Jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną

Rekrutacja nowych talentów i przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych może być trudnym zadaniem dla osób bez doświadczenia. Proces rekrutacji wymaga czasu, energii i wiele pracy administracyjnej. Samo przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej może być dla Ciebie równie denerwujące, jak dla kandydatów.

Ale proces nie musi być przytłaczający ani żmudny. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu rekrutacyjnemu i przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej możesz śmiało rekrutować talenty najwyższego poziomu i przeprowadzać zabójcze rozmowy kwalifikacyjne.

Zebrałem wyczerpującą listę wszystkiego, czego potrzebujesz, aby przeprowadzić rozmowy kwalifikacyjne od stresujących do spektakularnych. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak.

Łatwe Części prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej

Nawet jeśli nie jesteś osobą szczególnie społeczną, najłatwiejszą częścią przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej jest to, że masz wspólną płaszczyznę z kandydatem–już pracujesz dla swojej firmy, a oni chcą. To dobry punkt wyjścia.

Możesz podzielić się swoją pasją do swojej pracy, celów i wartości firmy, a także stworzyć idealny obraz roli pracy dla nowych kandydatów. Co więcej, możesz być częścią kształtowania przyszłości firmy, wybierając kandydata, który przynosi najwięcej do stołu.

Rekrutacja może być czasem żmudnym procesem, ale z odpowiednimi narzędziami nie musi być. Breezy HR to kompleksowe rozwiązanie rekrutacyjne zaprojektowane, aby pomóc ci w skutecznym i bezstresowym przyciąganiu i zatrudnianiu talentów najwyższego szczebla. Breezy HR zapewnia wszystkie narzędzia potrzebne do rekrutacji, organizowania i utrzymywania kontaktu ze wszystkimi kandydatami.

Trudne części prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej

Jeśli chodzi o przeprowadzenie udanej rozmowy kwalifikacyjnej, przygotowanie jest kluczowe, szczególnie jeśli chodzi o formalne rozmowy kwalifikacyjne z procesem wieloetapowym. Planowanie rzeczy, takich jak struktura rozmowy kwalifikacyjnej, pytania, które zadasz, i jak ocenisz każdego kandydata, może wydawać się bezowocnym zadaniem, ale sprawi, że cały proces będzie znacznie płynniejszy i bardziej udany.

Posiadanie jasnego planu pomoże również zapobiec pojawianiu się niespójności między wywiadami. Bardzo często ankieterzy pozwalają osobistym uprzedzeniom, nastrojom lub zakłóceniom na przeszkodzie wrażeniu, jakie zrobił kandydat. Zadbanie o usprawniony system punktacji, aby identyfikować kandydatów we wszystkich dziedzinach, pomoże w zwalczaniu tych uprzedzeń.

Wreszcie, jedną z najtrudniejszych części przeprowadzania wywiadów jest zmęczenie wywiadów. Zorganizowanie wszystkich rozmów kwalifikacyjnych w jeden dzień może wydawać się świetnym sposobem na przyspieszenie procesu rekrutacji. Ale czy możesz szczerze powiedzieć, że jeśli miałbyś ustawiać wywiady w ciągu całego dnia, dałbyś ostatniemu kandydatowi taki sam poziom uwagi jak pierwszemu? Oczywiście, że nie.

Aby zwalczyć zmęczenie wywiadów, zaplanuj nie więcej niż cztery wywiady dziennie. Pamiętaj, aby pozwolić na regularne przerwy między rozmowami, dając sobie wystarczająco dużo czasu, aby zanotować natychmiastowe myśli, zanim przejdziesz do następnego kandydata.

Krok 1: Zorganizuj Się

Wszystkie łatwe i trudne części przeprowadzania wywiadów, które omówiliśmy powyżej, można łatwo kontrolować lub zapobiegać z pewnym przygotowaniem i organizacją na miejscu. Mając to na uwadze, zaczynamy od planowania.

Wynajem na potrzeby

Zanim rozpoczniesz proces rekrutacji, kluczowym krokiem jest ustalenie, czy Twoja pozycja Rekrutacyjna jest prawdziwą potrzebą biznesową dla Twojej firmy. Lub jeśli stanowisko, na które rekrutujesz, można poprawić lub zmienić w jakikolwiek sposób, aby jeszcze bardziej dopasować się do wymagań biznesowych.

Skorzystaj z okazji, aby zagłębić się w to, czego potrzebujesz do zrobienia nowego kandydata i odpowiednio ustrukturyzować stanowisko.

Określ proces

Ważne jest, aby ustalić, czy proces rozmowy kwalifikacyjnej będzie składał się z jednego lub wielu elementów, zanim utworzysz ogłoszenie o pracę i rozpoczniesz rekrutację. Wielu kandydatów lubi zrozumieć cały proces rozmowy kwalifikacyjnej przed przystąpieniem do aplikacji o pracę.

