Jak chronić swój twórczy ogień w morzu przeciętności

Dwaj moi ulubieni bohaterowie to Brian Eno i Frank Zappa, dwaj muzycy, którzy po raz pierwszy uderzyli w big time jakieś czterdzieści lat temu. Pierwszy raz zwróciłem się do nich w późnych latach.

Obie stały się tradycyjnymi gwiazdami rocka mniej więcej w tym samym czasie, Eno grał z Roxy Music, Zappa z The Mothers of Invention.

Mogli zrobić to, co większość gwiazd rocka: nagrać kilka płyt, nagrać kilka hitów w radiu, spędzić następne x dekad w trasie koncertowej, mieszkać w autobusie wycieczkowym, grać te same piosenki noc po nocy uwielbiającym fanów w miastach Cleveland, Chicago, Des Moines, Little Rock …

A jednak nie zdecydowali się, po zaledwie kilku latach w centrum uwagi. Obaj byli bardzo inteligentnymi, wizjonerskimi ludźmi i bez względu na to, jak atrakcyjna dla młodych ludzi może być seks-narkotyki i rock-n-roll, typowy rock’ n ‘ rollowy styl życia był dla nich nudny i infantylny.

Więc ewoluowały.

Ich muzyka stawała się coraz bardziej klasyczna/avante-garde/out-there. A teraz, cztery dekady później, są tytanami, szanowanymi przez najmądrzejszych i najciekawszych kolesi w branży. Biedny stary Zappa zmarł kilka lat temu, ale Eno wciąż kwitnie i still stale się rozwija, robi ciekawą pracę.

Myślę, że ich lekcja nauczyła mnie, że to, że znalazłeś standardową formułę wygrywającą, nie oznacza, że twoja rzecz musi pozostać schematyczna; że pozwolenie sobie na ponowne wymyślanie, ewoluowanie i wypychanie krawędzi na nieznane terytorium jest nie tylko w porządku, ale jest niezbędne.

Przynajmniej tak jest, jeśli chcesz, żeby było ciekawie.

Czego mnie nauczyli? W porządku jest być dziwnym, mądrym i unikać komercji, nawet jeśli jesteś gwiazdą rocka. Tylko dlatego, że wszyscy idioci robią to w określony sposób, nie znaczy, że ty też musisz.

Więc staram się włączyć to do mojej własnej pracy … i Ty też możesz, nawet jeśli nie jesteś artystą ani gwiazdą rocka, nawet jeśli masz normalną pracę.

Sure beats doing the eternal long hair and spandex circuit in Cleveland, Chicago, Des Moines, Little Rock …

Total
0
Shares
Related Posts