Oto jak pisze Maria Popova z Brain Pickings

Większość poważnych pisarzy i wydawców internetowych nieustannie poszukuje nowych inspiracji, które napędzają zarówno ich kreatywność, jak i produktywność.

Jeśli nie jesteś zaznajomiony z pisaniem Marii Popovej, płodnej autorki “discovery engine for interestingness” znanego jako Brain Pickings, przegapiłeś jedne z najbardziej fascynujących i mocnych publikacji w Internecie.

Pani Popova jest źródłem wiedzy i codziennie zapyla wiele różnych dyscyplin, wszystko w duchu kreatywności i odkrywania. Przyczyniła się do Przewodowe, Atlantyk, jest MIT Futures of Entertainment Fellow, i został nazwany Fast Company ‘ s 100 najbardziej kreatywnych ludzi w biznesie (wśród wielu innych wyróżnień).

Chociaż rozpoczęła swoją karierę zawodową w reklamie, uznała, że integralność DIY polegająca na publikowaniu własnej strony internetowej jest znacznie bardziej satysfakcjonująca, a jej etyka pracy indie przyczyniła się do rosnącej rzeszy fanów (w tym wielu celebrytów).

Dołącz do mnie, gdy zbadamy akta Marii popowej, pisarki …

Maria religijnie publikuje trzy posty dziennie dla ponad 350,000 Twittera i 590,000 obserwujących Google+ — a także subskrybentów e-maili 150,000 plus-a w ostatnim wywiadzie mówiła o organicznym wzroście jej kreatywnego pomysłu:

Moja filozofia, a jedyną rzeczą, o której od początku byłem strategiczny i przemyślany, jest czytelnik pierwszy …

Maria przyznaje, że poświęciła kilka wyczerpujących godzin, aby dotrzeć do miejsca, w którym jest dzisiaj, i jesteśmy zaszczyceni, że poświęciła czas, aby wpaść The Writer Files.

W tej części naszego pytania i odpowiedzi Maria Popova dzieli się swoimi przemyśleniami na temat życia “badań”, mocy rytuału, toksyczności aprobaty i wiele, wiele więcej.

O pisarzu …

Kim jesteś i czym się zajmujesz?

Czytelnik, który pisze.

Jaka jest twoja specjalność jako pisarza lub wydawcy online?

Nie jestem ekspertem i nigdy nim nie aspiruję. Jak słusznie ujął to Frank Lloyd Wright: “ekspert to człowiek, który przestał myśleć, ponieważ” wie.””Brain Pickings zaczęło się jako mój zapis tego, czego się uczyłem, i pozostaje zapisem tego, czego nadal się uczę – pisanie jest tylko narzędziem do nagrywania, dla sensu.

To powiedziawszy, jedną rzeczą, którą udoskonaliłem przez lata-po części przez niezliczone godziny czytania, a po części dlatego, że podejrzewam, że mój mózg jest podłączony-jest rysowanie połączeń między rzeczami, często rzeczy nie bezpośrednio lub oczywiście powiązanych, obejmujących różne dyscypliny i okresy czasu. Nie nazwałbym tego “ekspertyzą” tak bardzo, jak obsesją – to coś, co daje mi ogromną radość i stymulację, więc robię to bardzo dużo, ale nie wiem, czy to stanowi ekspertyzę.

Gdzie możemy znaleźć twoje pismo?

BrainPickings.org

Produktywność pisarza …

Ile czasu dziennie spędzasz na czytaniu lub badaniach?

Praktycznie (żałośnie?) każda chwila na jawie, z wyjątkiem czasu spędzonego na pisaniu i kilku godzin wieczorem przeznaczanych na pozory życia osobistego. Robię większość moich długich lektur na siłowni (pióro i Post-Its i wszystko), przeglądam wiadomości podczas jedzenia (wątpliwy nawyk zdrowotny, bez wątpienia) i słucham filozofii, nauki lub podcastów projektowych podczas dojazdu na rowerze (niebezpieczne i prawdopodobnie nielegalne). Na bok jednak nie narzekam-jak ujęła to wielka Annie Dillard – ” życie spędzone na czytaniu – to jest dobre życie.”

Ponieważ pobieranie mózgów jest po prostu zapisem mojej własnej ciekawości, mojej osobistej podróży do tego, co się liczy na świecie i dlaczego, trudno jest określić ilościowo, ile mojego życia to “badania” – w rzeczywistości czuję, że wszystko to jest.

Właśnie wypiłem herbatę z kimś-pisarzem, o którym napisałem książkę i który sięgnął i chciał się połączyć – i ta godzinna rozmowa dała mi tuzin pomysłów do przemyślenia, nauczenia się, a tym samym do napisania (w tym dwie książki, które już zamówiłem na podstawie naszego czatu). Czy są to “badania” w tym sensie, że celowo dąży się do znalezienia czegoś już interesującego? Nie. Czy to “badanie” w kategoriach niekierowanej ciekawości pozwala odkryć coś wcześniej nieznanego i poddać się intelektualnemu niepokojowi chęci poznania wszystkiego na ten temat? Oczywiście.

