Przewodnik dla początkujących do certyfikacji Zasobów Ludzkich

Dzisiejszy rynek talentów jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek, co utrudnia wyróżnianie się na rynku pracy. Coraz więcej specjalistów HR polega na certyfikatach zasobów ludzkich, aby znaleźć przewagę. Dodatkowo certyfikat oferuje możliwości awansu zawodowego i wzrostu wynagrodzeń. Ten przewodnik przeprowadzi Cię przez wszystko, co możesz potrzebować wiedzieć o certyfikacji Zasobów Ludzkich. 

Czym jest certyfikacja Zasobów Ludzkich?  

Human resources certification to oznaczenie oferowane specjalistom HR, potwierdzające, że dana osoba zdobyła odpowiednią wiedzę i umiejętności do wykonywania swojej pracy. Certyfikacja zasobów ludzkich może być uzyskana w uzupełnieniu lub w miejsce studiów wyższych.  Dwie główne organizacje członkowskie HR oferują certyfikację to:

Instytut Certyfikacji HR (HRCI). Instytut ten oferuje certyfikację od ponad 40 lat. Organizacja jest obecna w ponad 100 krajach i posiada certyfikaty ponad 500 000 specjalistów HR. HRCI oferuje co najmniej osiem różnych certyfikatów, z których niektóre omówimy w następnej sekcji. 

Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi (SHRM). Towarzystwo jest największą organizacją członkowską zajmującą się rozwojem zawodowym. Organizacja uruchomiła swój program certyfikacji w 2014 roku i obecnie oferuje dwa rodzaje certyfikatów HR. 

Podstawy certyfikacji HR 

Nie zawsze jest oczywiste, którą certyfikację HR wybrać. Zrozumienie głównych rodzajów certyfikatów HR, ich wymagań i tego, dla kogo są, powinno pomóc wyjaśnić większość tego zamieszania. 

Associate Professional in Human Resources (aPHR) 

HRCI oferuje Associate Professional in Human Resources (aPHR) jako certyfikat dla początkujących. Częścią tego certyfikatu jest jego szerokie, a nie dogłębne podejście do HR. uczniowie zapoznają się z szeroką gamą podstawowych koncepcji HR, w tym rekrutacją i selekcją, operacjami, relacjami z pracownikami, zdrowiem, bezpieczeństwem i ochroną oraz wynagrodzeniami i świadczeniami. 

APHR nie ma również wymagań dotyczących wykształcenia ani doświadczenia w HR, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę. Egzamin aPHR trwa 2 godziny i 15 minut i obejmuje 25 pytań wstępnych i 100 pytań egzaminacyjnych. Większość z tych pytań jest wielokrotnego wyboru. 

Certyfikat jest ważny przez trzy lata. Aby utrzymać akredytację, musisz zdobyć 45 punktów recertyfikacyjnych w ciągu trzech lat. 

Możesz złożyć wniosek o przystąpienie do egzaminu online lub w centrum testowym w Twojej okolicy. Egzamin jest dostępny przez cały rok i kosztuje $100 do zastosowania i dodatkowe $ 300 opłata Egzaminacyjna. 

Specjalista ds. kadr (PHR) 

Specjalista ds. zasobów ludzkich jest uważany za krok naprzód od aPHR i jest kolejną ofertą instytucji certyfikującej HR. Jeśli jesteś asystentem HR lub administratorem, który chce poprawić swoją ścieżkę kariery, warto przyjrzeć się temu certyfikatowi. 

Ten certyfikat dotyczy połączenia technicznych i operacyjnych koncepcji zarządzania zasobami ludzkimi, w tym zarządzania biznesowego i amerykańskich przepisów ustawowych i wykonawczych. Wymagania kwalifikacyjne są nieco bardziej strome niż aPHR i obejmują: 

 • Tytuł magistra lub wyższy i co najmniej roczne doświadczenie jako specjalista ds. HR 
 • Licencjat i co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe 
 • Co najmniej 4 lata doświadczenia jako specjalista ds. HR

Wystarczy spełnić jeden z wyżej wymienionych warunków, aby przystąpić do testu. Egzamin składa się z 25 pytań wstępnych i 90 pytań punktowanych. Po raz kolejny, większość z tych pytań to wiele wyborów. Masz dwie godziny na ukończenie egzaminu. 

