Katastrofa biznesu Online: gdzie iść, gdy wybucha wulkan

“Nie wiem, dokąd pójdę, gdy wybuchnie wulkan.” ~ Jimmy Buffett

Czułeś się kiedyś, jakbyś był uwięziony w pseudo-reggaeowej piosence napisanej przez białego faceta z Mobile w Alabamie?

Czasami to chore dziecko, małżonek lub pies.

Czasami jest to kluczowy sprzedawca, który znika na Tobie, lub konto Sprzedawcy, które zamraża kilka Twoich środków, lub host sieciowy, który imploduje w dniu premiery.

Czasami jest to dławiąca Chmura popiołu, która rozprzestrzenia się po połowie Europy.

Bądź pewny, że pewnego dnia (wkrótce) będziesz miał kryzys w swojej firmie.

Może nie osiągnąć proporcji Eyjafjallajokull (i prawdopodobnie będzie znacznie łatwiej przeliterować). Ale nadchodzi. Poradzisz sobie z tym dobrze, albo się rozpadniesz.

Oto kilka pomysłów na to, gdzie się udać, gdy wybucha wulkan (i dobrze sobie z nim radzi).

Buduj redundancję

Staraj się nie mieć jeden niczego ważnego.

Czy zlecasz firmie VA niektóre kluczowe procesy? Świetny pomysł. Ale zacznij uprawiać osobę rezerwową na dzień, w którym złamie nogę i przestanie działać, kiedy naprawdę, naprawdę potrzebujesz jego pomocy.

Czy masz sprzedawcę, któremu ufasz i którego kochasz? Utrzymuj relacje z tym dostawcą, ale także regularnie korzystaj z drugiego dostawcy, który może prawie jak dobrze.

Nie tylko mają pod ręką adres. Użyj ich. Regularnie.

Zawsze mądrze jest mieć więcej niż jeden sposób, aby klienci mogli dać ci pieniądze, więcej niż jedną kopię zapasową bazy danych, więcej niż jeden zasilacz do laptopa.

Najgorszy “jeden” ze wszystkich? Jeden klient.

Żaden klient nie powinien reprezentować więcej niż 40% Twojej firmy. Jeśli tak jest teraz, zbuduj trochę różnorodności, szybko. Bez względu na to, jak bardzo klient Cię uwielbia i polega na Tobie, klienci mogą zniknąć natychmiast, z różnych powodów, nad którymi nie masz kontroli. Nie pozwól im zabrać Twój biznes upada, kiedy to się stanie.

Pielęgnuj elastyczność

Richard Branson opowiada wspaniałą historię w swojej autobiografii Biznes Obnażony. Utknął na małym lotnisku, kiedy jego lot został odwołany i naprawdę, poważnie potrzebował dostać się na spotkanie.

Zamiast robić to, co robię, czyli ciągnąć mój bagaż podręczny do baru i dąsać się, podszedł do firmy czarterowej po drugiej stronie lotniska i natychmiast zarezerwował lot tam, gdzie musiał się udać.

Następnie zrobił ręcznie wykonany KARTONOWY znak Sprzedający miejsca na tym samolocie, wrócił do pierwszej kasy biletowej i natychmiast zapisał wystarczającą ilość pozostawionych pasażerów, aby pokryć koszty czarteru.

Nie jestem takim światłem na nogach . . . jeszcze. Ale pracuję nad tym.

Kiedy wybuchną wulkany, natychmiast zacznij myśleć o dostępnych surowcach. Spróbuj zobaczyć jak najwięcej. (Prawdopodobnie nigdy nie będziesz w stanie dostrzec ich wszystkich.)

Co można wykorzystać inaczej? Jak można pożyczyć od Piotra, aby zapłacić Pawłowi, w sposób, który sprawił, że zarówno Piotr i Paweł zadowoleni? Skąd masz dodatkową przepustowość, której nie używałeś? Jak można zrobić coś mądrzejszego, szczuplejszego, wydajniejszego?

Oczywiście, to całkiem mądry pomysł, aby zacząć zadawać sobie te pytania przed wybucha wulkan. Ale czasami trzeba szybko zareagować na sytuację, jak się prezentuje. Poćwicz to.

Poradź sobie z małą pomocą znajomych

Czy masz świetnych znajomych biznesowych i blogujących, którzy przyjmą za Ciebie kulkę?

To jeden z powodów, dla których chodzimy na konferencje, nawet jeśli nie widzimy żadnego panelu. Nie ma nic, co może zastąpić spędzanie czasu z kumplami z biznesu i mediów społecznościowych, zmienianie się w prawdziwych przyjaciół, zbyt późne opowiadanie zawstydzających historii i dzielenie się opowieściami o nieszczęściu.

Jeśli próbujesz prowadzić biznes dowolnej wielkości, prawdopodobnie jesteś “zbyt zajęty” dla przyjaciół. Jestem tak samo winny (właściwie, prawdopodobnie winniejszy) jak każdy z nich.

Zły pomysł. Jak powiedział Dan Kennedy w swojej nowej biografii,

Żony, psy i konie mogą przychodzić i odchodzić . . . ale prawdziwa przyjaźń jest stała i pewna.

Na szczęście większość moich przyjaciół jest w tym samym szalonym biznesie, którym jestem, więc kiedy znikam na chwilę, aby uzyskać stos e-maili o uruchomieniu, wiedzą, że nadal ich kocham.

Ale jestem (powoli) coraz lepiej, aby znaleźć czas na kilka stałych spotkań z przyjaciółmi. Cotygodniowe rozmowy. Właściwie to wychodzę z Biura na kawę z lokalnym kumplem z mediów społecznościowych. Spędzanie czasu z przyjacielem przez telefon, aby przeżuwać pomysły biznesowe, których możemy nie wdrożyć w tym tygodniu (lub w tym roku), ponieważ są zabawne do myślenia.

I tak, mamy dziwny pomysł na dobrą zabawę.

Również małe spontaniczne akty hojności mogą mieć duży wpływ. Widzisz, jak koleżanka wspomniała na Twitterze, że chciała odebrać książkę? Wyślij jej kopię. Za dwanaście dolców i dziewięćdziesiąt sekund na Amazon, można zrobić duże wrażenie.

Pełna katastrofa

W życiu chodzi o usterki, problemy i kryzysy, zarówno duże, jak i małe. Bez nich tak się nudzimy, że szalejemy.

Chociaż nie chcesz stać się ćpunem kryzysowym (widziałem to, nie całkiem), możesz bezpiecznie objąć zabawną stronę pracy nad kryzysem.

Odkryjesz wiele o swojej odporności. Rozwiązywanie problemów w locie wydobędzie niektóre z twoich najlepszych cech. A kiedy pracujesz z innymi ludźmi, aby znaleźć drogę wokół wulkanu, zbliżasz się do siebie.

A Ty? Co robisz, gdy w Twojej firmie wybuchają wulkany? Dajcie nam znać w komentarzach.

O autorze: Sonia Simone jest starszym redaktorem Copybloggera i założycielką niezwykłej komunikacji.

Total
0
Shares
Related Posts