I myślę, że to część naszego dzisiejszego wyzwania, nie tylko semantycznie, ale także praktycznie-mamy tendencję do łączenia “badań” z poszukiwaniem, które zawsze jest napędzane szukaniem czegoś, co już wiesz, że Cię interesuje, ale myślę, że najbogatsze “badania” są napędzane odkryciem, skrzyżowaniem ciekawości i szczęśliwego zbiegu okoliczności, które pozwalają rozszerzyć strefę komfortu intelektualnego i twórczego poza to, czego już wiedziałeś, że szukasz.

Zanim zaczniesz pisać, czy masz jakieś rytuały lub praktyki przed grą?

Biorąc pod uwagę, że piszę kilka tysięcy słów każdego dnia, nie ma miejsca na ” pre-gaming.”

“Gra” to rytuał.

Czy wolisz jakąś konkretną muzykę (lub ciszę) podczas pisania?

Mam włączoną muzykę cały czas (chyba, że przepisuję archiwalne audio), z różnymi listami odtwarzania dla różnych celów lub nastrojów. Mój gust jest zbyt eklektyczny, zarówno w różnych gatunkach, jak i epokach, aby wymienić konkretnych artystów. Ale jestem niezwykle lojalnym słuchaczem-niektóre utwory z tych list odtwarzania zdobyły ponad 10 000 odtworzeń w ciągu ostatnich kilku lat. Znajoma, ukochana muzyka-podobnie jak nawyk czy rytuał-jest niezwykle potężną twórczą siłą uziemienia, uważam.

Ile godzin dziennie spędzasz na pisaniu (z wyjątkiem poczty e-mail, mediów społecznościowych itp.)? Jaka jest Twoja najbardziej produktywna pora dnia?

Od trzech do ośmiu godzin. Trudno jest oddzielić część procesu czytania i badania od pisania i syntezy. W osmozie tej dwójki dzieje się magia – miejsce, w którym łączy się istniejące pomysły w siatkę spostrzeżeń, która kiełkuje w twoim własnym punkcie widzenia, który oświetla temat w zupełnie nowy sposób. Czytasz? Pisanie? Albo jakaś inna forma sensowności, na którą jeszcze nie mamy słowa?

Jak na ironię, wolę pisać wcześniej w ciągu dnia, ale atak e-maili jest zbyt przytłaczający-chociaż nie mogę nawet wszystkiego otworzyć, sama świadomość tego, że jest w mojej skrzynce odbiorczej, jest niewygodna. Trudno jest wycofać się w spokojny zakątek własnego umysłu, kiedy czujesz się wymagający. Więc mam tendencję do pisania później w dzień teraz, często w nocy, gdy e-mail jest cichy. Ciemność również jest w jakiś sposób uziemiona – zawsze uważałem, że jest dziwnie medytacyjna, jak bańka światła, która otacza cię i ucisza resztę świata.

Piszesz codziennie lub stosujesz się do jakiegoś konkretnego systemu?

Publikuję trzy artykuły dziennie, od poniedziałku do piątku. Wszystkie są wstępnie zaplanowane i wstępnie napisane, kilka tygodni wcześniej, a inne dzień wcześniej. Staram się nie pisać w piątki, które rezerwuję na maile i spotkania.

Wierzysz w “blok pisarski”? Jeśli tak, to jak tego uniknąć?

Myślę, że słowo kluczowe to ” uwierz.”Jeśli się na tym skupisz, to tam będzie. To trochę jak bezsenność – im bardziej myślisz o tym, że nie jesteś w stanie zasnąć, tym mniej jesteś w stanie zasnąć.

Dla każdego jest oczywiście inaczej, ale uważam, że przełamujesz ten rzekomy “blok” po prostu pisząc. Jak elegancko ujął to Czajkowski: “szanujący się artysta nie może składać rąk pod pretekstem, że nie jest w nastroju.”

Twórczość pisarza …

Zdefiniuj kreatywność.

Umiejętność łączenia pozornie niezwiązanych i łączenia istniejącej wiedzy w nowy wgląd w pewien element funkcjonowania świata. To praktyczna kreatywność. Następnie jest kreatywność moralna: zastosować tę umiejętność w kierunku jakiejś mądrości, jak świat powinien działać.

Kim są twoi ulubieni autorzy, online czy offline?