W tym kroku zastanów się, czy ustawisz zadanie dla kandydatów, aby udowodnić swoje możliwości, a także czy najpierw przeprowadzisz rozmowę telefoniczną, aby zawęzić listę wywiadów twarzą w twarz. Zastanów się również, czy musisz zaangażować w ten proces inne osoby, takie jak menedżerowie wysokiego szczebla lub interesariusze, i wpleść to również w ten proces.

Dowiedz się, co oferujesz

Oprócz możliwości zdobycia wymarzonej pracy, większość kandydatów lubi również wiedzieć, jakie korzyści zobaczą wraz ze stanowiskiem. To świetny pomysł, aby uwzględnić te profity w opisie stanowiska, aby zachęcić wysokiej jakości kandydatów do aplikowania.

Ten krok polega na wybraniu tego, co Twoja firma ma do zaoferowania nowym kandydatom. Powinien on obejmować takie rzeczy, jak oczekiwane wynagrodzenie, premie, możliwości rozwoju kariery, zawarte profity lub korzyści, do których pracownicy będą uprawnieni po okresie próbnym.

Pokrycie zadań tego pierwszego kroku jest ważne, ponieważ pozwala dostosować wymagania Twojej firmy. Zanim przejdziesz do etapu rekrutacji, zaplanujesz również, jak wygląda idealny proces rekrutacji i zdefiniujesz zakres swojej oferty.

Krok 2: Rozpocznij proces rekrutacji

Teraz, gdy masz wszystkie kaczki z rzędu, nadszedł czas, aby rozpocząć proces rekrutacji. Czas trwania procesu rekrutacji może być tak krótki lub długi, jak potrzebujesz. Ale jeśli skupisz się na tym poniższe kroki, proces będzie płynny.

Pobierz oprogramowanie rekrutacyjne

Zamiast ręcznie publikować stanowisko i zarządzać rekrutacją na wielu platformach, takich jak Indeed, Glassdoor lub GoogleJobs, możesz to zrobić w jednym miejscu za pomocą narzędzia, takiego jak Breezy HR.

Dzięki Breezy HR możesz tworzyć niestandardowe rurociągi dla różnych stanowisk i dostosowywać etapy zatrudniania do potrzeb każdej roli. Możesz także transmitować swoją otwartą rolę do najlepszych miejsc pracy, bez ręcznego przesyłania do każdej witryny. Będziesz nawet w stanie zaplanować rozmowy kwalifikacyjne w oprogramowaniu, umożliwiając kandydatom wybór czasu, który będzie dla nich odpowiedni.

Breezy HR zajmie się przyziemnymi, administracyjnymi zadaniami rekrutacji, pozwalając skupić swoją energię na wyborze najlepszego kandydata do pracy.

Stwórz ogłoszenie o pracę

Po poświęceniu czasu, aby dowiedzieć się, jakie są potrzeby Twojej firmy i co możesz zaoferować zainteresowanym kandydatom w Kroku 1, Jesteś teraz gotowy do stworzenia zabójczej oferty pracy.

Ten krok jest ważny, ponieważ musisz jasno określić kandydatom, jakie umiejętności powinni posiadać, a także przedstawić rolę w sposób, który zachęci kandydatów na najwyższym poziomie do aplikowania.

Zawiera szczegółowy opis roli, w tym kluczowe zadania i obowiązki. Musisz również ustalić jasne wytyczne dla kandydatów w zakresie wcześniejszego doświadczenia lub umiejętności, które powinni posiadać, i co możesz zaoferować w zamian. Na koniec daj kandydatom znać, co muszą zrobić, aby aplikować i kiedy aplikacje zostaną zamknięte.

Reklamuj się na wielu platformach za pomocą Breezy HR

Kiedy twoje perfekcyjnie wykonane ogłoszenie o pracę jest gotowe do pracy, Podziel się swoją otwartą rolą pracy z tysiącami kandydatów. Breezy HR automatycznie rozpowszechni twój opis stanowiska pracy na darmowe tabele ofert pracy odpowiednie dla Twojego obszaru i Twojej roli, za pomocą jednego kliknięcia.

Za pomocą kolejnego kliknięcia i dodatkowej opłaty Breezy HR udostępni również twoją otwartą rolę pracy na forach ofert pracy premium, takich jak LinkedIn, Seek i ziprecruiter.

Krok 3: Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Uruchomiłeś swoje zabójcze ogłoszenie o pracę na wszystkich najlepszych forach pracy, a teraz napływają aplikacje od niesamowitych kandydatów. Czas przygotować się do etapu rozmowy kwalifikacyjnej. Tutaj zaczynają się ważne kroki w kierunku przygotowania i przeprowadzenia doskonałego wywiadu.

