Jak się pokazać i napisać

Zapytaj dowolnego pisarza, jak pisać, a powiedzą ci, wystarczająco logicznie: Pisz.

Pisz codziennie. Pisz w tym samym czasie. Pisz godzinami. Pisz przez 20 minut. Po prostu przyjdź i napisz.

Słyszałeś tę radę wcześniej i jeszcze jej nie przyjąłeś.

Chciałeś. Ale tego nie zrobiłeś.

Nie jest to całkowicie twoja wina, ponieważ chociaż Rada nie jest skomplikowana, jest prawie niemożliwa do naśladowania.

Głównie dlatego, że to zbyt proste.

Nie zrozum mnie źle. Kochamy prostotę. Prostota jest świetna i przydatna, gdy potrzebujesz praktycznych kroków, aby rozwiązać problem.

Prostota jest kiepska, gdy to, czego naprawdę chcesz, jest powodem nie robię coś.

Dlaczego istnieje coś takiego jak “zbyt proste”

Moja przyjaciółka od lat prosi mnie, żebym biegała z nią w maratonach, więc zaczęłam prosić maratończyków o ich historie na temat treningu i biegania.

Mam ulubione. Zazwyczaj dotyczy to krwi.

Dlaczego? Bo bieg maratoński mnie przeraża. Nie chcę tego robić, nie bardzo.

Kiedy ktoś opowiada mi historię o upadku z odwodnienia w połowie góry i konieczności hospitalizacji, sprawia to, że maraton brzmi trudno. Skomplikowane. Przerażające. Z tragicznymi konsekwencjami za POMYŁKĘ. To daje mi fantastyczny powód, by tego nie robić.

Pokaż się. Uciekaj.

To zbyt proste. Taką prostotę lubimy nienawidzić.

Dlaczego lubimy słyszeć, że pisanie jest trudne

Anne Lamott napisała książkę o pisaniu, Bird by Bird.

W książce jej uczniowie pytają ją, jak zostać pisarzami, a ona opisuje proces pisania w kategoriach, które nie byłyby nie na miejscu w oddziale psychiatrycznym. Wspomina, w żadnej konkretnej kolejności, Banshee, pijane małpy i pielęgniarka Ratched z Jeden przeleciał nad kukułczym gniazdem.

Lamott nawiązuje do autyzmu, hipochondrii i zapalenia opon mózgowych. Trzyma broń przy głowie. Wyciąga maczety.

Słowo doom gdzieś tam jest. Właściwie słowo doom jest tam wszędzie.

Dla pisarzy ten rodzaj rozmowy jest niesamowicie pocieszający.

Kto, w końcu, idzie spotkać ich zgubę z otwartymi ramionami? Nikt. Fakt, że nie zostaliśmy jeszcze pisarzami, jest sprawą czysto praktyczną. Pisanie jest oczywiście jedną z tych bolesnych rzeczy, których najlepiej unikać w życiu, jak wojna lub oparzenia słoneczne.

Cieszymy się, że pisanie jest trudne. To daje nam powód, że tego nie robimy. Najwyraźniej nasza niechęć do siadania i stemplowania słów na stronie jest tylko dowodem na to, że nie jesteśmy ani psychicznie chorzy, ani masochiści i myślę, że wszyscy możemy się z tym dobrze czuć.

Tego rodzaju samozadowolenie trwa tak długo, jak potrzeba, aby przejść do następnego rozdziału, w którym Lamott przestaje być z przymrużeniem oka i zaczyna udzielać czysto praktycznych porad, jak pisać. A co to za Rada?

Pokaż się. Pisz.

Cholera.

Dlaczego nie chcemy wierzyć, że pisanie jest proste

Jeśli pisanie jest proste, to dlaczego wszyscy nie jesteśmy pisarzami? Dlaczego jeszcze tego nie zrobiliśmy?

Chcemy wierzyć, że pisanie jest skomplikowane, więc mamy wymówkę, aby tego nie robić. Chcemy myśleć, że tego nie rozumiemy. Że jest w nas przełącznik, który jeszcze nie został włączony. Że jest hasło, prawidłowa pora dnia, Specjalna marka komputera, prawdopodobnie o imieniu HAL.

To, w co naprawdę nie chcemy wierzyć, to to, że musimy po prostu usiąść i napisać.

To przygnębiające. Mogliśmy to robić cały czas.

Musi być coś innego, co moglibyśmy zrobić, albo jeszcze lepiej, coś, co moglibyśmy zrobić. nie mogę zrób.

Byłoby fantastycznie, gdyby ktoś mógł wymyślić powód, dla którego nie możemy pisać, dobry powód, wiarygodny. Virginia Woolf zrobiła wszystko, co mogła: powiedziała, że aby napisać, musimy mieć własny pokój i dość znaczny niezależny dochód.

Jeśli nie masz żadnego z nich, jesteś wolny.

Ze względu na naszą dumę, nasz wstyd, nasze ego, chcemy mieć powód, dla którego tego nie zrobiliśmy, inny niż strach. Na drodze musi być ogromna przeszkoda. Musi być jakiś labirynt do przejścia. Musi być jakieś oświecenie, które trzeba najpierw znaleźć, jakiś kod do złamania, jakaś mantra do śpiewania.

Pokaż się. Pisz.

Zamknij się.

Proste nie znaczy łatwe

Jesteśmy pocieszeni, gdy mówi się nam, że pisanie jest trudne, ponieważ uważamy, że to neguje fakt, że jest to rzeczywiście proste.

Ale oczywiście przeciwieństwo trudu nie jest proste. Przeciwieństwem trudnego jest łatwy.

Nie zamierzam Ci mówić, że pisanie jest łatwe. Pisanie jest trudne. Pisarze nigdy nie przestają się obawiać, że to, co piszą, nie jest wystarczająco dobre. Nie mogą wymyślić dobrych pomysłów. Wymyślają genialne pomysły, które nie działają. Piszą straszne i dobre rzeczy. I starają się upewnić, że ludzie nigdy nie widzą strasznych rzeczy i że jak najwięcej widzi dobre rzeczy.

Żaden pisarz, którego znam, nie uważa, że pisanie jest łatwe.

Ale żaden pisarz, którego znam, nie uważa, że pisanie jest skomplikowane.

Jeśli czekałeś na pisanie, ponieważ myślisz, że pewnego dnia ktoś da ci radę, która ułatwia pisanie, przestań czekać. Nikt tego nie ułatwi.

Wszystko, co możemy zrobić, to to uprościć.

Pokaż się. Pisz.

Total
0
Shares
Related Posts