Brawa dla Pokornego kalambura!

This post is by Maeve Maddox.

Z definicji kalambur to ” gra słów.”Gra” może dotyczyć brzmienia słowa lub podobieństwa frazy do znanego powiedzenia. Czasami wymowa grana jest naciągana i zasługuje na jęk, ale czasami związek jest niezwykle trafny i zasługuje na nagrodę wdzięcznego śmiechu.

H. W. Fowler (Współczesne Użycie Języka Angielskiego) ma to do powiedzenia o tych psotnikach, którzy jęczą na Kalambury niezależnie od tego, czy kalambur jest zabawny, czy nie:

Założenie, że Kalambury są per se pogardzane przez zwyczaj opisywania każdej Kalambury nie jako kalambura, ale jako zły kalambur lub słaby kalambur, jest jednocześnie znakiem nieśmiałej uległości i pragnienia, by wydawać się lepszym. Kalambury są dobre, złe i obojętne, a tylko ci, którzy nie mają rozumu, aby je uczynić, nie są tego świadomi.

Ludzie pun w każdym języku, ale Angielski, ze wszystkimi naszymi słowami o wielu znaczeniach, jest szczególnie bogaty w możliwości. Jedną z piękności kalambura jest to, że nawet małe dzieci mogą je wymyślić. Są one szczególnie powszechne jako odpowiedź w zagadkach:

Dziewczynka: co bóbr powiedział drzewu?
Mały chłopiec: miło cię gryzie.

Mały chłopiec: co jest białe, lekkie i słodkie, i huśtawki z drzew?
Dziewczynka: beza-utan.

Nauczyciel: Co otrzymasz, jeśli podzielisz Obwód dyni przez jej średnicę?
Uczeń: Dynia pi.

Kalambury są często puentą zwykłego żartu:

Dwa sępy wsiadły do samolotu, każdy przewoził dwa martwe szopy. Stewardessa spojrzała na nich i powiedziała: “przykro mi, panowie, na pasażera może przypadać tylko jedna padlina.”

Humor niektórych kalamburów wywodzi się ze znanego wyrażenia, w którym jedno lub więcej słów jest używanych w innym znaczeniu.

W sloganie Władza dla ludzi, słowo “władza” odnosi się do władzy politycznej. Postaw ten sam slogan na elektrycznym wózku kooperacyjnym i masz kalambur.

Czasami kalambur zależy od rytmu i liczby sylab, aby zasugerować znajomą frazę:

Hasło serwisu pieluchowego: Rock a dry baby. (“Rock-A-bye Baby”, pierwsza linijka Angielskiej kołysanki)

Zarejestruj się w antykwariacie: Den of antiquity (“Nora niegodziwości”, popularna fraza używana do opisania miejsca, w którym ludzie robią rzeczy zdeprawowane)

Cytat z dramatopisarza George ‘ a S. Kaufmana: Jedni Medziugorje, drudzy perskie. (“Mięso jednego człowieka jest trucizną drugiego człowieka.”Przysłowie angielskie.)

Kiedy gra słów jest sprytna, punster zasługuje na nagrodę w postaci prawdziwego śmiechu.

Aby uzyskać więcej kalamburów, sprawdź te dwie strony:

* WordInfo
* Dave Fisher ‘ s article on puns

A Ty? Masz dla nas żałosny komentarz?

Maeve Maddox jest pisarką codziennych porad pisarskich, blogu poświęconego gramatyce, interpunkcji i pisowni.

Total
0
Shares
Related Posts