PHR będzie kosztować $100 opłata za aplikację i $ 395 opłata Egzaminacyjna. Aby zachować certyfikat, musisz zdobyć co najmniej 60 punktów recertyfikacji w ciągu trzech lat. Możesz zdobyć te kredyty, uczestnicząc w zatwierdzonych seminariach internetowych, konferencjach i zasobach online. 

W przeciwieństwie do aPHR, gdzie zobaczysz niewielki lub żaden wpływ na swoje wynagrodzenie, możesz zobaczyć niewielki wzrost wynagrodzenia z PHR. 

Senior Professional in Human Resources (SPHR)

Jeśli masz ustawione na wysokich stanowiskach HR, takich jak wiceprezes, dyrektor lub CHRO, starszy specjalista w dziale Zasobów Ludzkich powinien ci pomóc. Jest to najwyższy poziom certyfikacji, który HRCI oferuje profesjonalistom z USA. 

SPHR koncentruje się głównie na koncepcjach strategicznych i politycznych. Aby móc przystąpić do egzaminu, musisz spełnić jeden z poniższych warunków:

 • Tytuł magistra lub wyższy i co najmniej czteroletnie doświadczenie jako specjalista ds. HR
 • Tytuł licencjata i co najmniej pięcioletnie doświadczenie jako specjalista ds. HR
 • Posiadasz co najmniej siedmioletnie doświadczenie jako specjalista ds. HR

Egzamin trwa 2 godziny i 30 minut, obejmuje 25 pytań wstępnych i 155 pytań ocenianych. Musisz uiścić opłatę za aplikację w wysokości $100 i dodatkową opłatę za egzamin $495. Musisz również zdobyć 60 kredytów certyfikacyjnych w ciągu trzech lat, aby zachować swoje oznaczenie. 

Badania przeprowadzone przez Payscale ujawniły, że specjaliści z oznaczeniem SPHR uzyskali średnio 9,7% podwyżki płac. 

SHRM Certified Professional (SHRM-CP) 

Poza oznaczeniami oferowanymi przez HRCI, certyfikat SHRM Certified Professional jest doskonałym certyfikatem dla początkujących w branży, którzy szukają możliwości awansu. Society for Human Resource Management (SHRM) oferuje ten certyfikat jako alternatywę dla PHR. 

PHR i SHRM-CP są podobne pod wieloma względami, ale istnieją pewne zauważalne różnice. Podczas gdy PHP koncentruje się bardziej na wiedzy przedmiotowej, SHRM-CP koncentruje się bardziej na kompetencjach i niematerialnych umiejętnościach HR. 

Aby zakwalifikować się do testu, musisz spełnić jeden z poniższych warunków:

 • Trzy lata doświadczenia na stanowisku HR, jeśli jesteś obecnie zarejestrowany w programie związanym z HR lub cztery lata doświadczenia na stanowisku HR, jeśli jesteś obecnie zarejestrowany w programie innym niż HR
 • Jeden rok doświadczenia na stanowisku HR, jeśli masz tytuł licencjata w dziedzinie HR lub dwa lata doświadczenia na stanowisku HR, jeśli masz tytuł licencjata spoza HR
 • Obecnie na stanowisku HR, jeśli masz Studia podyplomowe związane z zasobami ludzkimi lub jeden rok na stanowisku HR, jeśli masz Studia podyplomowe nie związane z zasobami ludzkimi

Egzamin SHRM-CP trwa cztery godziny. Zawiera 95 pozycji wiedzy i 65 pozycji oceny sytuacyjnej. W tym egzaminie jest w sumie 160 pytań. Musisz zapłacić $375, jeśli jesteś członkiem SHRM lub $475, jeśli nie jesteś członkiem. 

