Jak pisać nożem

Myślisz, że nie da się pisać nożem?

Wcale nie. Można nawet powiedzieć, że to niezbędne.

Mówiąc dokładniej, nikt nie pisze nożem. Ale dobrzy pisarze do edytuj za pomocą jednego.

Dla nich pisanie obejmuje dwa oddzielne, ale ściśle ze sobą powiązane sposoby myślenia: tworzenie ich wiadomości, a następnie wycinanie wszystkiego, co jest nie ich przesłanie.

Wczoraj Jon Morrow mówił, dlaczego musisz zaostrzyć pisanie. Dzisiaj porozmawiamy o jak.

Pisz dla siebie, edytuj dla swoich czytelników

Naprawdę dobre pisanie zawsze zaczyna się od pragnienia wyrażania siebie. Niech twój umysł i serce mówią, co chcą bez ograniczeń. Szorstko kształtujesz swoje myśli.

Ale gdy w pierwszym projekcie pojawią się szerokie kontury, bierzesz nóż i wycinasz wszystkie dodatkowe kawałki. Wyrzeźb swój artykuł, dopóki ważne szczegóły nie będą jasne, a nie ukryte przez fragmenty nieistotnych lub nieciekawych słów.

To nie jest łatwe. Jako pisarze, wszyscy mamy tendencję do zakochania się w naszych słowach. Oto siedem wskazówek, które pomogą Ci przejść do sedna.

1. Znajdź kręgosłup swojej treści i trzymaj się go

Post na blogu to skoncentrowany kawałek pisania — nie powinien mieć na celu rozwiązania więcej niż jednego ściśle skoncentrowanego tematu.

Tak, ta historia o Twojej koleżance z pracy zdalnej i jej kłopotliwym momencie Z Kamerą jest cholernie zabawna. Ale jeśli nie możesz tego w 100% dopasować do punktu, który próbujesz osiągnąć, nie używaj go.

Nie możesz sprawić, by publiczność chichotała, jeśli kliknie.

2. Wytnij pierwszy akapit

Ta rada jest często udzielana powieściopisarzom, którym zaleca się napisanie szorstkiego szkicu, a następnie porzucenie całego pierwszego rozdziału (ouch!).

Powód? Często musimy wyciągnąć akapit lub dwa, zanim naprawdę opanujemy kawałek i dokąd zmierza. Te pierwsze słowa są tak naprawdę tylko przygotowaniem do dobrych rzeczy.

Spróbuj wyciąć pierwszy akapit lub dwa ze swojego postu i zobacz, co się stanie. Możesz znaleźć znacznie potężniejsze otwarcie.

3. Nie przesadzaj ze słowami

Wielu pisarzy obficie pieprzy swoje zdania przymiotnikami i przysłówkami, a kończy się to jak przesadnie przyprawione chili. Myślą, że to intensyfikuje ich pisanie, ale tak naprawdę, to po prostu znieczula podniebienie czytelnika.

(Uwaga: spójrz na akapit powyżej tego. Złapałeś, gdzie było za mocno przyprawione? Nie potrzebowałem słowa ” liberalnie.”Czasownik” pepper “i podobieństwo” jak nad-przyprawione chili ” były więcej niż wystarczające, aby przenieść pomysł.)

Pamiętaj, że podobnie jak chili, odrobina przyprawy doda pysznego zing do Twojego pisania. Zbyt wiele sprawi, że będzie niepalące.

4. Uważaj na słowa “pełzanie”

Są to niepotrzebne słowa, których używasz, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Dwa z moich to ” po prostu “i ” właściwie”.”I tak, to właściwie prawda, że kiedy przeczytałem mój pierwszy szkic tego postu, po prostu wrócił i usunął po kilka z każdego.

Pozbycie się pełzaczy to bezbolesny sposób na wycięcie tłuszczu z kopii i nikt nigdy nie będzie za nimi tęsknił.

Jakie są Twoje osobiste dziwadła? Jeśli nie wiesz, poproś profesjonalnego redaktora, aby wyczyścił jeden z Twoich postów i zwrócił uwagę na to, co wyjmują.

5. Wytnij przesadę

Byłeś tak zły, że “dosłownie czy dym wydobywał się z twoich uszu?”Was the sunset “heart-stoppingly piękna?”

Nie, Nie bardzo. Twoi czytelnicy zobaczą te zwroty za to, czym naprawdę są: leniwe przesady. Wytnij je ze swojego pisania i użyj bardziej precyzyjnych słów (patrz #6).

6. Znajdź bardziej precyzyjne słowo

Czasami używamy wielu słabych słów, gdy jedno lub dwa właściwe słowa poradzą sobie znacznie lepiej.

Jeśli publikujesz recenzję swojej lokalnej taquería i piszesz, że” ich burrito jest naprawdę bardzo dobre”, sięgnij trochę głębiej do swojego słownictwa. Są autentyczne? Zesty? Aromatyczne?

Wybór właściwego słowa nie tylko skróci pisanie. Da to czytelnikom głębszy wgląd w to, co masz na myśli.

7. Ponownie wykorzystaj resztki

Zauważyłeś kiedyś, że najlepsi kucharze niczego nie marnują?

Profesjonalni pisarze pracują w ten sam sposób. Kiedy edytują, nie usuwają swojego tekstu na zawsze. Odkładają ją na bok i często wykorzystują jako inspirację do czegoś innego.

Polecam zacząć dokument” resztki”, w którym wklejasz swoje kawałki. Za każdym razem, gdy szukasz pomysłu, możesz go przejrzeć, a coś prawdopodobnie cię złapie. Użyj go, aby rozpocząć nowy post.

Dasz radę!

Wiem, że ciężko przeciąć słowa. Wszyscy boimy się, że zabraknie nam czegoś do powiedzenia. Ale z mojego doświadczenia, to się nigdy nie zdarza.

Zaufaj mi, Kiedy mówię, że zawsze będzie więcej słów, skąd one pochodzą, a znajdziesz je, gdy ich potrzebujesz. Pamiętaj, żeby nosić ze sobą nóż.

Przyda ci się.

Total
0
Shares
Related Posts