Jak odpowiedzieć na pytanie przedsiębiorcze: “za kogo ty się uważasz?”

Pytanie powstrzymuje cię przed zimnem.
 
Kurczysz się, gdy to widzisz, jakby to było napisane tylko dla Ciebie. Czujesz, że się schylasz, gdy odbija się to echem w twoim mózgu. “Za kogo ty się uważasz??”
 
Czujesz się odsłonięty, wszystkie Twoje niedoskonałości są widoczne.
 
Jak ktoś mógłby kwestionować Twoje prawo do robienia tego, co robisz? Nie wiedzą, ile razy sam o to prosiłeś? Nie wiedzą, jak ciężko pracowałeś, żeby się tu dostać?
 
Z całą tą ciężką pracą, którą włożyłaś … dlaczego strach i wątpliwości wciąż cię prześladują?

Chodzi o to, że Twoja praca jest szalenie pasjonująca. Jesteś w tym naprawdę dobra. A Ty chcesz to zrobić bardziej niż cokolwiek innego.
 
Ale faktem jest, że czasami kwestionujesz swoją zdolność do tego.
 
Te małe wątpliwości, te dokuczliwe pytania.
 
Spójrzmy, co tu się dzieje. …

Jak strach przed byciem widzianym skrada się w

Niedawno dostałem e-mail od klienta coachingu. Była zaniepokojona projektem, nad którym pracowaliśmy-pierwszą rzeczą, którą była naprawdę podekscytowana od miesięcy. Napisała::
 

Ackkk, zacząłem się zastanawiać, kim do cholery jestem, żeby myśleć, że mogę to zrobić? Wiem, że jestem naprawdę dobry w tym, co robię – moi klienci mówią mi to od 25 lat — ale nie “podążam za książką” i od lat nie czytam żadnej literatury branżowej.
 
Boję się być tam. Boję się sukcesu. Boję się, że mnie zobaczą.
 
Obawiam się, że spędzimy ten czas na czymś, przez co nie będę w stanie przejść.

 
Rozumiem, że nie chce być widziana. To też moja historia.
 
Byłem bardzo świadomy siebie dorastając, ponieważ byłem znacznie wyższy niż wszyscy w moim wieku-wyższy niż wszystkie dziewczyny, wyższy niż wszyscy chłopcy,a gdy rosłem, wyższy niż wielu dorosłych. Wszyscy mnie zauważyli, a większość ludzi, nawet uprzejmych, uważała, że komentowanie jest w porządku.
 
“Jak tam powietrze, Stretch?”
 
“Jeśli upadniesz, będziesz w połowie drogi do domu.”
 
Zastanawiałem się, czy mógłbym powiedzieć o tym, jak grube lub łyse były, ale skoncentrowałem się na uczynieniu siebie niewidzialnym.
 
Na bycie niewidzialnym.
 
Ale starałem się przejść niezauważony, widzieli mnie. Wiele się ode mnie spodziewali, bo byłem tak widoczny. Ale bycie wysokim nie oznacza, że mogę zrobić coś dobrze, lub robić rzeczy we właściwy sposób-czy to była praca w szkole lub dunking koszykówkę.

Za kogo mnie masz?

Dzisiaj ludzie znów na mnie patrzą. Nigdy nie wymyśliłem, jak robić to, co chcę, a jednocześnie być niewidzialnym. Musiałem czuć się komfortowo nadstawiając kark i pozwalając ludziom patrzeć, jeśli chcą.
 
Czasem mi to przeszkadza, bo tak jak mój przerażający klient, nie robię tego we właściwy sposób.
 
Nie podążam za książką. Uczę biznesu, ale nie mam MBA. Nigdy nie chodziłem na zajęcia biznesowe i nie wiem, czego uczą w szkole biznesu. Wiem, jak prowadzić mały biznes … dzięki własnemu doświadczeniu.
 
Co jeśli ludzie dowiedzą się, że nie robię tego “dobrze”?
 