SHRM oferuje dwa miejsca na przystąpienie do egzaminu, wiosennego i zimowego. Wiosna rozpoczyna się od 4 stycznia do 18 maja. Zima rozpoczyna się od 1 czerwca do 9 listopada. 

Według Payscale, specjaliści z oznaczeniem SHRM-CP otrzymują średnio 3,9% przyrostu wynagrodzenia. 

SHRM Senior Certified Professional (SHRM-SCP)

Oferowane przez SHRM oznaczenie Senior Certified Professional jest kolejnym krokiem naprzód w stosunku do SHRM-CP. Certyfikat ten jest powszechnie poszukiwany przez wysokiej klasy specjalistów HR, w tym menedżerów HR, którzy chcą kontynuować swoją karierę. Jeśli chcesz przejść na wyższe stanowisko kierownicze, to oznaczenie zwiększa Twoje szanse na awans. 

Aby móc przystąpić do egzaminu, musisz:

 • Posiadasz co najmniej sześć lat doświadczenia na stanowisku HR, jeśli obecnie realizujesz program związany z HR, lub siedem lat doświadczenia na stanowisku HR, jeśli realizujesz program inny niż HR
 • Posiadasz co najmniej czteroletnie doświadczenie na stanowisku HR, jeśli posiadasz tytuł licencjata w dziedzinie HR lub co najmniej pięć lat na stanowisku HR, jeśli posiadasz tytuł licencjata spoza HR
 • Posiadasz co najmniej trzyletnie doświadczenie w pracy na stanowisku HR, jeśli posiadasz dyplom ukończenia studiów związanych z HR lub co najmniej czteroletnie doświadczenie w pracy na stanowisku HR, jeśli posiadasz dyplom ukończenia studiów innych niż HR

Egzamin składa się z 160 pytań, w tym 65 pozycji oceny sytuacyjnej i 95 pozycji wiedzy. To kosztuje $375, jeśli jesteś członkiem SHRM i $475, jeśli nie jesteś członkiem. Otrzymasz $75 od ceny, jeśli złożysz wniosek o przystąpienie do egzaminu przed 2 kwietnia do okna testowego wiosna lub 15 października do okna testowego października. 

Specjaliści HR z oznaczeniem SHRM-SCP widzą średnio 5.7% podwyżki płac, zgodnie z Payscale. 

3 narzędzia do poprawy procesu certyfikacji Zasobów Ludzkich

Przystąpienie do egzaminu certyfikacyjnego HR może wydawać się trudnym zadaniem. Jednak będzie to warte twojego czasu. Certyfikacja HR pomaga w rozwoju kariery, doskonaleniu wiedzy i umiejętności oraz zwiększeniu wynagrodzenia. Poniżej znajdują się trzy kluczowe narzędzia ułatwiające proces certyfikacji. 

1. Human Resources Body of Knowledge Guidebooks 

Niezależnie od tego, czy planujesz przystąpić do testów HRCI, czy SHRM, pomocne będzie zapoznanie się z podręcznikami wiedzy HR body of knowledge guidebooks. 

SHRM Body of Competency & Knowledge (BoCK) obejmuje krytyczną wiedzę z zakresu HR i umiejętności behawioralnych, których specjaliści potrzebują do wykonywania swoich obowiązków. Bock określa osiem kompetencji behawioralnych, w tym praktykę etyczną, konsultacje, zarządzanie relacjami, orientację biznesową i krytyczną ocenę. 15 obszarów wiedzy HR objętych przewodnikiem obejmuje strukturę funkcji HR, planowanie strategiczne HR, stosunki pracownicze i pracownicze oraz różnorodność i włączenie. 

Przewodnik po zasobach ludzkich Body of Knowledge (HRBoK) to kolejny wyjątkowy zasób, jeśli planujesz przystąpić do testów HRCI. W szczególności, ten przewodnik zawiera wszystkie podstawowe wymagania wiedzy objęte egzaminami HRCI. Hrbok skupia się na sześciu kluczowych obszarach funkcjonalnej wiedzy z zakresu HR, w tym na planowaniu i zatrudnieniu pracowników, zarządzaniu i strategii biznesowej, Rozwoju Zasobów ludzkich, relacjach pracowniczych i Pracowniczych oraz wynagrodzeniach i świadczeniach. 

