5 błędów gramatycznych, które sprawiają, że brzmisz jak szympans

Pisanie może być naprawdę nie do wygrania. To nie fair, ale to prawda.

Jeśli masz obsesję na punkcie każdego gramatycznego i strukturalnego punktu, możesz natknąć się na sztywność. Ale jeśli jesteś lax i zrobić kilka prostych błędów, natkniesz się jako głupi.

Popełnisz jeden błąd, a wielu ludzi odpuści. Dwa i sprawiasz, że są podejrzliwi. Tak trzymaj, z Twoją inteligencją na każdym kroku, a Twój czytelnik zdecyduje, że jesteś szympansem-a nie jednym z mądrych.

Copyblogger ładnie omówił gramatykę tutaj i tutaj i tutaj. Ale ja, jako nowicjusz w tych częściach, mam jeszcze kilka peeves do dodania do garnka. Ignoruj ich na własne ryzyko, Bubbles.*

1. Niewłaściwe użycie”siebie”

Ludzie robią to, bo myślą, że niepotrzebne komplikowanie języka sprawi, że zabrzmią mądrze.

(To ta sama zasada, co ledwie znająca się na literaturze lokatorka w centrum miasta, mówiąca mi z dumą, że jej brat jest ” obecnie uwięziony w zakładzie karnym.”)

Niestety nadużywanie “siebie” nie jest niepotrzebnie skomplikowane. To też jest złe.

Oto typowe nieprawidłowe użycie:

“W skład komisji wejdą Bob, Pan Parsons i ja.”

W tej sytuacji “ja” jest właściwym wyborem. Ogólnie rzecz biorąc,” ja ” to słowo, dla którego nie powinieneś się zbytnio przydać, więc jeśli często go używasz, prawdopodobnie używasz go źle. “Ja” powinno być używane tylko odruchowo, aby odnieść się do tematu.

Na przykład:

“Sam to zrobiłem.”

2. Niezgoda podmiotu/orzeczenia

Jest to niezwykle powszechne i prawie mogę to wybaczyć, ponieważ prawidłowa struktura jest uciążliwa. Oto przykład niezgody:

“Najwyraźniej ta osoba nie wiedziała, co robi.”

Problem polega na tym, że “ta osoba” (liczba pojedyncza) jest używana razem z zaimkiem “oni” (liczba mnoga). “Ci ludzie nie wiedzieli, co robią “jest poprawne, podobnie jak” ta osoba nie wiedziała, co robi.”W każdym z tych przypadków liczba (pojedyncza lub mnoga) podmiotu zgadza się z liczbą w orzeczeniu.

Nieporozumienia liczbowe są irytujące do rozwiązania, ponieważ jeśli masz ich kilka i piszesz o hipotetycznej lub nieznanej osobie, twoja kopia kończy się niezręcznym “on lub ona”.

Dobrym kompromisem jest wybór płci i bieganie z nią. Dawniej standardem było zakładanie, że każda nieznana osoba jest mężczyzną (np. “ta osoba nie wiedziała, co robi”), ale dziś częściej używa się “ona” jako zaimka uniwersalnego. Alternatywnie, możesz zmienić “ona” i “on”w różnych przypadkach w całej kopii.

(Jeśli jesteś zdezorientowany, spróbuj zastąpić imię osoby w temacie. To sprawia, że sprawy stają się bardziej oczywiste. Używając początkowego przykładu, wymyśliłeś: “najwyraźniej Bob nie wiedział, co robi.”Zakładając, że wiesz, że “oni” mają odnosić się do Boba, a nie do innej grupy, staje się to oczywiście błędne.)

3. “An historic”

Zawsze się kłócę, ale i tak postawię stopę. Nie tylko umieszczenie ” an ” przed słowem z słyszalnym H gramatycznie jest niepoprawne, jest to również niezwykle denerwujące.

Przypisać to do próby brzmi inteligentnie, jak zasada” ja ” powyżej. W jakiś sposób użytkownicy czują, że użycie “an” w ten niezgrabny sposób sprawia, że brzmią wyróżniająco, coś w rodzaju dodawania ye olde przed solarium, lub mówiąc bez wątpienia z angielskim akcentem.

