Przewodnik dla początkujących do planów premiowych pracowników

Plany premiowe dla pracowników to świetny sposób na zmotywowanie pracowników do poprawy lub utrzymania wyników w pracy w celu osiągnięcia nowych celów firmy.

Ale budowanie planu premiowego pracownika, który jest sprawiedliwy i motywujący może być trudne.

Organizacje muszą równoważyć zapewnienie równych szans wszystkim pracownikom ze zrozumieniem, co tak naprawdę motywuje każdego pracownika. I nie zapomnij gwoździ terminowość bonusów, aby zapewnić można osiągnąć swoje cele na czas.

Dzisiaj przyjrzymy się tajnikom świetnego planu premiowego dla pracowników i przedstawimy kilka przydatnych wskazówek, aby zacząć od razu.

Co To jest plan premiowy dla pracowników?

Plan premiowy dla pracowników zapewnia pracownikom wynagrodzenie poza ich roczną pensją. Pozwala organizacjom motywować lub nagradzać pracowników za osiągnięcie określonych z góry celów.

Plany premiowe dla pracowników stanowią świetny sposób dla pracodawców, aby zapewnić uznanie tym, którzy wykraczają poza normalne obowiązki zawodowe. Jest to również świetny sposób na zmotywowanie pracowników do realizacji celów firmy, aby zapewnić sukces w ich osiąganiu.

Istnieje wiele różnych sposobów, w jakie pracodawcy mogą nagradzać pracowników w ramach planu premiowego, w tym zarówno nagrody finansowe, jak i niefinansowe. Ogólnie rzecz biorąc, znane są plany premiowania pracowników, które poprawiają morale i zbliżają zespół do siebie.

Podstawy planu premiowego dla pracowników

Podczas formułowania motywujący program bonusowy, istnieje wiele ruchomych części do rozważenia. Zamiast gubić się w szczegółach, zacznij od rozważenia tych podstawowych elementów planu premiowego dla pracowników, aby pomóc ci położyć właściwy fundament od samego początku.

Stwórz budżet na wypłatę premii

Jedną z najważniejszych rzeczy do rozważenia przy opracowywaniu planu premiowego pracownika jest to, ile możesz sobie pozwolić na zaproponowanie premii. Nie czekaj do końca roku, aby zdać sobie sprawę, że przekroczyłeś limit i nie możesz pozwolić sobie na spełnienie oczekiwań swoich pracowników.

Najprostszym sposobem, aby określić, ile możesz sobie pozwolić na płacenie premii, jest wykorzystanie zeszłorocznych zysków w ramach rocznego procesu budżetowania. Następnie określ, ile z tych zysków możesz sobie pozwolić, aby oddać zespołowi, jeśli będziesz miał dokładnie ten sam rok.

Pamiętaj, że zawsze lepiej jest niedociągnąć i przesadzić, więc błądź po stronie ostrożności, gdy przychodzi czas, aby poinformować pracowników, ile jest do zgarnięcia.

Keep It Simple

Twój plan bonusowy powinien być prosty i prosty, aby był łatwy do zrozumienia zarówno dla pracowników, jak i menedżerów.

Aby to zrobić, należy jasno określić cele i oczekiwania dotyczące tego, w jaki sposób pracownicy osiągną cele. Nie dodawaj zbyt wielu warstw i nie komplikuj celu. Pracownicy nie docenią dziesiątek różnych obręczy do przeskoczenia.

Wreszcie, edukuj pracowników na temat planu bonusowego i twórz jasną dokumentację, aby łatwo osiągnąć kamienie milowe.

Udostępnij wszystkim możliwości bonusowe

Jeśli nie możesz opracować planu bonusowego dla pracowników, który obejmuje wszystkich, powinieneś rozważyć zaproponowanie planu bonusowego. Twój program premiowy dla pracowników powinien być sprawiedliwy w całej organizacji.

Byłoby niesprawiedliwe, gdyby jeden wydział miał program bonusowy, podczas gdy inni nie. Zwłaszcza, gdy wszyscy dążymy do tego samego celu końcowego.