To właśnie świętuje mój poboczny projekt, Literary Jukebox. Choć nie sposób wymienić wszystkich, niektóre z nich to Susan Sontag, Anaïs Nin, Carl Sagan, Henry David Thoreau, Stephen Jay Gould, Annie Dillard, Mark Twain, Henry Miller, Debbie Millman, Andrew Sullivan.

Czy możesz podzielić się najbardziej lubianym cytatem?

Kolejne prawie niemożliwe zadanie-żyję w literaturze! Ale zawsze wracam do przybliżonych słów Seneki:

Najważniejszą wiedzą jest ta, która kieruje sposobem, w jaki prowadzisz swoje życie.

Praktycznie wszystko w kalendarzu mądrości Tołstoja to słowa, którymi trzeba żyć.

Jak chciałbyś rozwijać się twórczo jako pisarz?

Nigdy nie przestanę być ciekawy, bo “wiem” – ale jednocześnie godząc się z tym ze świadomością, że nigdy nie będę w stanie “skończyć” całej literatury, czy internetu, jeśli o to chodzi. To, jak sądzę, jest związane z moim aspiracją nie tylko jako pisarza, ale jako człowieka – aby czuć się bardziej komfortowo z otwartością życia.

Kim lub jaka jest obecnie Twoja muza (czyli konkretne inspiracje twórcze)?

Od jakiegoś czasu mam obsesję na punkcie pamiętników Susan Sontag, Anaïs Nin i Marii Mitchell. Oraz stare, niepublikowane antologie listów: Raymond Chandler, Edna St. Vincent Millay (oh Edna!), Anne Sexton. Najlepsi pisarze (czy artyści, czy naukowcy) to także niezwykli filozofowie pełni ponadczasowej mądrości na temat triumfów, ucisków i niedoskonałości bycia człowiekiem.

Co sprawia, że pisarz jest świetny?

To samo, co czyni człowieka wielkim:

Ciekawość bez ego i hojność ducha. Żadna ilość talentu nie jest nic warta bez życzliwości.

Przepływ pracy pisarza …

Jakiego sprzętu lub modelu Maszyny do pisania używasz obecnie?

MacBook Air do pisania, iPad mini do czytania tego, co jest dostępne jako e-tekst, i wiele Post-Its na moje obfite marginalia w książkach papierowych. (Wolę czytać w aplikacji Kindle na iPadzie, więc mogę przeszukiwać moje najciekawsze miejsca i podróżować bez konieczności noszenia mocnych książek, ale ponieważ piszę głównie o starych książkach, zwykle nie są one dostępne w formie cyfrowej.)

Jakiego oprogramowania używasz najczęściej do pisania i ogólnego przepływu pracy?

Moja strona działa na WordPressie, ale piszę prosto w HTML – na pulpicie, w kodzie-a nie w edytorze WYSIWYG na WordPressie. Używam Evernote do zapisywania notatek na różnych przedmiotach i fotografowania marginalii na stronach książek, które następnie można przeszukiwać dzięki optycznemu rozpoznawaniu znaków. Czytam prawie wszystko w Internecie w kieszeni. 

Masz jakieś sztuczki na pokonanie zwlekania? Czy przestrzegasz terminów?

Nie zwlekam, jeśli chodzi o czytanie i pisanie. Dobowy rytm tak intensywnego tempa sprawia, że jest to praktycznie niemożliwe.

Jak zachować porządek (metody, systemy lub “szalona nauka”)?

Prowadzę obszerny kalendarz redakcyjny, który rozciąga się na tygodnie, miesiące, a czasem nawet ponad rok w przyszłość, gdzie planuję czytanie (a więc pisanie) – Wydawnictwa książkowe, znaczące urodziny, rocznice ważnych wydarzeń historycznych.

Robię obfite notatki na temat książek, które czytam, a także materiały online i zapisuję wszystko w Evernote, gdzie skrupulatnie oznaczam-tak łatwo jest, aby każda obszerna biblioteka lub archiwum stała się bezużyteczna, jeśli elementy w niej nie są przeszukiwane ani odzyskiwalne, i uważam, że system tagowania jest niesamowitą pomocą pamięci, która pomaga temu przeciwdziałać.

Jak się zrelaksować po ciężkim dniu?

Uciekam się do zupełnie nieoryginalnej, ale całkowicie pocieszającej mieszanki zajęć jogi i przytulnego wieczoru z moją partnerką lub z pamiętnikiem Anaïs Nin.  

Kilka pytań tylko dla Zabawy …

Kto (lub co) był twoim największym nauczycielem?

Dorastałem w komunistycznej Bułgarii. Moja rodzina nie miała zbyt wiele, Kiedy byłem mały i choć komunizm upadł na początku lat 90., to niewiele się zmieniło. Pójście na studia w USA było wyzwaniem na początek, szczególnie w szkole Ivy League, w której większość moich kolegów z klasy pochodziła z rodzin uprzywilejowanych – próbny test wytrzymania nieuniknionej erozji poczucia własnej wartości, która spotyka młodą osobę, która nie “pasuje” w tak surowy sposób.

