Przewodnik dla początkujących do przeprowadzenia wywiadu wideo

Rozmowa kwalifikacyjna jest kluczowym krokiem w procesie selekcji pracowników. Kiedy jest to wykonywane skutecznie, pomaga ocenić, jak dobrze umiejętności, doświadczenie i wiedza kandydata spełnia wymagania pracy i jak pasowałyby do kultury korporacyjnej firmy.

Dzięki technologii możesz pójść o krok dalej i przeprowadzić wywiady wideo w celu interakcji z kandydatem twarzą w twarz.

Pomysł przeprowadzenia wywiadu wideo może wydawać się nerwową perspektywą, ale może być korzystny. Rozmowy kwalifikacyjne kończą się szybciej i nie musisz polegać na kartce papieru, aby ocenić kandydata—będą tuż przed tobą!

W tym przewodniku powiem Ci, jak poprawnie przeprowadzić rozmowę wideo osobiście, zwiększając w ten sposób szanse na zatrudnienie odpowiedniej osoby do pracy.

Co To jest wywiad wideo?

Mówiąc prościej, wywiady wideo to wywiady twarzą w twarz przeprowadzane online.

Rozmowy te dają rekruterom i pracodawcom znaczący sposób na interakcję z kandydatami, którzy mogą być zdalni lub obecnie pracują bez kłopotów z fizyczną obecnością. Szczególnie przydatne jest przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych z biernymi kandydatami, którzy nie mogą lub nie chcą wziąć dnia wolnego od pracy, aby przyjść na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowy kwalifikacyjne Online pozwalają ocenić Kwalifikacje kandydatów, umiejętności miękkie i nie tylko podczas procesu rekrutacji.

Chociaż wywiad wideo nie jest idealnym zamiennikiem tradycyjnych wywiadów, z pewnością mają kilka trudnych do pominięcia korzyści, co prowadzi do lepszych decyzji o zatrudnieniu. Na przykład, w przeciwieństwie do rozmowy telefonicznej, możesz odczytać język ciała i wskazówki dotyczące twarzy kandydata, dając Ci lepsze wyobrażenie o jego osobowości i umiejętnościach miękkich.

Możesz nawet nagrać wirtualny wywiad i odtworzyć go później podczas porównywania kandydatów. Czasami drugie spojrzenie robi różnicę między dobrym a złym zatrudnieniem.

Podstawy wywiadu wideo

Wywiad wideo jest dość prostą praktyką. Chociaż masz wolną rękę w tym, jak podchodzisz do swoich kandydatów, musisz pamiętać o kilku podstawach.

Zarys procesu

Po przesłuchaniu kilku kandydatów w mojej karierze mogę ręczyć, że przygotowanie może przejść długą drogę—nawet jeśli to Ty ją prowadzisz.

Złóż formalny plan razem z całym zespołem rekrutacyjnym. Burza mózgów sposoby pozyskiwania i zatrudniania talentów najwyższego poziomu, a jednocześnie usprawnienie procesu rekrutacji. Oto lista pytań do rozważenia:

 • Czy chcesz, aby kandydat wykonał określone kroki z wyprzedzeniem? Może to obejmować składanie dodatkowych próbek pracy lub test przed zatrudnieniem.
 • Czy planujesz udostępnić kandydatowi dokumenty na ekranie? Czy będziesz musiał przygotować prezentację slajdów?
 • Co byś zrobił, gdyby połączenie internetowe—Twoje lub kandydatów—zaczęło mieć problemy?
 • Jak sprawić, by kandydat czuł się bardziej komfortowo i zrelaksowany?

Każdy członek zespołu rekrutacyjnego powinien być aktywnie zaangażowany w ten krok. Z wielu pracowników będzie zdalny, nie ma tak naprawdę luksusu wskakując do czyjegoś biurka w celu wyjaśnienia. Więc lepiej być jasnym z pytaniami i sugestiami.

Upewnij się, że twój schemat proceduralny zawiera wszystkie informacje i szczegóły, aby zapobiec błędnej komunikacji.

Konfiguracja Sprzętu

Przeprowadzenie wywiadu wideo wymaga specjalnego sprzętu i narzędzi. Musisz zrozumieć i mieć doświadczenie z ich używania wcześniej, aby upewnić się, że rozmowa idzie dobrze i nie masz trudności technicznych.