Nigdy nie zamierzałem być trenerem biznesu. To, co zrobiłem, to prowadzenie udanego, dochodowego biznesu przez długi czas, utrzymywanie doskonałych, zaangażowanych pracowników przez długi czas i utrzymywanie szczęśliwych klientów, którzy cenili naszą pracę przez długi czas. Brałem również regularne wakacje, miesiąc wolnego w lecie i nie pracowałem w weekendy.
 
Inni właściciele firm wciąż pytali mnie, jak udało mi się to wszystko zrobić.
 
Postanowiłem więc przestać martwić się o to, kto na mnie patrzy (i czy robię to dobrze) i zacząłem dzielić się tym, czego nauczyłem się przez te 25 lat.
 
Bo to pomagało ludziom. Chcieli się tego nauczyć ode mnie.
 
Wyobrażam sobie, że ludzie myślą …

Kto uczynił ją autorytetem, ucząc właścicieli firm bez wykształcenia biznesowego? Nie uczy nawet o start-upach, gromadzeniu kapitału podwyższonego ryzyka i upublicznianiu. Nie jest księgową ani adwokatem.

 
Taki rodzaj krytyki mnie niepokoił. I szczerze mówiąc, nadal trochę się skrzywiłem.
 
Ale okazuje się, że ludzie, którzy tak myślą, nie są ludźmi, z którymi chcę pracować, i nie są moją publicznością.

To może być to, co media przedstawiają jako przedsiębiorcę-założyciela platformy społecznościowej lub zaawansowanego technologicznie dzieciaka z finansowymi sponsorami w Dolinie Krzemowej – ale większość małych ludzi biznesu nie jest taka.
 
A Ty?
 
Zgaduję, że nie. Twoja firma prawdopodobnie robi coś, w czym jesteś świetny tylko dlatego, że kochasz to robić. Nie pozyskujesz kapitału podwyższonego ryzyka; robisz to ze swoich oszczędności i na dystans, lub pracujesz na drugim stanowisku. Po prostu chcesz utrzymać siebie i swoją rodzinę robiąc coś, co kochasz.
 
Jesteś osobą, z którą chcę pracować. Nie ci, którzy pytają, dlaczego nie mam MBA.

A jak myślisz? ty jesteś?

Pewnie też jesteś świetny w tym, co robisz. Nawet jeśli ty też możesz nie podążać za książką.
 
A teraz możesz robić coś w połowie … i odnosić z tym w połowie sukcesy. Albo możesz robić wspaniałe rzeczy w ciemności, i nie pokazywać się tam wystarczająco, nie pozwalając ludziom o tym wiedzieć.
 
Nie jesteś pewien, co “eksperci” lub guru pomyślą o Twojej metodzie.
 
Czujesz się bardziej komfortowo grając w mniejszej przestrzeni, gdzie nie tak wiele osób będzie wyglądać. Gdzie można po cichu popełniać błędy, a nikt się nie dowie.
 
Wiem, kim jesteś.

I musisz wiedzieć kilka ważnych rzeczy.

1. Nie tylko Ty próbujesz być niewidzialny

Pewnie myślisz, że wszyscy poza Tobą są razem.
 
Źle.
 
Tak wielu właścicieli firm balansuje na ogrodzeniu, przerażonych, aby postawić się tam i zadając sobie pytanie: “co sprawia, że myślę, że wiem, co robię?”

Jeśli wyjdziesz, odnajdziesz swój głos i zrobisz to mimo wszystko, publiczność będzie Cię oklaskiwać, a nie patrzeć na Ciebie z góry. Nawet jeśli popełnisz błędy (i to zrobisz), nawet jeśli upadniesz Na twarz (i to zrobisz), pokażesz, że masz odwagę, aby być widzianym — i siłę charakteru, aby pokazać, ile jesteś wart.
 

2. Twój wyraźny głos ma rynek

Jeśli Twoja praca jest tak dobra, jak myślisz, są ludzie, którzy cię potrzebują. Twoim zadaniem jest ich znaleźć i pomóc im znaleźć Ciebie.
 
Pomyśl o tym w ten sposób: wyobraź sobie, że jesteś latarnią morską, a Twoim zadaniem jest zabłysnąć w mroczne i burzliwe noce, aby pomóc zmęczonym podróżnikom bezpiecznie znaleźć drogę.