Ale płacenie za szkołę, pracując do czterech prac naraz, nauczyło mnie wiele o zarabianiu, zarządzaniu czasem i o różnicy między tym, w czym jesteś dobry, a tym, co sprawia, że twoje serce śpiewa.

Nie ma to jak być rzuconym w konieczność, aby pomóc ci dowiedzieć się, kim jesteś i co ma największe znaczenie w życiu – konieczność może być matką wynalazku, ale tym bardziej jest wróżką chrzestną własnego wynalazku.

Co postrzegasz jako swój największy sukces w życiu?

Nie rezygnując z nadziei, że szczęście jest możliwe. Budzę się podekscytowany tym, co robię. Idę spać zadowolony z tego, co zrobiłem.

I, OK, to było raczej satysfakcjonujące, kiedy Biblioteka Kongresu włączyła pobieranie mózgów do swojego archiwum.

Jakie jest twoje największe pogorszenie w tej chwili (pisanie związane lub w inny sposób)?

Stworzyliśmy kulturę, która fetyszyzuje nowe (s) i zapominamy o bogactwie ludzkiej wiedzy, mądrości i transcendencji, które żyją w annałach tego, co nazywamy “historią” – sztuki, literatury, filozofii i tak wielu rzeczy, które są zarówno ponadczasowe, jak i niezwykle aktualne.

Nasze uprzedzenia-zakorzenione w przekonaniu, że jeśli nie jest na szczycie Google, to nie ma znaczenia, a jeśli nie jest w ogóle Google, to nie istnieje – utrwala naszą arogancję, że nikt nigdy nie zmagał się z problemami, z którymi się zmagamy. Co oczywiście jest tragicznie nieprawdziwe.

Wybierz jednego autora, żywego lub martwego, z którym chciałbyś zjeść kolację.

Susan Sontag. I kto wie, dokąd może nas ten wieczór zaprowadzić.

Gdybyś mógł jutro wyjechać na wakacje do dowolnego miejsca na świecie, gdzie byś się udał(koszty lub obowiązki nie są przedmiotem)?

Biblioteka Henry ‘ ego Millera w Big Sur.

Czy możesz zaoferować pisarzom jakieś rady, które mógłbyś zaoferować sobie, gdybyś mógł cofnąć się w czasie i ” zrobić to wszystko?”

Pisanie ma poruszyć serce, umysł, duszę – a nie miernik widoku strony. Jestem szczęśliwy – być może stronniczy-zawsze podchodziłem do mojego pisania jako rozwoju osobistego, a nie rozwoju biznesu i zawsze pisałem dla tej osobistej publiczności. Wszystko, co zewnętrzne, było produktem ubocznym, a nie celem.

Najbardziej krytyczną rzeczą, jaką może zrobić początkujący pisarz, jest zawsze wiedzieć, dlaczego i dla kogo to robi. Dobrze jest znaleźć satysfakcję w aprobacie innych, w sukcesie finansowym lub w jakiejkolwiek innej zewnętrznej nagrodzie, ale toksyczne jest, aby ta aprobata lub prestiż były motywem do pisania.

Najważniejsza rada sprawia jednak, że przesłanka pytania jest nieco dyskusyjna:

Ucz się robiąc.

Powiedz naszym czytelnikom, gdzie mogą się z Tobą połączyć online.

brainpickings.org

twitter.com/brainpicker

I wreszcie biurko pisarza …

Pożyczyć jeden z często cytowanych cytatów Marii:

Pisarz ma obowiązek być dobry, nie nędzny; prawdziwy, nie fałszywy; żywy, nie nudny; dokładny, Nie pełen błędu. Powinien podnosić ludzi do góry, a nie opuszczać ich. Pisarze nie tylko odzwierciedlają i interpretują życie, ale informują i kształtują życie.
~ E. B. White

Pani Popova, dziękuję za wgląd w inspirujący proces twórczy!

Zdjęcie Elizabeth Lippman, dostarczone przez Panią Popovą.

I dziękuję ty za przeglądanie plików autora …

Mamy więcej Pytań i Odpowiedzi od pisarzy, którzy nas inspirują, a jeśli chcesz zagłębić się w nasze archiwa, możesz znaleźć więcej inspiracji tutaj.

Jeśli już subskrybujesz Copyblogger przez e-mail lub RSS, kolejna odsłona zostanie Ci dostarczona, tak jak reszta naszych codziennych treści.

Jeśli nie, Zapisz się już teraz, aby niczego nie przegapić.

A teraz włącz znajomą muzykę i wracaj do pracy! Do zobaczenia.

Total
0
Shares
Related Posts