Rozważ dokładne przeczytanie obu przewodników. Każda wiedza ma nieco inne podejście do zarządzania zasobami ludzkimi, oferując szerszą perspektywę na ten temat. 

2. Kurs certyfikacji PHR przez Mometrix 

Jeśli planujesz przystąpić do egzaminu PHR i nie chcesz ryzykować, Mometrix Study Guide oferuje kompleksowy program, który pomoże Ci zdać egzamin. Kurs Online obejmuje wszystkie obszary wiedzy, które zostaną objęte egzaminem, w tym:

 • Zarządzanie Przedsiębiorstwem
 • Planowanie i pozyskiwanie talentów
 • Nauka i rozwój
 • Total Rewards stosunki pracownicze i pracownicze 

Mometrix jest również wyposażony w pełny zestaw funkcji pomocniczych, w tym strategie podejmowania testów, tajne klucze do zdania egzaminu PHR, opinie na temat kursu, FISZKI, recenzje lekcji i testy praktyczne. Kurs kosztuje $ 99.99 miesięcznie. Otrzymasz 7-dniową Gwarancję Zwrotu pieniędzy w przypadku, gdy nie jesteś zadowolony z kursu.

3. Podręczniki Certyfikacji 

Wszystkie jednostki akredytujące posiadają podręcznik procedur, który pomoże Ci przygotować się do technicznych szczegółów egzaminu. Pobierz podręcznik certyfikacji i procedur HRCI lub Podręcznik certyfikacji SHRM, w zależności od egzaminu, który planujesz zdać. 

Te szczegółowe podręczniki zawierają szczegółowe informacje na temat procesu certyfikacji, w tym jak rezerwować egzaminy, jak i kiedy płacić, harmonogramy egzaminów, Weryfikacja uprawnień, odwołania spotkania egzaminacyjnego i transfery egzaminacyjne. 

6 sztuczek do zdania egzaminu certyfikacyjnego HR 

Jeśli w końcu jesteś gotowy, aby zdobyć certyfikat HR, poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które zwiększą twoje szanse na zdanie egzaminu za pierwszym razem. 

1. Certyfikat HRCI kontra SHRM 

Towarzystwo Zarządzania Zasobami Ludzkimi (SHRM) i Instytut Certyfikacji HR (HRCI) to dwie konkurujące ze sobą jednostki akredytacyjne. Oba są renomowane i wysoko cenione, ale HRCI jest często lepszym rozwiązaniem. 

Po pierwsze, HRCI oferuje więcej opcji certyfikacji niż SHRM. Oprócz certyfikatów określonych w poprzedniej sekcji, HRCI zapewnia również:

 • Associate Professional in Human Resources, International (aPHRi)
 • Professional in Human Resources, International (aPHRi)
 • California Professional in Human Resources (PHPca)
 • Senior Professional in Human Resources, International (SPHRi)
 • Global Professional in Human Resources (GPHR)

Z drugiej strony, certyfikat SHRM pochodzi z dużą ilością profesjonalnych zasobów rozwojowych. Obejmują one dostęp do sieci, zasobów, szkoleń i mentoringu. 

Jednak większość ekspertów HR zgadza się, że żadna z opcji nie ma decydującej przewagi. Wybór sprowadza się głównie do osobistych preferencji. Niektórzy ludzie wolą nawet wybrać obie akredytacje. 

2. Tworzenie harmonogramu studiów 

Utwórz przejrzysty harmonogram studiów na długo przed egzaminem. Przygotowanie się do egzaminu zajmuje większości osób co najmniej 45 dni. Utwórz szczegółowy tygodniowy lub dzienny harmonogram i wykonaj go. Im bardziej regularnie uczysz się do testu, tym bardziej zwiększasz swoje szanse na zaliczenie egzaminu.  

Kilka godzin codziennego studiowania materiałów szkoleniowych, oglądania filmów i zdawania testów praktycznych może znacznie przygotować cię do egzaminu. 

