Jak pisać charakterystycznym głosem

Spójrzmy prawdzie w oczy, większość ludzi nie może wypisać się z papierowej torby. Co więcej, większość blogerów to nudni pisarze, a większość dziennikarzy jest tak mocno edytowana, że każda osobowość, którą dodali do historii, już dawno została odstawiona przez proces redakcyjny.

Chcę jednak zdradzić ci pewien sekret: nie chodzi o to, że ludzie są nudni, ale o to, że zbyt wielu nauczono, że nie należy pisać w ten sam sposób, w jaki się mówi. Winię nasz system edukacyjny, właściwie, z tymi nauczycielami z 5 klasy, którzy ćwiczyli nas na przysłówkach, zaimkach i minutach gramatyki, w połączeniu ze zbyt wieloma nudnymi, nudnymi książkami akademickimi, które wszyscy wycierpieliśmy podczas studiów.

Zamiast tego sugeruję, że najlepszym sposobem na pisanie jasnych, spójnych, angażujących i przyjemnych treści jest napisanie sposobu, w jaki mówisz, rozpoznawanie głosu mówionego i wylanie go na wirtualną stronę ekranu komputera i bloga.

Jak Do Cholery Nauczyć Się Być Mniej Formalnym?

Nie martw się, możesz nauczyć się pisać w sposób zgodny z tym, jak mówisz, ale pierwszym krokiem jest pozwolenie sobie na bycie niedoskonałym. Zapewniam, że w porządku jest mieć niewygodną strukturę gramatyczną (jak demonstruję w tym artykule!) i naśmiewać się z siebie (tak jak to robię z nawiasowymi uwagami w większości moich tekstów, czy to w mojej gazecie, książce czy wpisie na blogu). Zaawansowana praca obejmuje dodawanie tego, co nazywam “wypełniaczami słownymi”, takimi jak” um”,” ah “i” hmmm”, ale nawet bez tego, relaks i pisanie w bardziej nieformalnym, mniej ustrukturyzowanym stylu okaże się wielką korzyścią zarówno dla Ciebie, jak i Twoich czytelników.

Pozwól, że dam ci szybką demonstrację słownych wypełniaczy, dobrze?

Powiedzmy, że chcesz nauczyć się pisać tak, jak mówisz? Jeśli naprawdę posłuchasz dialog, szybko zdasz sobie sprawę, że ludzie zauważą, że są różne błędy… niedoskonałości… błędy, które ludzie popełniają, kiedy są … o czym mówiliśmy? O tak, jak ludzie naprawdę mówią, kontra to, co dostajemy w druku i mdłe, szczudłe sztuczne dialogi w filmach i telewizji, um, telewizji.

To trochę za dużo w skali słownych niedoskonałości, przyznaję, ale mam nadzieję, że widzisz do czego zmierzam? (i, tak, to jest w porządku, aby zakończyć zdania z przyimkiem!) Jeśli chcesz, aby czytelnicy cieszyli się Twoją prozą, aby znaleźć to, co piszesz, przekonujące i wciągające, zdecydowanie zachęcam cię do eksperymentowania z dodawaniem niedoskonałości do następnego wpisu na blogu (lub, co bardziej prawdopodobne, po prostu przestań je szorować, gdy ponownie przeczytasz to, co początkowo napisałeś).

Bycie całkowicie nieformalnym nie zadziała we wszystkich rodzajach pisania, ale ogólna idea, do której próbuję się tu dostać (lub “osiągnąć”, jeśli wolisz), polega na tym, że dobrzy pisarze mają “głos”, charakterystyczny styl, który pomaga im komunikować się szybko i dokładnie oraz pomaga zrozumieć ich myśli i pomysły. Nie ma na świecie powodu, dla którego nie powinieneś mieć charakterystycznego głosu.

Jak to zrobić? Piszę trzy blogi, pytam Dave ‘ a Taylora, który koncentruje się na pomocy technicznej, gadżetach i gadżetach, Blog Biznesowy @ Intuitive.com, czyli Dyskusje o biznesie, zarządzaniu i marketingu oraz blog o rodzicielstwie bliskości, czyli, jak się domyślacie, o rodzicielstwie i innych bardziej osobistych tematach. Dość zróżnicowane, a jednak jeśli je porównasz, przekonasz się, że mój styl pisania jest niezwykle podobny w tych trzech.

