Jak rozwijać Post na blogu w 7 prostych krokach

Mój przyjaciel Tom uważa, że powinienem stworzyć produkt instruktażowy na temat ” pisanie dla sparaliżowanych i zdezorientowanych.”Jest bardzo kreatywny i elokwentny, ale pisanie go zabija. Wybijanie dwóch stron może zająć mu godziny. A kiedy skończy, zastanawia się przez kilka godzin, czy to coś dobrego.

Ponieważ nie mam teraz wolnego miesiąca, aby stworzyć dla ciebie kompletny produkt informacyjny, oto post na blogu, na którym możesz zacząć. Przewodnik krok po kroku, za pomocą którego możesz napisać tyle postów na blogu, ile potrzebujesz, bez łez, frustracji lub uszkodzenia mózgu.

Ludzie myślą, że pisanie jest magiczną umiejętnością, ponieważ tworzysz coś wartościowego z niczego. Ale to bardziej jak ogrodnictwo. Zacznij od danego zestawu zasobów (w tym przypadku pomysły i trochę czasu), naucz się właściwego sposobu łączenia tych zasobów, a wyhodujesz coś dobrego.

1. Start dużo sadzonek

W nastroju do pisania zazwyczaj pochodzi z ciekawego pomysłu, który chcesz rozwinąć. Za każdym razem, gdy pojawi się zalążek pomysłu na post, nawet jeśli nie jesteś pewien, czy zadziała, zasadź go od razu, przechwytując go w systemie. Nawet odnotowanie pojedynczego fragmentu zdania pomoże.

Wspomniałem wcześniej, że używam plecaka produktu 37 Signals, aby zachować pomysły i materiały referencyjne razem, co działa bardzo dobrze dla mnie. Komentator na tym blogu zasugerował coś jeszcze prostszego-po prostu utwórz projekt postu w WordPress. Możesz to zrobić z dowolnego miejsca na świecie i możesz go stopniowo rozwijać, dopóki nie otrzymasz pełnoprawnego posta, który będzie gotowy do opublikowania.

2. Upewnij się, że masz glebę, wodę i światło słoneczne

Każdy pisarz ma inne podstawowe potrzeby. (I nie, nikt z nas potrzeby toskańska willa z kieliszkiem Barolo i widokiem na winnice. Może nam się spodobać, ale nie jest nam potrzebna.) Będziesz musiał eksperymentować, aby znaleźć to, co działa, a co nie, ale dopóki nie poznasz swoich podstawowych potrzeb jako pisarza, nigdy nie będziesz w stanie pracować łatwo i płynnie.

Pewnie potrzebujesz trochę prywatności. Niektórzy pisarze mogą pracować w kawiarniach, ale energia mentalna, którą poświęcasz na strojenie innych ludzi, prawdopodobnie lepiej wykorzystasz na ulepszanie swoich pomysłów i rytmu słów.

Potrzebujesz pomysłów, które Cię ekscytują-po to jest Twój system sadzonek.

Musisz pracować bez zakłóceń i zakłóceń. Wyłącz swój program pocztowy. Wyłącz swój iPhone. Zamknij aplikację Twitter. Zamknij drzwi i wywieś znak “nie przeszkadzać”. Jeśli musisz zamknąć się w łazience, aby uzyskać czas wolny od zakłóceń, zrób to.

Nawet 15 lub 20 minut może przynieść dobrą pracę, szczególnie w przypadku krótkiego artykułu, takiego jak post na blogu. Ostatnio pracuję w 50-minutowych sesjach, co jest wspaniałe. Kluczem jest znalezienie niezakłóconego kawałka czasu i obrona go.

3. Rosnące stanowisko

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie uprawy postu jest napisanie 3 lub 4 podtytułów, które rozwijają Twoje podstawowe nasiona idei. Więcej może przyjść do Ciebie podczas pisania, co jest w porządku.

Jeśli masz nagłówki zrobione, jeśli nie masz ochoty pisać więcej na ten temat, odłóż to na bok. Zapisz post jako wersję roboczą lub Przechwytuj go w Dokumentach Google lub cokolwiek robisz, aby kontynuować pracę. Chłopcy w piwnicy mogą potrzebować więcej pracy z tym konkretnym zestawem pomysłów.