Zaplanuj Strukturę Wywiadu

Powinieneś już zdecydować się na składniki wywiadu w Kroku 1, ale teraz nadszedł czas, aby zaplanować strukturę każdego komponentu. To świetny pomysł, aby narysować przybliżony zarys tego, jak rozmowa kwalifikacyjna ostatecznie się rozwinie, abyś nie został pominięty po drodze.

Zastanów się, jak rozpoczniesz rozmowę kwalifikacyjną, jakie pytania zadasz i kiedy oraz ile czasu potrzebujesz na przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej.

Utwórz Przewodnik oceny rozmowy kwalifikacyjnej

Korzystanie z przewodnika oceny rozmowy kwalifikacyjnej do oceny każdego kandydata jest ważne w zapewnieniu, że wszyscy kandydaci są równi i bez stronniczości. Oznacza to również, że możesz korzystać z wielu ankieterów w całym procesie, ze spokojem, że wszyscy szukają tych samych cech w kandydacie.

W swoim przewodniku oceny, zawierać szczegóły kluczowych umiejętności, które muszą posiadać kandydaci, metody, w jaki sposób ankieterzy powinni oceniać odpowiedzi kandydatów na określone pytania oraz jakie umiejętności lub zachowania powinni wykazywać podczas próby jakichkolwiek fizycznych elementów rozmowy kwalifikacyjnej.

Przygotuj Pytania Na Rozmowę Kwalifikacyjną

Przygotowanie pytań, które zadasz każdemu kandydatowi, to świetny sposób, aby upewnić się, że uwzględniasz wszystkie aspekty przewodnika oceny rozmowy kwalifikacyjnej, który właśnie stworzyłeś. Możesz również przekazać te pytania innym ankieterom, aby każdy kandydat miał podobną rozmowę kwalifikacyjną.

Obejmują takie tematy, jak wcześniejsze doświadczenie zawodowe, umiejętności lub wykształcenie, które kandydaci mogą wnieść do roli, oraz pytania dotyczące szczególnie otwartej roli. Nie rób tych pytań tak trudne, że mogą one całkowicie kikut lub zawstydzić kandydata. Chcesz, aby czuli się komfortowo i zdolni do wykonywania swoich absolutnych najlepszych w wywiadzie.

Umów się na randkę

Najlepiej będzie, gdy przejdziesz wszystkie te kroki w trakcie etapu rekrutacji, więc przed zamknięciem aplikacji będziesz gotowy do rozpoczęcia rozmów kwalifikacyjnych. Pozostaw sobie co najmniej tydzień po upływie terminu składania wniosków, aby przejść przez aplikacje i powiadomić wybranych kandydatów o dacie i godzinie rozmowy kwalifikacyjnej.

Ponadto, ustalając daty i godziny rozmów, pamiętaj, aby zaplanować maksymalnie trzy do czterech wywiadów dziennie i pozostawić dużo czasu między wywiadami, aby zrobić notatki na temat natychmiastowych myśli i puścić wszelkie negatywne emocje, zanim Powitasz następnego kandydata.

Poświęcenie czasu na odpowiednie przygotowanie się do procesu rozmowy kwalifikacyjnej jest prawie ważniejsze niż trzymanie ich. Tutaj masz możliwość skonstruowania idealnego wywiadu, który sprawi, że ankieter będzie pewny siebie, a rozmówca wygodny i zdolny do pokazania swoich prawdziwych talentów.

Krok 4: przeprowadzanie wywiadów

Jeśli umieściłeś w pracy za pomocą powyższych kroków, przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej będzie najłatwiejszym krokiem w całym procesie. Oto kilka wskazówek, aby upewnić się, że cała twoja ciężka praca ożywa, jeśli chodzi o wywiad na żywo.

Zacznij Od Swobodnej Rozmowy

Zamiast zanurzać się w pytania dotyczące konkretnych zadań, poświęć trochę czasu na poznanie kandydata. Zacznij od przedstawienia się i zadaj kilka prostych pytań, takich jak ” jak Ci minął dzień?”lub” czy mieszkasz w okolicy?”Nie krępuj się, aby śledzić je z małą pogawędką, aby lepiej poznać kandydata.

Zadawanie tych pytań pozwoli kandydatowi zrelaksować się i poczuć się komfortowo z ankieterem przed nurkowaniem w pytaniach kwalifikacyjnych. Celem jest, aby kandydat otworzył się i podzielił swoimi prawdziwymi kolorami podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Przedstaw firmę

Gdy wszyscy się zrelaksują, nadszedł czas, aby dać kandydatowi przegląd firmy. Najlepiej byłoby, gdyby przeprowadzili badania nad tym, co robi firma, ale zawsze pomaga to usłyszeć z perspektywy Insidera.