Warto tutaj zauważyć, że być może będziesz musiał inaczej zorganizować plany bonusowe dla różnych działów. Działy sprzedaży, w których zarobki są oparte na prowizjach, prawdopodobnie będą postrzegać i naliczać premie w inny sposób niż działy IT, w których zarobki są oparte na wynagrodzeniach, na przykład.

Więc zamiast tworzyć strukturę premii w całej firmie, która sprzyja niektórym działom, ale nie innym, upewnij się, że struktura premii każdego działu jest powiązana z obowiązkami, zarobkami i stylem pracy tego działu.

Ustaw ramy czasowe przyznawania bonusów

Bardzo często premie są przyznawane zgodnie z świętami, takimi jak Boże Narodzenie lub pod koniec roku budżetowego. Możesz jednak również dostosować częstotliwość wypłat bonusów w zależności od osiągnięcia kamieni milowych lub poziomu pracy lub działu.

Możesz przyznawać bonusy, kiedy tylko chcesz, o ile trzymasz się linii czasu, którą obiecałeś swojej drużynie. Nie ma nic bardziej antyklimatycznego i demotywującego dla pracownika, który właśnie ciężko pracował, aby osiągnąć wynik, niż czekanie miesiącami, aby zobaczyć nagrodę za ich wysiłki.

Aby zwalczyć ten problem, użyj prognoz, kiedy przepływ środków pieniężnych jest zazwyczaj szczytowy, aby ustawić terminy płatności bonusu i ustawić częstotliwość płatności wokół niego.

Co więcej, nie bój się zwiększyć częstotliwości wypłat nagród, aby uniknąć wypłaty ryczałtu za jednym razem. Dodatkowe nagrody mogą pomóc utrzymać zespół zmotywowany i skoncentrowany na dążeniu do celu przez cały rok.

Spraw, aby Bonus był tego wart

Aby twój plan premiowy dla pracowników stworzył odpowiednią zachętę, powinien być na tyle znaczący, aby coś zmienić dla pracownika. W przeciwnym razie nie będzie to traktowane jako bonus lub nagroda i nie wygeneruje motywacji wymaganej do uzyskania pożądanych wyników dla Twojej firmy.

Ważne jest również, aby pamiętać, że nagroda nie musi być finansowa.

Możesz nagradzać pracowników, dając im dodatkowy płatny urlop lub większą elastyczność w ich godzinach pracy. Czasami te formy motywacji są bardziej kuszące dla pracowników niż po prostu oferowanie im więcej pieniędzy.

Aby dowiedzieć się, co jest najbardziej motywujące dla Twoich pracowników, rozważ poproszenie o bezpośrednią opinię od nich za pomocą ankiety. Możesz bezpośrednio zapytać, czy woleliby premię gotówkową na koniec roku, czy na wakacje. Może bardziej cenią sobie wolny czas niż gotówkę. Może zamiast tego lubią być zaskoczeni bonusami spot.

Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć, co będzie napędzać Twoich pracowników najbardziej i zrobić, że bonus.

3 narzędzia do poprawy planu premiowego dla pracowników

Skorzystanie z jednego z poniższych narzędzi może pomóc w przechwytywaniu odpowiednich danych pracowników, generowaniu wnikliwych raportów, które pomogą Ci nagradzać pracowników i dokonywać płatności na rzecz pracowników, gdy premia jest należna.

Możesz również śledzić wszystkie dane pracowników pod jednym dachem, a także tworzyć bogate w informacje raporty-idealne do śledzenia wydajności pracowników.

BambooHR

BambooHR to wszechstronne oprogramowanie HR stworzone dla małych i średnich firm. To oprogramowanie pozwala umieścić swoich pracowników na pierwszym miejscu. Specjalizuje się w zatrudnianiu, onboardingu, odszkodowaniach i kulturze firmy.