Jeśli jesteś najeżony na ten jeden, zadaj sobie pytanie, czy można powiedzieć, ” koń ” lub ” dom.”Co by ludzie pomyśleli, gdybyś wszedł do sklepu i powiedział:”poproszę pół litra mleka”?

Możesz i powinieneś używać “an”, jeśli H jest ciche, a słowo zaczyna się od samogłoski fonetycznej, jak ” godzina.”W przeciwnym razie użyj “a” jako artykułu.

4. Was vs. was

Każdy popełnia ten błąd, więc nie obwiniaj się, jeśli to zrobisz. Ale powinieneś też to naprawić.

Oto nieprawidłowe użycie:

“Gdybym był bogaty, kupowałbym mnóstwo spodni.”

Jednak prawidłowy wybór byłby tutaj były, nie było.

Były tutaj byłoby poprawnie użyte w nastroju subjunctive-przypadek, w którym to, co mówisz, jest hipotetyczne. Jeśli użyłeś “jeśli”, to całkiem dobry wskaźnik, że były jest właściwe:

“Nie robiłbym tego na Twoim miejscu.”

(Jesteś nie ja, więc to subjunctive)

lub

“Gdybym był teraz w pracy, zjadłbym gofra.”

Pamiętaj, że używasz “były”, ponieważ jesteś nie w pracy. Ale jeśli piszesz o prawdziwym przeszłym wydarzeniu, użyłbyś “był” (np.”kiedy byłem w pracy”).

5. Nieprawidłowe użycie”dosłownie”

Proszę, nie rób tego z prostą twarzą. Nie tylko będziesz wyglądać niewykształcony, będziesz również wyglądać absolutnie zabawne.

Przykład: Kristen Stewart z The Twilight movies niedawno powiedziała reporterce: “mogę zrobić coś, co dosłownie, jeśli tego nie zrobię, imploduję.”

Pomyśl o tym przez chwilę. Gdyby Kristen nie mogła działać, zapadłaby się jak czarna dziura.. Chciałbym to zobaczyć.

Zbieram” dosłownie ” wzmianki. Britney Spears została ” dosłownie na roller coaster do piekła.”Tłumy” dosłownie wywróciły miasto do góry nogami.”A w szczególnie makabrycznym zakręcie wydarzeń, Mikołaj z centrum handlowego poinformował, że potrzebujące, smutne dzieci dosłownie wyrywają mu serce.”

Ilekroć używasz “dosłownie”, zatrzymaj się i zastanów się, czy to, co mówisz, jest prawdą, dokładnie tymi słowami. Jeśli tak nie jest, użyj zamiast tego “praktycznie”, “zasadniczo” lub (najlepiej) “metaforycznie”.

Jeśli jest jedna rzecz, której nie chcesz być, to przez przypadek jest przezabawna. Poważnie, zaufaj mi.

* “Bubbles” był szympansem Michaela Jacksona. Już zapomniałeś?

Czy jesteś wiz gramatyka, który ma również silny głos pisarski?

Czy wiesz, jak stworzyć potężny nagłówek? Co powiesz na wnikliwą, przekonującą treść, która spełnia obietnicę nagłówka? Wtedy możesz być odpowiedni dla naszego Programu Certyfikacji Content Marketer!

Pomaga pozycjonować firmę na większy sukces. A jeśli zarobisz Certyfikat Content Marketer badge aby wyświetlić na swojej stronie internetowej, potencjalni klienci widzą, że masz szkolenie, którego szukają … i poczują się pewniej, zatrudniając Cię.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, dodaj swój adres e-mail poniżej, aby uzyskać wszystkie szczegóły, gdy ponownie otworzymy program dla nowych uczniów.

Wszyscy jesteśmy zajęci i popełniamy błędy.

Ta kombinacja jest problematyczna, gdy musisz przedstawić skuteczny kawałek pisma right now, niezależnie od tego, czy jest to e-mail, post na blogu, czy propozycja dla klienta.

W Copyblogger chcemy, abyś był traktowany poważnie jako pisarz, więc jesteśmy partnerem Grammarly, zasobu pisarskiego, który optymalizuje Twoje szanse na wyglądanie jak profesjonalista.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o Grammarly, narzędziu dla poważnych pisarzy.

Pobierz Grammarly
Total
0
Shares
Related Posts