Piszesz Z Jasnością?

Jeśli czytelnicy nie rozumieją tego, co piszesz, równie dobrze mogłeś nic nie napisać.

Przełomowe pomysły nie liczą się za wiele, jeśli nie możesz ich jasno wyrazić, a twoja wnikliwa opinia nie będzie miała większego znaczenia, jeśli nie można jej przestrzegać.

Warto pisać powinien zawierać nowe, ciekawe i złożone pomysły. Powinien rzucić wyzwanie czytelnikowi i, miejmy nadzieję, rezonować. Aby był skuteczny, ten rodzaj pisma musi być krystalicznie czysty.

W tym poście chcę przedstawić kilka prostych rzeczy, które możesz zrobić, aby wszystko, co piszesz, było łatwiejsze do zrozumienia.

Zacznijmy od Starego ulubionego:

Powiedz im, co im powiesz.

W ciągu moich lat szkolnych nauczyciele musieli powtarzać ten refren setki razy, opisując strukturę eseju.

Dobry wstęp do eseju pokazuje logikę tego, co następuje, a z mojego doświadczenia wynika, że ta strategia jest potężna we wszystkich formach pisania.

Mówienie czytelnikowi, czego się spodziewać, pomoże mu w podążaniu za Twoją logiką i łączeniu Twoich pomysłów.

Jeśli czytelnicy wiedzą od samego początku, do czego zmierzasz, będą mogli spojrzeć na każde napisane przez Ciebie zdanie przez pryzmat zamierzonego znaczenia. Dzięki temu lepiej będą mogli zobaczyć, jak każdy punkt odnosi się do dużego obrazu, który malujesz.

Spójrz tutaj.

David L. Sifry, CEO i założyciel Technorati, powiedział niedawno ,że ” włoski komiks Beppe Grillo włamał się do [Technorati] Top 10, ustawiając swoje kluczowe punkty w pogrubionej twarzy.”

(To jest to, chłopaki: sekret złamania Technorati Top 10, prosto z paszczy konia. Pogrubiaj kluczowe punkty.)

Podczas gdy ta strategia might nie zabierze cię do końca bez pomocy kilku innych czynników, używanie formatowania w celu podkreślenia kluczowych punktów to prosty sposób na dodanie jasności do artykułów. To nie sugeruje, że czytelnicy będą czytać tylko tylko tekst, który podkreśliłeś. Raczej bolding mówi czytelnikowi ” jest to szczególnie ważne.”

Podtytuły pełnią nieco inną funkcję, jeśli chodzi o przejrzystość. Pomagają rozbić twój post na wyraźną i łatwą do opanowania sekwencję pomysłów i koncepcji.

Gazety to robią

Ciekawostka: większość trudnych wiadomości w gazetach opiera się na ścisłej formule jednego zdania = jednego akapitu.

Jest to dobre dla czytelności, ponieważ daje każdemu zdaniu przestrzeń do oddychania. Pisanie, które jest łatwe do odczytania, jest zawsze łatwiejsze do zrozumienia.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego akapity są ważne dla jasności. Pomagają również zapobiegać przenikaniu się różnych pomysłów.

Ponadto przerwy w akapitach dają czytelnikom czas i przestrzeń na przetrawienie każdego punktu. Zauważysz, że Brian często ich używa w swoich artykułach.

Słowa złożone to lackadaisical leniwy

Każde złożone słowo można podzielić na prostsze.

Przez kompleks mam na myśli każde słowo, które może spowodować, że czytelnicy otworzą nową kartę przeglądarki i skierują ją do Dictionary.com. przejrzysta komunikacja nigdy nie powinna wymagać wysiłku ze strony czytelnika. Szukanie słowa lub zastanawianie się nad nim jest niepotrzebnym wysiłkiem.

Możesz nawet pójść o krok dalej. Czy jakiekolwiek słowa, które napisałeś, można zastąpić prostszymi, o takim samym znaczeniu?

Proste, ekonomiczne słowa są zawsze najłatwiejsze do zrozumienia, nawet jeśli rozczarowują twojego wewnętrznego zdobywcę nagrody Pulitzera.

Jeśli pozwolisz mi użyć analogii…

Platon uczynił zbiór złożonych idei filozoficznych ponadczasowymi i przystępnymi, przedstawiając je jako historię więźniów uwięzionych w jaskini. Rezultatem było jego Alegoria jaskini, które następnie dostarczyły filozoficznych podstaw Matrix ponad 2500 lat później.

Analogie, podobieństwa i metafory działają tak dobrze, ponieważ wykorzystują pomysł, który Czytelnik już rozumie, aby pomóc im zrozumieć ten, którego nie rozumieją. Brian dostarczył tę radę:

Jeśli konkretny punkt jest trudny do zrozumienia, stwórz metaforę, aby go wygładzić. Próbując przekonać lub sprzedać, zidentyfikuj potencjalne zastrzeżenia i przeformułuj problem za pomocą relatywnej metafory.

Uwaga końcowa: metafora i jej rodzeństwo są najpotężniejsze, gdy są używane oszczędnie. Przesadzić i może skończyć się Zamiana jasności na zamieszanie.

Jasne jak błoto?

Total
0
Shares
Related Posts