Jak stworzyć firmę, która może działać bez Ciebie

hammock

Czy kiedykolwiek marzysz o posiadaniu firmy, która zarabia pieniądze nawet podczas snu lub wyjazdu na wakacje? To marzenie wielu właścicieli firm.

Niestety, nie jest to tak proste, jak zdobycie większej liczby klientów. Istnieją w rzeczywistości cztery główne problemy, z którymi musisz sobie poradzić, zanim będziesz mógł stworzyć firmę, która działa bez ciebie.

Wyjaśnię dokładnie, czym są te cztery kwestie i jak można sobie z nimi poradzić, ale najpierw zdefiniujmy rodzaj działalności, o której mówię.

Czym jest skalowalny biznes?

Ilekroć słyszysz ludzi mówiących o “skalowalności”, co w zasadzie oznacza firmę, która może się rozwijać bez dodatkowych pracowników, a może nawet bez ciebie.

Jak zbudować skalowalny biznes? Christian Mayaud mówi, że skalowalny biznes musi spełniać dwie rzeczy.

Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, jest biznes, w którym koszty zarabiania każdego dolara spadają. Każda firma osiągnie rozmiar, w którym nie może już skalować. Ile Twoja firma może skalować, zależy od wielkości rynku i udziału w rynku, który możesz uzyskać. Te prognozy powinny być zorientowane w modelu biznesowym.

Mówiąc o modelach biznesowych, jako założyciel startupu, zaczynasz od produktu i modelu biznesowego, który zasadniczo odpowiada na pytania takie jak:

 • Jak zbudować produkt?
 • Kim jest klient?
 • Jak zamierzasz dystrybuować produkt?
 • Jak wyceniasz produkt?
 • Jak wypozycjonować produkt?
 • Jak tworzyć popyt?
 • Jak finansować firmę?

Twoim zadaniem jest obserwowanie rynku i sprawdzanie, czy twoi klienci zachowują się tak, jak mówiłeś. Jest spora szansa, że nie, więc musisz być przygotowany na dostosowanie się.

Będziesz wiedzieć, że znalazłeś odpowiedni produkt na rynku, gdy klienci zaczną kupować twój produkt.

Drugie kryterium jest prostsze. Twoja firma nie powinna zależeć od Ciebie i dużego zespołu menedżerów, aby przetrwać i rozwijać się. Jeśli tak, to nie jest skalowalny. Naprawdę skalowalny biznes powinien się rozwijać, bez względu na to, kto tu rządzi.

Zdecyduj o swoim celu zawodowym

Zanim stworzysz firmę, która może działać samodzielnie, musisz zdecydować, jakie są Twoje cele. Czy chcesz kontynuować pracę samodzielnie, powiedzmy, jak programista komputerowy lub szef kuchni? A może chcesz posiadać firmę, nad którą możesz pracować?

Te dwa są bardzo różne.

Jeśli zdecydujesz się kontynuować pracę samodzielnie, nie będziesz miał czasu na budowanie firmy. Możesz zatrudnić partnerów, aby pomóc firmie przynieść większe przychody, ale przychody te są dzielone między partnerów. To nie jest biznes, który może działać bez ciebie. To naprawdę kolektyw wysoko opłacanych profesjonalistów.

Skalowalny biznes zaczyna się od tego, że decydujesz się odejść od roli produkcyjnej i przejść do roli menedżerskiej. Zdejmujesz czapkę pracowniczą i załóż czapkę lidera.

Zawęzić oferowaną usługę

Gdy już zdecydujesz, że zamierzasz rozwijać firmę, która może działać bez ciebie, pierwszą ważną decyzją jako lidera tej nowej firmy jest usprawnienie tego, co robisz.

Powiedzmy, że świadczysz usługi SEO, a dla typowego klienta zrobiłeś wszystko, od optymalizacji na stronie po budowanie linków zwrotnych do reklamy PPC. Cóż, jeśli chcesz stworzyć skalowalną firmę, musisz zdecydować, na których usługach się skupisz.

To może brzmieć wbrew intuicji, więc pozwól mi wyjaśnić.

