Dlaczego musisz zostać “niezależnym wydawcą”

Jeśli myślisz o napisaniu książki, powinieneś pomyśleć o jej samodzielnym opublikowaniu.

Coraz więcej uznanych pisarzy wybiera niezależną ścieżkę. W rzeczywistości liczba niezależnie publikowanych tytułów wzrosła trzykrotnie w latach 2006-2011.

Przyczyn tej zmiany jest wiele, m.in. zachowanie kierunku artystycznego, wyższy procent zysków oraz rosnący brak wsparcia redakcyjnego i marketingowego oferowanego przez tradycyjne wydawnictwa.

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej …

Tak, współcześni wydawcy rzadko pomagają mniejszym autorom robić wiele z marketingiem. Ale dobrzy wydawcy oferują więcej niż myślisz, jeśli chodzi o edycję i produkcję. Tworzenie edytorsko brzmiącego produktu wymaga znacznie więcej niż kreatywności.

Właśnie opublikowałem moją pierwszą powieść science fiction, Exodus. To moja czwarta książka w ogóle i moja pierwsza niezależnie wydana.

Chciałbym przekazać Ci kilka cennych rzeczy, których nauczyłem się w trakcie …

Myśl niezależna, a nie samodzielna

Chociaż niektórzy nadal twierdzą, że piętno istnieje dla nietradycyjnego publikowania, nie zgadzam się. Ale przyszli autorzy powinni zrozumieć zaangażowanie niezależnego publikowania.

Tak jak malarz może sprzedawać swoje własne prace, tak i pisarz. Jednak wielu utalentowanych malarzy nie jest dobrych w prezentowaniu swoich prac lub sprzedawaniu ich. To samo można powiedzieć o autorach.

Zobowiązanie się do niezależnego publikowania oznacza, że autor musi wyjść poza pisanie, aby wyprodukować silną książkę, a następnie ją sprzedać.

James Altucher mówił o potrzebie inwestowania w edytowanie w swoim obszernym poście Copyblogger na temat samodzielnego publikowania. Opierając się na moich doświadczeniach, poczynił niezwykle ważne uwagi dotyczące produkcji.

Samodzielne publikowanie książki sub-par, która nie ma jakości pisania, pokazuje pisarza-amatora, który może nie dbać o swój produkt lub karierę pisarską. Guy Kawasaki i Shawn Welch hammer ten punkt domu w kółko w Małpa: autor, wydawca, przedsiębiorca.

Dlatego nazywam siebie niezależny wydawca, a nie self-publisher. Decydując się na samodzielne publikowanie tworzy mentalną ścieżkę decyzji, aby przejść od hobbysty do profesjonalnego wydawcy.

Moje pierwsze dwie tradycyjnie publikowane książki były pełne literówek, co było bezpośrednim skutkiem braku zasobów redakcyjnych wydawcy. Gdy książki weszły na rynek, krytycy potępiali słabą jakość redakcyjną książek.

Piętno tych dwóch doświadczeń irytuje mnie do dziś. Z tego powodu zdecydowałem, że nie będę niszczył własnej powieści. Podjąłem się znaczącego procesu redakcyjnego, aby upewnić się, Exodus była to książka wysokiej jakości z kilkoma błędami.

Stałem się skłonny zainwestować w żmudny montaż i produkcję niezbędną do osiągnięcia sukcesu.

Setki godzin spędzono na produkcji książki o wysokiej jakości redakcyjnej. Oto kroki, które podjąłem …

Najgorszy wróg niezależnego pisarza

Ogólnie rzecz biorąc, pisarze nie mogą edytować siebie. Niezmiennie stają się ślepi na własne błędy stylistyczne.

Chociaż wiem, że niektóre są lepsze w samodzielnym edytowaniu niż inne, zmagam się z własną pracą.

Ta ślepota kopii przekonała mnie, że jestem największym zagrożeniem w produkcji udanej niezależnej powieści.

Weź pod uwagę, że wielu pisarzy odmawia przyjęcia krytyki na temat wizji, stylu i drobiazgów edycji w całym długim tekście. Gdybym traktował swoją pracę jak twórczą divę, to na pewno bym ją podrasował.

Wiedząc, że jestem swoim najgorszym wrogiem, zatrudniłem kilka innych kluczowych stron do pracy nad Exodus. Nad książką pracowało trzech różnych redaktorów, dwóch do opracowania i jeden do potwierdzenia rękopisu.