Na koniec zastanów się nad przystąpieniem do pełnowymiarowych testów praktycznych bliżej daty egzaminu. To ćwiczenie pomoże Ci przygotować się psychicznie do długich egzaminów. 

3. Dołącz do grupy analitycznej 

Kolega lub grupa badawcza mogą pomóc w utrzymaniu cię w odpowiedzialności zgodnie z harmonogramem studiów. Dodatkowo poznasz specjalistów HR na różnych etapach ich kariery. Egzaminy certyfikacyjne HR czerpią wiele z rzeczywistego doświadczenia zawodowego oprócz organów wiedzy. Pomocne może być uzyskanie perspektywy od różnych specjalistów, szczególnie w przypadku pozycji oceny sytuacji. 

4. Zapoznaj się z egzaminem 

Przynajmniej dowiedz się, co będzie na egzaminie, który planujesz zdać. Obejmuje to omówione tematy, liczbę pytań, termin i format (np. pytania wielokrotnego wyboru). Testy praktyczne są świetne, aby dać ci dokładny obraz tego, czego możesz się spodziewać w dniu egzaminu. Ponadto strony internetowe SHRM i HRCI oferują pełny podział swoich egzaminów i tego, czego można się spodziewać. 

5. Oceń Swój Styl Nauki

Nawet najlepszy harmonogram studiów może być nieefektywny, jeśli nie pasuje do Twojego stylu uczenia się. Każdy uczy się w innym tempie i przy użyciu różnych metod. Pomyśl o swoich najbardziej udanych sesjach studyjnych i zastosuj te same zasady podczas nauki do egzaminu certyfikacyjnego HR. 

Na przykład niektórzy ludzie lepiej uczą się z dźwiękiem, takim jak webcasty, podczas gdy inni wolą fiszki. Narzędzia do nauki, takie jak Mometrix, łączą różne formaty uczenia się, aby zaspokoić różne style uczenia się. 

6. Przygotuj się do dnia egzaminu

Przygotuj się odpowiednio do dnia egzaminu, aby zminimalizować potencjalne czkawki. Jeśli przystępujesz do egzaminu w centrum testowym, Zaplanuj trasę z wyprzedzeniem. Pomaga również, jeśli odwiedzisz centrum z wyprzedzeniem, aby zapoznać się z miejscem. 

Jeśli zdasz test online, Przetestuj swój system, aby upewnić się, że wszystko działa tak, jak powinno. Pamiętaj, aby przeczytać wymagania techniczne testu, aby upewnić się, że twój sprzęt spełnia wymagania. 

Co dalej

Otrzymasz wyniki testu natychmiast po zakończeniu badania. Rzeczywista certyfikacja trwa w większości przypadków kilka tygodni. To dumny moment w karierze każdego profesjonalisty, ale jest więcej pracy do zrobienia. 

Kolejnym naturalnym krokiem jest utrzymanie akredytacji. W większości przypadków certyfikat jest ważny tylko przez trzy lata. W tym czasie będziesz musiał zdobyć od 30 do 60 punktów recertyfikacji, w zależności od posiadanej akredytacji. Możesz zdobyć te punkty, uczestnicząc w seminariach i konferencjach, przyczyniając się do rozwoju zawodu HR i wolontariatu. 

Pamiętaj, aby uważnie rejestrować swoje kredyty i aktualizować swoje informacje. Obie jednostki akredytujące oferują platformy internetowe, na których wprowadzasz swoje punkty. Alternatywnie, możesz zdecydować się na ponowne zdawanie egzaminu co trzy lata, aby utrzymać akredytację. 

Total
0
Shares
Related Posts

Jak stworzyć budżet płacowy

Payroll jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydatków biznesowych, zwykle stanowi około 20% wydatków organizacji. Zaniedbanie tej krytycznej pozycji…

Jak zatrudnić pracowników

Zatrudnianie nowych pracowników może być ekscytującym czasem. Może również stanowić poważne wyzwanie. Pracownicy mogą tworzyć lub łamać Twoją…