Oto losowo wybrane zdanie z ostatniego wpisu na blogu na stronie technicznej: “Twoje sformułowanie może się nieco różnić, ale widać, że dość łatwo jest to skonfigurować w Gmailu.””Całkiem łatwe”? Na pewno nie powinienem tego mówić, powinienem po prostu powiedzieć “łatwe”? Nie, “dość łatwe” jest prostym przykładem mojego głosu wkradającego się: to jest to, co powiedziałbym, gdybyśmy rozmawiali o tym twarzą w twarz.

Moja strona dla rodziców ma jeszcze lepszy przykład Nieformalnego głosu, którego używam:

“Ja też usunąłem migdałki, gdy miałem 8 lat i prawie nie miałem z tego żadnych wspomnień poza tym, jak fajnie było być w szpitalu, mieć nowe książki do przeczytania (i, bez wątpienia, niektóre komiksy też) i móc jeść tyle lodów i pić tyle napojów gazowanych, ile chciałem. Nieźle! Ból? Narkotyki? Żadnych wspomnień. Pewnie tak samo.”

Jest wiele sposobów, na które mógłbym zaostrzyć tę prozę, aby była bardziej poprawna gramatycznie, ale wtedy straciłbym swój nieformalny głos. Założę się, że kiedy czytasz ten poprzedni akapit, prawie słyszysz mój głos w twojej głowie wypowiadający te słowa, o wiele bardziej intymny i skuteczny styl komunikacji niż sucha alternatywa: “kiedy usunięto mi migdałki, przypominam sobie szpitalne łóżko, nowe książki, lody, napoje gazowane i niewiele więcej.”

Masz Jakieś Sztuczki, Żebym Się Tego Nauczył?

Co za wspaniałe pytanie! Sztuczka, której użyłem, aby nauczyć się kultywować i pisać charakterystycznym głosem, polega na czytaniu tego, co piszę na głos, a nie tylko subvocalizowaniu go podczas pisania. Nie tylko jest to świetny sposób, aby dowiedzieć się, które zdania są zbyt długie lub wymagają przecinków lub innych przerw, aby móc oddychać (umiejętność, która nie może być przereklamowana!) ale pomaga również “usłyszeć”, które z Twoich zdań są niezręczne i szczupłe, a nie płynne i zrelaksowane.

Podsumuję to ćwiczeniem dla ciebie: następnym razem, gdy napiszesz wpis na blogu, przejdź do ostatniego słowa, a następnie poświęć dziesięć lub piętnaście minut, aby zrobić coś zupełnie niezwiązanego, pozostawiając to niepublikowanym. Po zmianie biegów wróć do ekranu edycji, przewiń do góry i przeczytaj, co napisałeś na głos do swojego kota, dalekiej ściany,swojego kolegi z sześcianu, kogokolwiek. Czy to naprawdę brzmi jakbyś mówił?

Zmieniaj, Modyfikuj, edytuj, dodawaj niedoskonałości, zmieniaj prozę, aż będzie brzmiała przynajmniej trochę podobnie do wzorców mowy i czytaj ją na głos. Powtórz to dwa lub trzy razy, a na koniec, gdy będziesz gotowy, naciśnij przycisk “Publikuj”.

Ćwicz tę dyscyplinę przez kilka tygodni, a zanim się zorientujesz, przekonasz się, że znajdujesz głos swojego pisarza, twój blog stał się bardziej dostępny i przyjemny w czytaniu, a twoi czytelnicy stają się lojalnymi fanami.

Super!

Wielkie Wielkie Zastrzeżenie: zachęcając cię do bycia bardziej nieformalnym z Twoim pisaniem, nie sugeruję, abyś wyrzucił przysłowiowe dziecko z kąpielą tutaj. Podstawowa struktura gramatyczna, dopasowanie czasu czasownika, Pisownia i interpunkcja są ważne i pomagają skutecznie komunikować się. Po prostu zachęcam cię, żebyś bawił się swoją prozą, aby stworzyć coś bardziej odzwierciedlającego to, kim jesteś i jak naprawdę się komunikujesz. Kapujesz?

Total
0
Shares
Related Posts