Wartość profesjonalnej pomocy

Kiedy redaktorzy się odważyli, zaakceptowałem prawie wszystkie ich opinie. To była decyzja o zwolnieniu mnie ze stanowiska redaktora naczelnego. Zamiast tego zaufałem profesjonalistom zaangażowanym w wzmocnienie tekstu.

Płacenie innym ludziom za krytykę książki było moim zdaniem koniecznym krokiem. Przyjaciele, którzy edytują, przynoszą własne zobowiązania, od zwykłego Nie edytowania książki do braku obiektywizmu.

Moi zatrudnieni redaktorzy mieli pracę do wykonania i nie oceniali ich opinii.

W jednym przypadku pisałem dużo Książki w stylu AP, ale konflikt stylistyczny istniał. Ostatni proofer stanowczo nalegał na użycie Chicago Stylebook. Więc zgodziłem się i zaakceptowałem zmiany stylu hurtowego.

Możesz się zastanawiać nad zatrudnieniem dwóch redaktorów rozwojowych. Zrobiłem to, aby odkryć wszystkie słabsze punkty książki. Podczas gdy 75% ich edycji nakładało się na siebie, 25% nie. Książka była lepsza za dodatkową milę.

Wszyscy redaktorzy kończyli pracę w uzgodnionym harmonogramie. To pomogło mi osiągnąć moją docelową datę publikacji 26 sierpnia, w sam raz na 71. doroczną światową konwencję Science Fiction.

Szczerze mówiąc, bez ich pomocy Exodus nie byłby to mocny tekst.

Nie bądź Tani na produkcji

Jedną z najpewniejszych oznak własnej książki jest złe wykonanie z wizualnego punktu widzenia. James zwrócił na to uwagę w swoim poście na temat samodzielnego publikowania, podobnie jak Kawasaki i Welch w Małpa.

Projekt okładki jest kluczowym elementem książki.

Okładka nie tylko nadaje tekstowi identyfikacji wizualnej, ale także służy jako ikona książki online. Jeśli niezależny autor ma szczęście stać się bestsellerem, książka będzie również siedzieć na półkach z książkami, ponownie czyniąc okładkę krytyczną własnością reklamową na półkach.

Unikałem usług foremki do ciastek dla okładki książki i zdecydowanie nie zaprojektowałem okładki osobiście. Moje umiejętności Photoshopa są gorsze niż moja umiejętność edycji, jeśli w ogóle to możliwe.

Zamiast tego zatrudniłem projektanta do produkcji okładki i związanej z nią reklamy.

Rezultatem jest całkiem fajny design, który się wyróżnia. Ponadto, drugi projektant został użyty do ułożenia zaawansowanej kopii PDF, ponownie w celu zapewnienia silnej prezentacji wizualnej.

W przypadku wersji elektronicznej i drukowanej każdy format odczytu online ma swoje własne wymagania. Zrób, co możesz, aby spełnić i przekroczyć te wymagania, aby książka wyglądała dobrze i dobrze się czytała.

Więksi wydawcy książek zwykle produkują zwiastun wideo do książki. Jest to część opakowania książki dla epoki nowożytnej. Nie oszczędzaj na tym kroku.

Zazwyczaj filmowcy dogadują się z pisarzami (i artystami). Rozejrzyj się, aż znajdziesz właściwą ofertę.

Na pewno skorzystałem już z trailera Exodusa i spodziewam się, że nadal będzie mocnym elementem książki.

Marketing Twojej książki i nie tylko …

Jest tyle do powiedzenia na temat marketingu książki, a to już zostało zrobione tutaj i w innych miejscach.

Po prostu wiedz, że niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym wydawcą książek, czy autorem po raz pierwszy w jednym z tradycyjnych wydawnictw, będziesz musiał sprzedać własną książkę.

Jeśli go opublikujesz, czytelnicy niekoniecznie nie przyjdą.

Ale zanim dojdziesz nawet że etap, potrzebujesz mocnego produktu. Świetny marketing nie może uratować złego produktu.

Dla mnie jest to wartość zaangażowania w niezależne publikowanie.

Cokolwiek zdecydujesz się zrobić ze swoimi książkami, nie skracaj się, jeśli wybierzesz niezależną ścieżkę. Od tego zależy Twoja praca i reputacja.

Gdzie pasujesz w tym świecie niezależnego wydawnictwa? Dajcie znać w komentarzach.

P. S. Jeśli chcesz darmową kopię PDF Exodus, kliknij ten link chroniony hasłem, aby pobrać. Hasło to freechoice, a Bezpłatne pobieranie będzie dostępne do 13 września.

Total
0
Shares
Related Posts