inteligentnego małego biznesu. Służą one stosunkowo niewielkiej liczbie osób. Duże firmy ślinią się nad swoimi marżami zysku i zdolnościami adaptacyjnymi. Ich klienci są powaleni tym, co robią i jak to robią.

I jeszcze jedno. Przejmują świat.

Firmy te znają swoich klientów, często po imieniu. Ich relacje z klientami, jak każdy prawdziwy związek, napotykają od czasu do czasu szorstki punkt. Bycie małym i ludzkim oznacza popełnianie wielu błędów.

Ale kiedy te firmy psują się, w przeciwieństwie do AT & T lub Microsoftu, ich klienci często je kochają więcej.

Co to jest wiejski biznes?

Kilka miesięcy temu pisałem o zaletach posiadania wioski klientów. Biznes jest osobisty, intymny i wyskalowany na człowieka. Każda firma wiejska jest indywidualna, określona przez osobowość właściciela, ale także przez dziwactwa ich klientów.

Ale w przeciwieństwie do dosłownej wioski, wiele nowych firm wiejskich ma klientów na całym świecie. Twoi klienci mogą pochodzić z Melbourne, Malezji i Monachium, podczas gdy ty prowadzisz swoją wiejską firmę z domowego biura w Madison w stanie Wisconsin.

W miarę jak trendy gospodarcze rozbijają duże firmy na kawałki (i zlecają okruchy, które pozostały), coraz więcej ludzi tworzy żywe małe firmy obsługujące własne wioski klientów.

Wiejski biznes reaguje

Gdy baza klientów jest mała, można być wyjątkowo reaguje na potrzeby i pragnienia tych klientów.

Jeśli jesteś wiejskim piekarzem, który martwi się trendami zdrowotnymi, możesz od razu zacząć coś z tym robić.

Wkładasz więcej zdrowych dla serca przedmiotów do swoich walizek. Otwierasz swoją kuchnię Po godzinach na zajęcia zdrowego gotowania. Współpracujesz z lokalnymi restauracjami, aby umieścić lepszy chleb na stołach, i lokalnymi młynami, aby uzyskać świeżą ekologiczną mąkę do swoich produktów.

Co Ty nie. Uruchom grupy fokusowe, aby sprawdzić, czy istnieje potrzeba rynkowa, lub zapytaj menedżera franczyzy, czy nie masz nic przeciwko dodaniu niektórych elementów do menu.

Po prostu spróbuj. Twoja społeczność to lubi lub nie. tak czy inaczej, nie będziesz musiał przeprowadzać badań rynku, aby dowiedzieć się, jak idzie — Twoja wioska po prostu ci mówi.

Dostosuj kurs. Znajdujesz wspólną płaszczyznę między swoją wizją a potrzebami Twojej wioski. Uczysz się robiąc.

Miejsce, gdzie każdy zna twoje imię

Pamiętasz ten tekst ze starego programu telewizyjnego “Cheers”? Serial opowiada o barze, który jest kwintesencją wiejskiego biznesu. Każdy jest stałym bywalcem. Wszyscy są znajomi.

Programy telewizyjne polegają na tej znajomości. Pokazy o dziwacznych wioskach (Northern Exposure, The Gilmore Girls) przyciągają lojalnych widzów tydzień po tygodniu. A nawet pokazy rzekomo osadzone w dużych miastach (przyjaciele, Seinfeld, Seks w mieście) dają nam wersje tych miast, w których spędzamy cały czas w tej samej wiosce znajomych twarzy.

Większość z nas czuje się nieswojo w ogromnych, anonimowych przestrzeniach. Plac Czerwony jest wspaniały, ale nikt nie chce spędzić tam tygodniowych wakacji.

Chcemy czuć się wyjątkowo, jakbyśmy byli częścią czegoś. Chcemy być “stałym klientem”.”

Daj im miejsce do zebrania

Czego potrzebuje Wioska?

Przywódca. (To Ty.) Cel. (To twoja pozycja rynkowa lub różnica wygranych.) Idiota. (Nie martw się, zawsze się pojawia.) I miejsce spotkań.

Możesz utworzyć witrynę członkowską dla swoich najbardziej ukochanych klientów. Lub organizować specjalne konferencje, grupy użytkowników i spotkania. Możesz zbudować coś tak prostego jak prywatne forum online, na którym Twoja wioska może dzielić się swoimi doświadczeniami — dobrymi i złymi.

Ale daj swojej wiosce miejsce na spotkanie. Poznać Was lepiej i poznać się lepiej. Miejsce, gdzie każdy zna swoje imię.

O autorze: Sonia Simone jest starszym redaktorem Copybloggera i założycielką niezwykłej komunikacji.

Total
0
Shares
Related Posts