Będziesz potrzebował oprogramowania do wywiadów wideo (omówimy to bardziej szczegółowo), a następnie podstawowego sprzętu, takiego jak kamera internetowa, głośnik i mikrofon. Najnowsze komputery i laptopy mają już te trzy wbudowane, więc prawdopodobnie masz już to posortowane.

Następnie będziesz potrzebować niezawodnego i szybkiego połączenia internetowego. Jeśli korzystasz z sieci Wi-Fi, możesz spróbować przenieść urządzenia bliżej routera i odłączyć inne urządzenia i użytkowników podczas prowadzenia rozmowy.

Rozważ przeprowadzenie kilku wywiadów testowych z członkami zespołu, aby upewnić się, że wszyscy wiedzą, jak skonfigurować funkcje audio i wideo, wyciszyć się, rozmawiać i udostępniać swój ekran podczas wywiadu.

Poniżej znajduje się szybka lista kontrolna, aby upewnić się, że cały sprzęt działa prawidłowo przed rozmową:

 1. Sprawdź dźwięk, mikrofon i kamerę. Możesz także nagrywać, aby zobaczyć, jak wyglądasz i brzmisz, i wprowadzić odpowiednie korekty.
 2. Sprawdź, czy kamera znajduje się na wysokości oczu.
 3. Sprawdź połączenie internetowe.
 4. Zamknij wszystkie niepotrzebne karty i aplikacje.
 5. Zaloguj się do platformy wywiadów wideo.
 6. Naładuj wszystkie swoje urządzenia.
 7. Upewnij się, że w tle nie ma żadnych informacji prywatnych lub poufnych ani niczego niewłaściwego, co widzowie mogą zobaczyć w filmie.

Komunikacja Z Kandydatem

Nie możesz odbyć rozmowy wideo bez kandydatów. Właśnie dlatego powinieneś ich informować o rozmowie.

Przede wszystkim wysyłaj zaproszenia do wszystkich najlepszych kandydatów jak najszybciej, aby koordynować harmonogramy.

Najlepiej jest wysłać zaproszenia, gdy tylko zdecydujesz się na rozmowę kwalifikacyjną z kandydatem. Pamiętaj, aby w wiadomości e-mail umieścić link do spotkania i hasło, a także wszelkie szczegółowe instrukcje, które pomogą im pobrać i obsługiwać oprogramowanie do wideokonferencji, którego używasz.

Następnie wyślij e-mail z przypomnieniem do wszystkich uczestników na dzień przed rozmową.

Czekanie na kandydata, który nie pojawi się na rozmowie kwalifikacyjnej, to ogromna strata czasu. I nie zapominajmy, jak czasochłonne może być przełożenie rozmów kwalifikacyjnych.

Ostatnim krokiem jest poinformowanie klientów o swojej decyzji po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej i krótkiej liście kandydatów.

Przygotowanie Do Rozmowy Kwalifikacyjnej

Tak jak każdy inny wywiad, nie próbuj tego robić. Musisz mieć pytania na rozmowę kwalifikacyjną, które planujesz zadać z wyprzedzeniem. Zachowaj listę przed sobą, aby utrzymać rozmowę kwalifikacyjną na dobrej drodze i upewnić się, że wszystkie pytania otrzymają odpowiedzi.

Rozważ rozpoczęcie od kilku pytań lodołamacza, aby uspokoić kandydata. Pamiętaj, wywiady wideo denerwują ludzi-bardziej kandydatów. Następnie możesz przejść do zadawania bardziej szczegółowych pytań dotyczących pracy.

Zapytaj kandydata o jego umiejętności i wcześniejszą historię pracy, oczekiwania i pytania sytuacyjne. Pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej oparte na zachowaniu mogą pomóc w głębszym zagłębieniu się w krytyczne umiejętności kandydata.

Innym ważnym aspektem przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej jest atrakcyjna kultura firmy.

Jednym z głównych wyzwań związanych z wywiadami wideo jest to, że kandydaci nie mają pojęcia o kulturze Twojej firmy. Przygotowanie fascynującej historii o Twojej kulturze i wartościach pomoże to zrekompensować. Pomyśl o wszelkich materiałach wizualnych, które możesz udostępnić kandydatom podczas lub po rozmowie, takich jak wyświetlanie referencji pracowników lub postów w mediach społecznościowych, które uchwycą znaczące chwile i odpowiedzą na wszelkie pytania kandydatów.

