Jak Dobre Są Twoje Umiejętności Krytycznego Myślenia?

Jeśli nie możesz myśleć krytycznie, nie możesz myśleć kreatywnie. A jeśli nie możesz myśleć kreatywnie, nie możesz tworzyć atrakcyjnych treści i kopiować.

Aby myśleć kreatywnie, musimy wyjść poza ramy tego, co widzimy lub słyszymy. Musimy obserwować, zadawać pytania i analizować, abyśmy mogli otworzyć nowe myśli i pomysły na stare sprawy lub powszechnie przyjęte argumenty.

Czym jest krytyczne myślenie? Zasadniczo oznacza to analizę stwierdzeń i określenie ich ważności na poparcie wniosku.

Oto świetny przykład krytycznego myślenia, które doprowadziło do twórczych poszukiwań:

Jakiś głupiec powiedział kiedyś: “ziemia jest okrągła!”Ludzie odrzucili ten wniosek, nawet nie patrząc na pomieszczenia wspierające. – Oczywiście, że nie-krzyknęli. “To nie ma sensu!”Inni próbowali obalić te twierdzenia. “Ziemia nie może być okrągła”, mówili. “Ziemia jest płaska. Widzisz?”

Ale wierzący zwrócił uwagę, że na horyzoncie jest niewielka krzywa. Świat nie był płaski. Odłożył na bok swoje uprzedzenia i otworzył umysł na analizę tego, co mu powiedziano przez całe życie. Dlaczego miałby w to wierzyć? Co sprawiło, że to prawda? Dlaczego to było fałszywe?

Zadawał pytania i żądał dowodów. Zbadał argumenty władz, które składały obszerne oświadczenia i twierdzenia, które nie trzymały się zasad. Ten wierzący z całego świata nie tylko obalił to, co mówili inni. Wychował pomieszczenia, by wspierać własne pomysły.

Myślał kreatywnie, a potem podjął zmieniające świat działania po krytycznej ocenie swojego innowacyjnego pomysłu.

Krytyczne myślenie i kreatywne myślenie idą w parze. Kreatywne myślenie oznacza generowanie pomysłów i procesów; krytyczne myślenie ocenia te myśli, pozwalając na racjonalne decyzje.

Jak więc myśleć krytycznie, aby myśleć bardziej kreatywnie? Oto kilka szybkich wskazówek:

Drobne Szczegóły Mają Znaczenie

Zwróć uwagę na słowa takie jak “może”, “może” i “będzie”. Jest ogromna różnica między czymś, co Wola [wstawić tutaj] i coś, co might zrób to samo. Nigdy nie przyjmuj niczego za wartość nominalną.

Pytanie do władz

Jeśli fragment treści cytuje eksperta, aby pomóc w poparciu argumentu lub wniosku, zadawaj pytania. Co kwalifikuje osobę do udzielania porad? Jakie uprawnienia ma osoba do składania roszczeń? Dlaczego jest autorytetem w tym temacie?

Zamiatanie Wypowiedzi

Nadmierne uogólnienie Zwykle dyskredytuje Ważność argumentu od samego początku. Powal zdania, które używają słów takich jak “wszyscy” i “wszyscy”. Nie wszyscy ludzie wiedzą i nie wszyscy wiedzą. Bardziej ostrożne sformułowania, takie jak “większość” i “niektóre”, przechodzą łatwiej.

Scarecrows and Straw Men

Uważaj na błędy. Błędy są podstępnym dymem i lustrami, które odwracają uwagę od prawdziwego krytycznego myślenia. Istnieje mnóstwo błędów, wszystkie zbudowane po to, aby odwracać, umniejszać, odwracać i dyskredytować argumenty bez robienia tego.

Let Down Your Guard

Jedną z największych przeszkód w kreatywnym myśleniu jest stronniczość, także wróg krytycznego myślenia. Twoje wartości, emocje, pragnienia i doświadczenia wpływają na twoje przekonania i zdolność do posiadania otwartego umysłu. Odłóż je na bok i poświęć czas na rozważenie informacji, które otrzymujesz z całego serca.

Ostatnia uwaga: bądź gotów zaakceptować, że czyjeś argumenty są prawdziwe. Dyskusja na temat ważności może być zabawna; nie zawsze oznacza to, że masz rację. Facet ze statkiem i szalonymi pomysłami na okrągłą ziemię poszedł o krok dalej (dosłownie), aby przetestować swoje teorie. Szukał dowodu na własne pomysły i był przygotowany na porażkę (tak Zakładamy).

Ale odkrywca długo i ciężko myślał o kreatywnym pomyśle. Nie działał według kaprysu. Zastosował wiele krytycznego myślenia, zanim wypłynął, aby odkryć, że tak, rzeczywiście, Ziemia naprawdę jest okrągła.

Total
0
Shares
Related Posts