Uwzględnij specyfikę swojej roli, swojej pozycji w biznesie i tego, jak firma postrzega siebie pozycjonowaną w porównaniu z konkurencją. Na koniec dotknij, czego kandydat może oczekiwać od firmy w przyszłości, jeśli ma odnieść sukces.

Zanurz się w przesłuchaniu

Część przesłuchań składa się z dwóch części. Pierwsza część obejmuje ogólne pytania dotyczące doświadczeń i umiejętności kandydata, celów zawodowych lub planów na przyszłość. Jest to dobra okazja, aby zapoznać się z CV kandydata i zadać konkretne pytania na temat tego, co widzisz.

Druga część obejmuje konkretne pytania oparte na stanowisku, co pozwala odkryć, w jaki sposób kandydat myśli, że wykorzysta swoje umiejętności w praktyce w Twojej firmie. Zadawaj pytania o to, w jaki sposób poradzą sobie z konkretnymi częściami pracy i czy mają wcześniejsze doświadczenie w radzeniu sobie z podobnymi sytuacjami.

Część pytania rozmowy kwalifikacyjnej jest również doskonałą okazją dla kandydatów, aby zebrać informacje od ciebie też i może przekształcić rozmowę kwalifikacyjną w bardziej rozmowę, która jest idealna do odkrywania prawdziwej osobowości kandydata.

Daj czas na pytania kandydatów

Kiedy czujesz, że omówiłeś wszystkie aspekty rozmowy kwalifikacyjnej, nie zapomnij dać mu możliwości zadawania pytań. Jest to świetny sposób, aby określić, czy zrobili swoje badania lub są naprawdę zainteresowani w roli.

Zainteresowany kandydat może zadawać pytania, takie jak dlaczego stanowisko jest otwarte, kiedy jest oczekiwana data rozpoczęcia i kiedy mogą oczekiwać, że ponownie usłyszą od ciebie.

Nie zapomnij podzielić się tą informacją z kandydatem, niezależnie od tego, czy o to poprosi. Ważne jest, aby ustalić wytyczne dotyczące tego, kiedy zostaną powiadomieni o wyniku ich aplikacji.

Krok 5: wynajmij najlepszego kandydata

Ten krok może nie przyjść od razu, jeśli planujesz zrobić drugą i trzecią rundę wywiadów. Jeśli masz zamiar to zrobić, powtórz Krok 4 dla każdej rundy wywiadów, aż dojdziesz do ostatniego etapu.

Porównaj Kandydatów

Zbierz przewodnik oceny rozmowy kwalifikacyjnej, wszelkie dodatkowe uwagi, CV kandydata i podanie o pracę, i przygotuj się na porównanie kandydata obok siebie.

Idealnie, będziesz mieć również pewien wkład od kolegów w tym kroku, co możesz również zrobić w Breezy HR. posiadanie drugiej lub trzeciej opinii na temat wyników kandydata może pomóc pozbyć się wszelkich uprzedzeń lub faworyzowania, które możesz przypadkowo rzutować na ten proces.

Pełne Kontrole Referencyjne

Po wybraniu preferowanego kandydata skontaktuj się z jego referencjami, aby upewnić się, że są tak dobre, jak się prezentują. Jest to ważny krok, ponieważ niektórzy kandydaci będą świecić na papierze, ale potkną się w rozmowie kwalifikacyjnej i odwrotnie.

Referencje kandydata będą w stanie dostarczyć informacji z pierwszej ręki dotyczących ich wyników w pracy, co jest oczywiście niezbędne do ich sukcesu na stanowisku.

Wystaw ofertę pracy

Gdy będziesz zadowolony, że wybrałeś najlepszego kandydata i wypełniłeś wszystkie czeki, nadszedł czas, aby dostarczyć ekscytujące wiadomości! Wystaw formalną ofertę pracy, umowę i umów się na datę rozpoczęcia z preferowanym kandydatem.

Najlepiej będzie, jeśli poczekasz, aż otrzymasz podpisaną i zaakceptowaną ofertę pracy, zanim powiadomisz innych kandydatów o niepowodzeniu. Chociaż jest to niewygodny krok, pozwalając im wiedzieć, dlaczego nie odniosły sukcesu lub co kandydat może zaoferować, że nie, to świetna informacja zwrotna, aby zapewnić, aby mogli zająć się tymi umiejętnościami dla przyszłych możliwości zatrudnienia.

Total
0
Shares
Related Posts

Recruiterbox Recenzja

Recruiterbox to oprogramowanie rekrutacyjne skierowane przede wszystkim do małych i średnich firm.  Oferuje pomocne narzędzie do masowego przesyłania…

Najlepsze Firmy Sprawdzające

Sprawdzenie przeszłości jest istotną częścią procesu zatrudniania. Łatwo go pominąć-ale jeśli to zrobisz, możesz zatrudnić kogoś, kto zaszkodzi…