Funkcja zarządzania wydajnością pozwala uzyskać informacje na temat wydajności pracowników. Będziesz mógł porównywać pracowników obok siebie i łatwo identyfikować pracowników o wysokiej wydajności. Generuj szczegółowe raporty wydajności, aby określić, które działy potrzebują największej motywacji, a które działają dobrze.

Wreszcie, angażuj pracowników w cele firmy, ustawiając i śledząc wiele celów bezpośrednio w oprogramowaniu do oceny wydajności BambooHR.

Zastępca

Zastępca to wyrafinowane narzędzie do planowania adresowane do firm z pracownikami zmianowymi. To sprawia, że planowanie i śledzenie czasu jest proste. Posiada również doskonałe funkcje zarządzania wydajnością, które pomogą Ci pozyskać program premiowy dla pracowników.

Z zastępcą możesz prowadzić ewidencję wyników pracowników w czasie, świętować najlepszych pracowników i personel pomocniczy, którzy potrzebują wskazówek, i współpracować z pracownikami w ramach platformy, aby utrzymać wysoką motywację.

Możesz także śledzić najbardziej ruchliwe czasy każdej zmiany, pobierać raporty o godzinach pracy, kosztach i zyskach oraz śledzić frekwencję pracowników. Wszystkie te informacje są niezbędne, aby pomóc Ci stworzyć udany, zorientowany na cel program bonusowy.

Gusto

Gusto to wszechstronna platforma dla osób. To oprogramowanie jest najbardziej znane ze swoich usług płacowych online, ale ma również godne uwagi funkcje HR. W szczególności Gusto mocno wspiera pracodawców, zapewniając zarówno korzyści zdrowotne, jak i finansowe swoim pracownikom.

Z Gusto możesz stworzyć odpowiedni pakiet świadczeń dla swojego zespołu, dostosowany do indywidualnych potrzeb. Możesz także dostosować zasady płatnego urlopu do każdego działu, umożliwiając menedżerom dostosowanie poziomów płatnego urlopu w razie potrzeby.

Wszystkie te funkcje mogą pomóc ci w realizacji planu premiowego dla pracowników, bezpośrednio na platformie.

4 sztuczki dla planów premiowych dla pracowników

Istnieje wiele do rozważenia przy opracowywaniu planu premiowego pracownika i może to zająć trochę czasu, aby go i działa. W międzyczasie możesz zacząć od nagradzania swoich pracowników za pomocą następujących sztuczek.

Zmaksymalizuj swoje oprogramowanie HR

Pierwszą rzeczą do zrobienia, gdy zdecydujesz się rozpocząć plan premiowy dla pracowników, jest zmaksymalizowanie istniejącego oprogramowania HR. Chociaż BambooHR, zastępca i Gusto są doskonałymi narzędziami do zarządzania planami premiowymi dla pracowników, prawdopodobnie Twoje istniejące oprogramowanie HR ma podobne możliwości.

Skorzystaj z tych kluczowych funkcji, o których wspomnieliśmy powyżej. Generowanie raportów o bieżącej wydajności pracowników. Zwróć uwagę, które działy kwitną na papierze, a które działy potrzebują trochę więcej pomocy.

Zbieranie jak największej ilości istniejących informacji pomoże Ci dokładnie zaplanować plan premiowy dla pracowników od samego początku.

Świętuj Zwycięstwa Często

Jeśli zdecydujesz się płacić bonusy finansowe w formie ryczałtowej pod koniec roku, to świetny pomysł, aby świętowanie mniejszych wygranych stało się nawykiem tygodniowym, dwutygodniowym lub miesięcznym.

Te przyrostowe przypomnienia pomogą zespołowi skupić się na celach i oferują pozytywne wzmocnienie, że są na dobrej drodze.