Skalowalny biznes ma zestaw procedur, które każda kompetentna osoba może przestrzegać. Łatwiej jest udokumentować i dostarczyć te procedury, gdy oferta jest ograniczona.

Na przykład, powiedzmy, że skupiłeś się na reklamie PPC. Musisz udokumentować typowy proces z typowym klientem, który określa, co robisz. Innymi słowy, stajesz się specjalistą w tej konkretnej dziedzinie. Oczywiście, kiedy podejmujesz decyzję o zawężeniu tego, co robisz, bierzesz pod uwagę to, co robisz naprawdę dobrze.

Rozważając tę procedurę, spróbuj użyć koncepcji Jima Collinsa “Jeż.”Koncepcja Jeża odpowiada na trzy bardzo ważne pytania:

 1. W czym jestem naprawdę dobry?
 2. Czym się tak naprawdę pasjonuję?
 3. Jak zarabiać pieniądze?

Jak widać, te pytania zmuszają cię do skupienia się na pracy, która jest nie tylko opłacalna, ale także na pracy, którą jesteś biegły oraz pasjonatem.

Jeśli o tym pomyślisz, prawdopodobnie jesteś naprawdę dobry w wielu rzeczach. Ale może nie pasjonujesz się nimi. Możesz być dobry w równoważeniu swoich książek, ale to nie znaczy, że powinieneś zostać księgowym. To nie Twoja pasja.

Możesz być również naprawdę pasjonatem i dobrym w zbieraniu znaczków. Niestety, nie ma w tym zbyt wiele pieniędzy. W końcu twoja skalowalna firma musi skupić się na pracy, którą jesteś pasjonatem i biegłą, abyś mógł osiągnąć zysk.

Trenuj młode talenty

Teraz, gdy masz ograniczone usługi i udokumentowane procedury, możesz zacząć zatrudniać młodszych ludzi.

Jeśli masz dobrą procedurę dla tego, co oferujesz, nie musisz zatrudniać najlepszych talentów. Wystarczy zatrudnić kompetentnych i pełnych pasji ludzi.

Tak, musisz zarządzać tymi ludźmi, ale myśl o sobie jak o przywódcy, który nadaje ton w całej firmie. Ton ten, według Thoma Elickera, obejmuje planowanie, przewidywalność, kontrolę i kulturę.

 • Planowanie – Masz elastyczną strukturę i wytyczne, w ramach których ludzie pracują. Obejmuje to budżet i plan rozwoju produktu.
 • Przewidywalność – Oznacza to, że produkujesz spójne i niezawodnie dobre produkty i usługi i nie zmieniasz zasad dotyczących pracowników.
 • Kontrola – Każdy rozumie cele firmy, proces rozwoju produktu i procedury zatrudniania. Twoim zadaniem jest upewnienie się, że cele te są jasne i zrozumiałe dla wszystkich.
 • Kultura – Każda firma jest wyjątkowa, jeśli chodzi o kulturę. Niektóre są surowe, podczas gdy inne są bardziej zrelaksowane. Jesteś odpowiedzialny za kulturę.

Ten ton koloruje środowisko, w którym pracuje twój młodszy talent, więc upewnij się, że jest zdrowy i zrównoważony.

Praca przy zawieraniu umów

Celem uwolnienia cię jest rozwój firmy, niezależnie od tego, czy jest to znalezienie nowych partnerów czy nowych rynków. Oczywiście jest to również część działalności, która w końcu można wyszkolić kogoś innego do. Do tego czasu, oto mała Ściągawka na zamykanie transakcji:

 • Zawsze dowiedz się, jak się zakwalifikować – Nie trać czasu na perspektywy, które nie mogą korzystać lub nie stać Cię na produkt lub usługę.
 • Ogranicz swoje”tak” – Uważaj, aby nie oddać gospodarstwa, gdy Klient składa wniosek. Łatwo jest powiedzieć ” tak ” na każdą prośbę. Jednak niektórzy klienci mogą nigdy nie przestać pytać, a będziesz miał niezadowolonych klientów i znacznie zestresowaną siłę roboczą.
 • Poproś o coś w zamian – Zamiast po prostu obiecywać klientowi, zrobisz coś za każdym razem, gdy o to poprosi, zawsze poproś o coś w zamian. “Jasne, przekażemy Ci cotygodniowe raporty z postępów. Możesz to przedłużyć do sześciomiesięcznego kontraktu?”
 • Stwórz pilną potrzebę – Świetnym sposobem na zamknięcie większej liczby transakcji jest po prostu ustalenie terminów na wnioski. Na przykład zwróć uwagę potencjalnemu klientowi, że musi podpisać Umowę przed końcem miesiąca; w przeciwnym razie musisz oddać jedno otwarcie na miesiąc komuś innemu.
 • Wyjaśnij dlaczego – Gdy prosisz o coś w zamian lub tworzysz pilną potrzebę, powinieneś wyjaśnić dlaczego do klienta. Jeśli tego nie zrobisz, ta luka informacyjna wywoła podejrzenia.

Mimo że istnieje więcej sposobów na zamykanie transakcji, odkryłem, że te pięć znacznie zwiększa moje bliskie procenty.

Gdy już zwiększysz swoje przychody, możesz teraz szukać dobrego następcy.

Wynajmij swojego następcę

W tym momencie jesteś teraz przygotowany do zrobienia jednego z najważniejszych aspektów skalowalnego biznesu: wynajmij kogoś, kto zajmie Twoje miejsce.

Powinieneś mieć plan, który określi, kto powinien być twoim następcą i jak długo nastąpi przejście. Plan ten powinien odpowiedzieć na następujące pytania:

 • Kiedy chcesz, żeby to się stało? W ciągu roku? Dwa? Trzy?
 • Kto będzie twoim następcą? Zatrudnisz kogoś z zewnątrz czy wewnątrz? Jeśli nie możesz rozwinąć talentu od wewnątrz, musisz spojrzeć na zewnątrz.
 • Jakie kompetencje przywódcze są ważne na tym stanowisku? Myślenie strategiczne, podejmowanie ryzyka czy zarządzanie talentami?
 • Jakie kompetencje techniczne są ważne na tym stanowisku? Będą one specyficzne dla Twojej branży.

Zawsze jest pomocne, jeśli masz zarząd lub panel doradczy, który może pomóc ci dokonać przejścia. Niezależnie od tego, czy jest to trener, mentor, czy dyrektor generalny, który przeszedł wcześniej tę samą zmianę, pomoc z zewnątrz jest pomocna.

Oczywiście są pewne błędy, których będziesz chciał uniknąć. Na przykład:

 • Nie zaniedbuj planu – Odkładanie planu, dopóki nie będziesz w tarapatach, prawdopodobnie sprawi, że przejście i decyzje niezbędne do tego, aby to przejście było trudne.
 • Nie śpiesz się – Z drugiej strony, nie odczuwaj presji, aby utrzymać harmonogram, jeśli okoliczności utrudniają przejście. Plan jest elastyczną wytyczną, a nie sztywnym prawem.
 • Nie zatrudniaj z lojalności – Upewnij się, że Twoim następcą jest ktoś, komu naprawdę wierzysz, że jest w stanie zająć twoje miejsce. Wynajęcie kogoś z poczucia obowiązku może zniszczyć wszystko, co zbudowałeś.
 • Nie zarządzaj mikromarządami – Kiedy zatrudnisz swojego następcę, odsuń się i pozwól tej osobie wykonywać swoją pracę.

Wniosek

Tworzenie firmy, która może działać samodzielnie, jest bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy osiągniesz ten punkt, w którym możesz odejść na trzy miesiące i nie musisz się martwić, czy po powrocie będziesz mieć firmę.

Chciałbym ci powiedzieć, że dzieje się to z dnia na dzień lub za trzy lata, ale każda firma i branża jest inna, a wielkość twojej firmy również ma znaczenie. Bądź cierpliwy i ciesz się jazdą.

Total
0
Shares
Related Posts