Czy policja cię obserwuje?

Pewnego dnia wracałam ze sklepu, kiedy coś zauważyłam. Kiedy na drodze jest policjant, ludzie zwalniają, jeżdżą zgodnie z ograniczeniami prędkości, kierują kierunkowskazami, zwracają uwagę.

Wtedy pomyślałem—czy nie byłoby miło, gdyby pisarze robili to samo?

Gdyby “policja Korektorska” stała nad naszymi ramionami obserwując jak piszemy, założę się, że zwolnilibyśmy i faktycznie skorygowalibyśmy naszą pracę przed opublikowaniem jej w Internecie.

Tak wielu pisarzy spieszy się ze swoją pracą i nigdy jej nie weryfikuje (lub po prostu niedbale weryfikuje). Wszędzie, gdzie patrzę w sieci-w artykułach linkowanych z Twittera, na blogach, na stronach internetowych i w e-zinach—są literówki, powtarzające się słowa, a nawet brakujące słowa.

Nie zrozum mnie źle—błędy się zdarzają. Ale kiedy Twoja treść jest poprawnie sprawdzana, bardzo niewiele błędów kończy się w ostatnim kawałku. Wygląda na to, że niektórzy pisarze są tak chętni do naciśnięcia przycisku “Publikuj”, że nie myślą, aby najpierw dokonać korekty.

Więc kiedy przychodzi czas na korektę pisma, udawaj, że” policja Korektorska ” obserwuje cię przez ramię, więc nie możesz pominąć procesu korekty. Jeśli to zrobisz, dostaniesz wysoką grzywnę.

Nie będziesz miał innego wyboru, jak tylko:

  • Uruchom Sprawdzanie Pisowni– Jest wyposażony w programy do edycji tekstu z jakiegoś powodu: użyj go!
  • Czytaj Przez Pisanie– Czytaj słowo po słowie, aby sprawdzić brakujące słowa, gramatykę, interpunkcję itp.
  • Czytaj Na Głos Swoje Pisanie– Czytaj na głos swoją pracę, aby usłyszeć, jak to brzmi. Uważaj na miejsca, które są niezgrabne lub gdzie brakuje Ci tchu-prawdopodobnie oznacza to, że musisz coś przerobić lub rozbić linię na kilka zdań.
  • Niech Ktoś Inny Przeczyta Twoje Pismo– Wyślij swoje pismo do znajomego, aby przeczytał, lub poproś swoją znaczącą osobę lub osobę siedzącą w kostce obok ciebie, aby przeczytał to, co napisałeś, zanim go opublikujesz lub wyślesz. Druga para oczu może uchwycić rzeczy, które prawdopodobnie przeczytasz.

Oczywiście będą chwile, kiedy trzeba coś tam jak najszybciej i przejście przez ten cały proces nie będzie możliwe. Ale przynajmniej użyj sprawdzania pisowni i przeczytaj kilka razy swoją pracę w poszukiwaniu błędów. Zaufaj mi, twoi czytelnicy zauważą.

A teraz idź do korekty swojej pracy….albo policja cię dorwie.

Total
0
Shares
Related Posts