Rozpoznawanie małych wygranych może być tak proste, jak:

  • Pisanie spersonalizowanej notatki z podziękowaniami lub wiadomości e-mail
  • Postawienie drużynie kolejki drinków w piątkowe popołudnie
  • Zapewnienie pracownikom przedłużonej przerwy obiadowej
  • Zapewnienie cateringu w biurze w porze lunchu
  • Społecznie uznając pracę jednostki

Uroczystość czy gest nie muszą być drogie lub wielkie. Wystarczy przypomnieć zespołowi, że doceniasz ich wysiłki, a ciężka praca nie pozostała niezauważona.

Zacznij od alternatyw dla bonusów pieniężnych

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem na rozpoczęcie planu bonusowego dla pracowników jest rozpoczęcie od alternatyw dla bonusów pieniężnych. Te alternatywy dałyby pracownikom motywację do cięższej pracy bez natychmiastowego obciążania budżetu.

Niektóre alternatywy, które można wziąć pod uwagę, że nie wpłynie to wykładniczo na wyniki finansowe, to dodatkowa elastyczność w stosunku do godzin pracy, dodatkowy płatny urlop, premie punktowe w postaci kart podarunkowych lub premie specyficzne dla firmy, takie jak parkowanie na miejscu parkingowym CEO na tydzień lub lunch w miłej restauracji na koszt firmy.

Stworzenie jasnej komunikacji dotyczącej planu

Zanim zrezygnujesz z planu bonusowego dla pracowników, musisz przekazać szczegóły swojemu zespołowi.

Idealnie, stworzysz kompleksowy dokument, który odpowie na wszystkie najczęstsze pytania, które będą zadawać pracownicy, aby złagodzić presję na Dział HR po ogłoszeniu nowego programu.

Dokument powinien odpowiadać na pytania takie jak:

  • Kto może skorzystać z bonusów?
  • Kiedy i w jaki sposób kwalifikują się pracownicy?
  • Jakie osiągnięcia powinny osiągnąć, aby uzyskać PREMIE?
  • Jak wyglądają bonusy-np. gotówkowe czy inne?
  • Kiedy ludzie zaczną otrzymywać premie?

Informacje te bez wątpienia będą ewoluować, gdy rozwiniesz Plan premiowy dla pracowników, ale odpowiedź na te proste pytania wystarczy, aby szybko ją uruchomić.

Co dalej

Wdrożenie planu premiowego dla pracowników nie musi być zniechęcające, ale potrzeba czasu, aby upewnić się, że plan jest odpowiedni. Jeśli przez cały proces skupisz się na kluczowych elementach dobrego planu premiowego dla pracowników, Twoi pracownicy będą zachwyceni szerokimi możliwościami dalszego wynagrodzenia. A jeśli nie masz jeszcze doskonałego oprogramowania HR, które pomoże Ci w podróży, sprawdź naszą listę najlepszych opcji oprogramowania HR na rynku.

Inną rzeczą, która przychodzi w parze z planami premiowymi pracowników, jest zarządzanie wydajnością. Gdy twój plan rozpocznie się, pojawią się pracownicy, którzy szybko zarabiają swoje premie i pracownicy, którzy mają problemy z osiągnięciem poziomów odniesienia. Ci pracownicy, którzy pozostają w tyle, będą potrzebować pomocy w zakresie swoich wyników.

Aby ułatwić ten proces uczenia się, dobrym pomysłem jest zapoznanie się ze zrozumieniem zarządzania wydajnością pracowników. Jak zawsze, posiadanie doświadczonego oprogramowania do zarządzania wydajnością po twojej stronie znacznie pomoże temu procesowi. Na szczęście dla Ciebie, mamy również kilka świetnych rekomendacji na ten temat. Sprawdź naszą listę najlepszych narzędzi do zarządzania wydajnością na rynku.

Total
0
Shares
Related Posts

Gusto Recenzja

Korzyści płynące z oprogramowania płacowego mówią same za siebie, ale cena może być ograniczona, szczególnie dla małych firm.…

Recruiterbox Recenzja

Recruiterbox to oprogramowanie rekrutacyjne skierowane przede wszystkim do małych i średnich firm.  Oferuje pomocne narzędzie do masowego przesyłania…