5 narzędzi do poprawy wywiadów wideo

W tej sekcji omówimy najlepsze platformy do przeprowadzania wywiadów wideo, które są łatwe w użyciu, niedrogie i niezawodne.

Zoom

Zoom stał się usługą czatu wideo w ciągu ostatniego roku.

Jest to jedno rozwiązanie do wideokonferencji, przesyłania wiadomości i webinarów. Platforma jest łatwa w obsłudze, co minimalizuje trudności techniczne po stronie kandydata. Ponadto, biorąc pod uwagę popularność, jest bardzo prawdopodobne, że wszyscy kandydaci mają już konta Zoom.

Skype

Przed zoomem był Skype.

Skype od lat upraszcza połączenia internetowe. Platforma oferuje połączenia wideo i audio HD, a także wiadomości, udostępnianie ekranu, nagrywanie rozmów i napisy na żywo. Już cenne narzędzie dla zespołów zdalnych, Można używać Skype do przeprowadzania wywiadów wideo bezboleśnie.

Dodatkowe funkcje obejmują rozmycie tła i środowisko testowania kodu NA ŻYWO do tworzenia oprogramowania lub wywiadów z inżynierami.

Google Meet

Firmy korzystające już z G Suite preferują Google Meet ze względu na swoją prostotę.

Aby dołączyć do rozmowy wideo, wystarczy link, który można łatwo udostępnić za pośrednictwem kalendarza Google lub zaproszeń do Gmaila. Eliminuje to dodatkowe problemy związane z pobieraniem nowego oprogramowania i uzyskiwaniem kodów dostępu.

Co więcej, usługa ma aplikacje na Androida i iOS, dając uczestnikom elastyczność dołączania do wywiadów z ich telefonów komórkowych.

Jobvite

Rekruterzy, zespoły rekrutacyjne i kandydaci kochają Jobvite, ponieważ jest wyposażony w funkcje, które sprawiają, że rozmowa kwalifikacyjna jest tak bezproblemowa, jak to tylko możliwe. To, że jest łatwy w użyciu, współpracy i ułatwia szybsze podejmowanie decyzji, jest wisienką na torcie.

Zazwyczaj musisz zintegrować swoje oprogramowanie do wywiadów wideo z ATS innych firm. Jobvite stara się wyeliminować ten wymóg.

To narzędzie programowe jest połączeniem ATS i platformy wywiadów wideo. Dzięki temu możesz szybciej przeprowadzać wywiady, nie martwiąc się o niekompatybilność ATS.

Spotkania CISCO Webex

Spotkania CISCO Webex ułatwiają przeprowadzanie wywiadów wideo.

Umożliwia przeprowadzanie wywiadów za pośrednictwem dowolnego urządzenia i daje dostęp do kilku doskonałych funkcji, takich jak prywatne wiadomości na spotkaniach, udostępnianie ekranu i funkcja nagrywania z automatyczną transkrypcją. Wideo w jakości HD sprawi, że poczujesz się jak kandydat jest w tym samym pokoju z Tobą!

Kolejną korzyścią jest dostosowywanie układów spotkań w celu optymalizacji użytkowania.

5 sztuczek do prowadzenia skutecznych wywiadów wideo

Wywiad wideo oferuje kilka korzyści, które mogą być niezwykle pomocne w przypadku zatrudniania-ale musisz to zrobić dobrze. Czytaj dalej, omawiając pięć sztuczek, które pomogą Ci w pełni wykorzystać wywiad wideo.

Ubierz Się Odpowiednio

Sposób, w jaki się ubierasz, daje kandydatowi poczucie Kultury Twojej firmy i sprawia, że rozmowa kwalifikacyjna jest bardziej zgodna z wywiadem na miejscu. Zawsze powinieneś być ubrany profesjonalnie, gdy masz zamiar przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, niezależnie od lokalizacji.

Pokazanie się w dresach, chyba że jest to typowy strój biurowy dla Twojej organizacji, sprawi, że kandydat poczuje, że rozmowa nie jest dla ciebie tak ważna. Więc jeśli masz oficjalny strój, załóż tę koszulę i krawat. Zawsze możesz się zmienić po rozmowie kwalifikacyjnej.