Ci, którzy potrzebują Twojego światła, szukają go z napiętymi i zdesperowanymi twarzami, poprzez zniechęcenie i wyczerpanie, nigdy nie spuszczając oczu z horyzontu, ufając, że będziesz tam, aby pokazać drogę i poprowadzić ich do bezpieczeństwa.
 
Czy trzymałbyś światło nisko z cieniem nad nim, a może włączałbyś je tylko raz na jakiś czas-kiedy wiesz, że tak bardzo zależą od ciebie?
 
A może uzyskasz najsilniejsze źródło światła o największej mocy i najdłuższym zasięgu i dodasz najgłośniejszą syrenę? A może co 30 minut odpalać fajerwerki i flary z reflektorami skanującymi wody? Czy zrobiłbyś wszystko, co w twojej mocy, aby dać im znać: “Oto jestem! Jestem tutaj! Jestem tutaj! A ja poprowadzę Ci drogę!”?
 
Twoi idealni klienci potrzebują cię tak samo, jak ci podróżnicy potrzebują latarni morskiej. Nawet jeśli jest to dla ciebie przerażające, czy rzucisz Cień i podkręcisz światło, aby mogli cię znaleźć w ciemności?

3. Niewiele osób na ciebie patrzy.

Pamiętasz to stare powiedzenie?

Nie martwilibyśmy się tak bardzo o to, co myślą o nas inni … gdybyśmy tylko wiedzieli, jak rzadko to robią.

Każdy jest zbyt pochłonięty własnymi sprawami, by myśleć o tym, co robisz.

Kiedy w końcu wyjdziesz ze swojej strefy komfortu i zaczniesz świecić światłem na to, co robisz, przekonasz się, że wyzwaniem jest znalezienie szerszy publiczność, nie będąc prześwietlonym.
 
Są tam trolle, ale nie wierzę, że jest tak wielu przeciwników, którzy czekają, aby cię potknąć, jak myślisz.
 
Więcej ludzi patrzy na Twój sukces, niż na porażkę.
 

4. Możesz zaufać swoim rezultatom

Liczy się wynik twojej pracy.
 
Jeśli pomagasz ludziom rozwiązać jakiś problem w ich życiu, to się liczy. Nie potrzebujesz innego drążka pomiarowego.
 
Jakie masz wyniki? Co ludzie ci mówią? Jak im pomogłeś? Jaką wartość dodajesz do ich życia, biznesu,sytuacji?
 
Jeśli nie wiesz, dowiedz się. Pytaj. Dokumentuj to, co słyszysz. Napisz historie przypadków. Pobierz referencje. A kiedy zbierasz te informacje, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o swoim udziale w tych sukcesach.

5. Możesz przyciągnąć osoby, z którymi najbardziej chcesz pracować

Kiedy zidentyfikujesz swoje mocne strony i znajdziesz sposób mówienia o swojej firmie, który jest uczciwy i wartościowy, przyciągniesz ludzi, z którymi najbardziej chcesz pracować.

Znajdziesz ich mnóstwo i nigdy nie zapytają cię, kto uczynił cię autorytetem – bo oni już wiedzą. Zgadzają się z Tobą.
 
I odpychasz ludzi, z którymi nie chcesz pracować – co jest dobrze. rzecz.
 
Uśmiechnij się i odpuść.

Over to you …

Następnym razem usłyszysz: “za kogo ty się masz?”(w tym z własnej głowy), lub każdą odmianę, która wyzwala w Tobie te stare lęki, możesz się uśmiechać i odpuścić — ponieważ znasz odpowiedź.

Jesteś kimś, kto pomaga innym. Kto ma wyniki. Którzy zaszczycają swoją publiczność.
 
Wiem, że dasz radę. Wiesz, że możesz to zrobić. Więc zrób to. Będziesz świetna.

Daj nam znać w komentarzach tylko co będziesz zrób to w najbliższych dniach, aby udowodnić, kim do cholery jesteś …

Total
0
Shares
Related Posts