Albo może się okazać, że jesteś gotowy, aby zacząć pisać kilka akapitów. Nie musisz zaczynać od początku. Po prostu wskakuj tam, gdzie wydaje się to właściwe i napisz 2-3 akapity na podtytuł.

Post może zacząć się kręcić w jakimś szalonym kierunku kudzu, którego nigdy nie zamierzałeś. W porządku. Pisz dalej. Jeśli nowy kierunek nie jest dobry, możesz go przyciąć później i nikt się nie dowie.

(Ale nie wyrzucaj tych fragmentów. Trzymaj gdzieś swoje odrzucone wycinki i przeglądaj je od czasu do czasu. Może się okazać, że kompostowały się w dobre rzeczy.)

4. Po prostu napisz

Myślenie o pisaniu jest jak myślenie o sadzeniu, podlewaniu i pieleniu. Jasne, kreatywny czas noodlingu może sprawić, że Twoje pisanie będzie lepsze. Ale noodling to nie pisanie. Wii, Twitter, Pasjans i długie spacery w deszczu też nie piszą.

Podczas pisania pisz. Czas noodlingu jest oddzielny. Miło jest, gdy można zrobić makaron tuż przed napisaniem, ale czasami nie ma takiego luksusu. Noodling stanie się sam, więc kiedy zestawiasz swoje priorytety, najpierw poświęć czas na pisanie.

Wiele z tego, co piszesz, będzie okropne. Proszę zrozumieć, że każdy pisarz, którego podziwiasz, produkuje dużo śmieci. Kultywuj to, co Anne Lamott nazywa ” gównianym pierwszym szkicem.”

W rzeczywistości staraj się pisać tak strasznie, jak to tylko możliwe. Złamać wszystkie zasady pisania. Używaj wielu banałów i zwolnień. Bądź banalny. Pisz o głupich pomysłach. Obrażaj swoich czytelników. To bez sensu. Twórz proste pomysły tak skomplikowane i tępe, jak to możliwe.

Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego słowa na coś, lub konkretne słowo lub fraza po prostu Cię denerwuje, [umieść to w nawiasach] i wróć do tego później.

Pisz dalej.

5. Mów do siebie

Zakładając, że możesz prowadzić rozmowę z inną osobą (lub sobą pod prysznicem) na temat, który Cię interesuje, nie ma powodu, dla którego powinieneś pozwolić, aby pisanie Cię tyranizowało. Pisanie bloga to tylko rozmowa, z dodatkową korzyścią, którą można uzyskać, aby wyciąć wszystkie części, które sprawiają, że brzmisz głupio.

Jeśli faktycznie pisanie spowalnia Cię, zacznij mówić i zobacz, co z tego wyjdzie. (To jest częściowo dlatego chcesz trochę prywatności. Mówienie do siebie na głos w kawiarni może sprawić, że będziesz wyglądać dziwnie.)

Mów i pisz. Wypełnij wszystkie swoje podtytuły, a może kilka nowych, jeśli wymyślisz jakieś. Możesz usuwać śródtytuły, które nie są produktywne. Zrób to wszystko na raz lub w oddzielnych sesjach. Utrzymuj tyle postów, ile chcesz, w tylu etapach ukończenia, ile chcesz. Różne stanowiska rosną w różnym tempie.

6. Śliwki i cienkie

Uprawiałeś kiedyś jabłoń? Jeśli nigdy tego nie zrobiłeś, możesz założyć, że wkładasz go do ziemi, podlewasz co jakiś czas, a to coś robi jabłka.

Ale jabłoń musi być przycinana i kształtowana każdego roku. Chore i martwe drewno trzeba wyciąć. Zdrowe Drewno również musi zostać wycięte, aby zachęcić drzewo do wzrostu we właściwym kształcie. Niektóre jabłka muszą zostać usunięte, więc reszta z nich wyrasta na piękne czerwone błyszczące obrazy jabłkowej doskonałości.