Przygotowanie środowiska rozmowy kwalifikacyjnej

Kandydat oceni twoją firmę na podstawie tego, co zobaczy na swoich ekranach. Aby stworzyć pierwsze dobre wrażenie na swojej firmie, upewnij się, że powinieneś przygotować pokój—lub przynajmniej część, którą widzą.

 • Poinformuj swoich kolegów (lub rodzinę, jeśli prowadzisz spotkanie z domu), kiedy i gdzie odbywa się spotkanie. Poproś ich, aby nie rozmawiali przez telefon lub ze sobą w pokoju, w którym się znajdujesz.
 • Unikaj organizowania spotkań w pokojach, które mają echo. Możesz umieścić rośliny lub miękkie meble, aby pochłaniać dźwięk,który z kolei zatrzyma Echo.
 • Umieść komputer lub kamerę internetową na wyciągnięcie ręki od miejsca, w którym siedzisz. Jeśli masz niższe biurko, użyj książek lub pudełka, aby umieścić urządzenie na wysokości oczu.
 • Nie zapomnij o oświetleniu! Usiądź z lampą przed sobą, ale umieść ją tak, aby nie była widoczna w aparacie. Upewnij się, że światło nie tworzy dziwnych cieni. Unikaj siedzenia pod słońcem.

Ćwicz Dobrą Mowę Ciała

Tylko dlatego, że masz ekran między tobą a kandydatem, nie oznacza, że maniery i etykieta są poza stołem. Oszałamiające 55% komunikacji jest niewerbalne, a twoje słowa wynoszą tylko 7%. Pozostałe 38% przekazało to tonem twojego głosu.

Dlatego sposób, w jaki się prezentujesz, ma kluczowe znaczenie w wywiadzie wideo. Upewnij się, że nawiązujesz kontakt wzrokowy, siedzisz prosto, kiwasz głową w odpowiednim czasie i uśmiechasz się—dużo.

Stawiaj Konsekwentne Pytania

Powinieneś zadawać wszystkim kandydatom spójny zestaw pytań, niezależnie od formatu rozmowy kwalifikacyjnej. Chociaż nie ma potrzeby odkrywania koła na nowo, pytania powinny być odpowiednie, biorąc pod uwagę pracę i zgodnie z odpowiedziami kandydata.

W ten sposób, nawet jeśli wystąpią przerwy, będziesz lepiej przygotowany do oceny i porównywania kandydatów na podstawie ich odpowiedzi. Pomocne może być również korzystanie z karty wyników wywiadu, aby pozostać bezstronnym w ocenach.

Mieć plan zapasowy

Problemy mogą wystąpić bez względu na to, ile razy testujesz oprogramowanie do wywiadów wideo.

Jeśli internet staje się niestabilny, przerywając wideo i audio, użyj planu kopii zapasowej. Gorąco polecam alternatywną metodę przeprowadzenia wywiadu. Zadzwoń lub napisz do kandydata, aby zapytać go, czy nie przeszkadza mu przełączanie platform lub chęć rozmowy przez telefon.

Co dalej

Po zakończeniu wywiadu Przejrzyj swoje notatki i ponownie obejrzyj nagrany Wywiad. Spotkaj się ze swoim zespołem, aby wyłonić kandydatów na kolejną rundę rozmów kwalifikacyjnych, która zazwyczaj jest wywiadem na miejscu, chyba że zatrudniasz zdalnie.

Zawsze śledź każdego kandydata, z którym rozmawiasz—nawet jeśli zdecydujesz się nie iść do przodu z jednym.

Oto więcej szybkich przewodników, które pomogą Ci w rekrutacji najlepszych talentów:

 • Najlepsze 8 Opcji Oprogramowania Rekrutacyjnego
 • Przewodnik dla początkujących do rekrutacji różnorodności
 • Najlepsze strony z ofertami pracy 6 dla pracodawców
 • Jak rekrutować biernych kandydatów
Total
0
Shares
Dodaj komentarz
Related Posts

Recenzja OnPay

Usługi płacowe Online, takie jak OnPay, zapewniają, że nie jesteś pozostawiony na lodzie, jeśli chodzi o zarządzanie płacami…