Weź zapisany szkic i zacznij przycinać. (Pamiętaj, możesz kroić bezlitośnie, ponieważ oszczędzasz wycinki na stos kompostu.)

Dowiedz się, jaka jest główna idea tego utworu. Może to być zupełnie inny pomysł niż ten, od którego zacząłeś.

Wytnij wszystko, co nie pasuje do tego głównego pomysłu i wrzuć na stos kompostu. Lub krótko wróć do kroku 1 i posadź te pomysły, aby rozwinąć się w nowe posty.

Przeczytaj post na głos. Jeśli coś brzmi sztywno lub niezręcznie, przepisz to tak, aby brzmiało to jak coś, co możesz powiedzieć przyjacielowi.

Te wszystkie banały i głupoty, którymi się pobłażałeś, mogą już odejść. Zrobili to, co musieli, czyli rozluźnić cię i powstrzymać przed paraliżowaniem siebie. Kilka z nich będzie naprawdę ciekawych i fajnych. Zatrzymasz je, lub wykręcisz z nich nowe posty.

Przycinanie może zająć dużo czasu. Poświęcam dwa do trzech razy więcej czasu na kształtowanie postów, niż je opracowuję. Dla mnie przycinanie działa najlepiej, gdy robię to trochę na raz. Weź przepustkę i wytnij lub napraw rzeczy, które nie działają, a następnie pozwól postowi odpocząć. Weź kolejną przepustkę po południu lub jutro.

7. Posadź więcej sadzonek

Pisanie, jak ogrodnictwo, nie kończy się, dopóki tego nie zrobisz. Zawsze będą nowe pomysły, które będziesz chciał rozwijać. Im więcej piszesz, tym więcej pomysłów dostaniesz.

Nie jesteś kontrolerem ruchu lotniczego

Jeśli napiszesz post, który nie jest zbyt dobry, lub że ludzie po prostu nie mogą się dostać, świat nie dojdzie do końca. Nikt nie zostanie okaleczony ani nie umrze. Żadne niewinne szczenięta nie będą cierpieć.

Jedyną osobą, która naprawdę będzie się tym przejmować, jesteś ty, a to jest opcjonalne.

Jako ogrodnik, jeśli jesteś wystarczająco zajęty, niepowodzenia nie są wielką sprawą. W rzeczywistości awaria jest interesującym punktem danych. “Hm, wszystkie moje ziemniaki zgniły w tym roku. Może ta ziemia nie jest dobra dla ziemniaków. Albo Jestem przemęczony, albo mam kiepską partię na początek.”Pomyśl o kilku różnych sposobach spróbowania ziemniaków na wiosnę i przejdź dalej.

Podobnie sukcesy są zachwycające, ale nie robią z Ciebie geniusza. Nie ma Nagrody Nobla za ogrodnictwo. Wielkie zbiory sprawiają, że jesteś dumny i są zabawne w konsumpcji. Możesz nawet wygrać nagrodę za największą dynię w Schenectady. Ale nie masz w tym Wielkiej głowy. Jesteś zbyt zajęty stawianiem nowych sadzonek.

Inteligentni ogrodnicy sadzą więcej tego, co działało dobrze w zeszłym roku. Szczególne warunki w Twoim ogrodzie będą lepsze dla niektórych upraw niż dla innych. Rób więcej tego, co działa, a mniej tego, co nie.

A Ty?

Ponieważ ogrodnictwo jest metaforą, którą można rozszerzyć do stopnia, który jest zarówno śmieszny, jak i wzniosły, zostawię to tobie. Czy znalazłeś coś o rytmie blogowania, który przypomina ci ogrodnictwo? Opowiedz nam o tym w komentarzach.

O autorze: Sonia Simone jest Associate Editor Copyblogger i założycielką Remarkable Communication.

Total
0
Shares
Related Posts

Powrót Tutorial marketingu?

Trwa interesująca dyskusja, która nastąpiła po odrzuceniu przez Michela Fortina długiego, przewijanego, wypełnionego hype listu sprzedażowego. Jak wyjaśnił…