Jak opatentować pomysł

Myślisz, że wpadłeś na kolejny najlepszy pomysł? To świetnie! 

Domyślamy się, że czytasz to, ponieważ uważasz, że pomysł ma poważny potencjał do zarabiania pieniędzy i chcesz go opatentować, zanim ktoś inny może zgłosić ten pomysł jako swój własny. 

Mamy dobre i złe wieści. 

Najpierw przekażemy złe wieści. Nie można opatentować pomysłu. 

Według LegalZoom, ” sam wynalazek musi zostać wyprodukowany lub zgłoszenie patentowe zawierające wynalazek musi być złożone w amerykańskim urzędzie patentowym (USPTO).” 

Teraz, gdy kot wyszedł z worka, oto dobra wiadomość: możesz stworzyć prototyp lub model, który pozwoli Ci przejść do przodu z wnioskiem Patentowym. 

Ale to tylko jeden krok w procesie. Aby pomóc ci przejść przez drogę patentowania, stworzyliśmy ten przewodnik. 

Podążaj za mną, aby uzyskać kulkę na swój pomysł.

Łatwe Części patentowania pomysłu

Pomysł patentowania czegoś może wydawać się zniechęcającym procesem. Jak w ogóle twierdzisz, że pomysł jest prawnie Twój, żeby nikt inny go nie przyjął? 

Na szczęście, jeśli chodzi o patenty, cały proces nie jest skomplikowany. A kiedy to się skomplikuje, możesz wynająć adwokata, który cię poprowadzi. Możesz też uzyskać zaufaną książkę, która pomoże ci w tym procesie. 

Jeśli zdecydujesz się zrobić to na własną rękę, polecamy książkę “Patent It Yourself” autorstwa Nolo. 

Ta książka przeprowadzi Cię przez etapy przygotowania i złożenia wniosku patentowego, w tym: 

 • Informacje o prawie patentowym
 • Informacje o najnowszych zasadach składania wniosków USPTO
 • Jak przeprowadzić wyszukiwanie patentowe
 • Jak złożyć zwykłe lub tymczasowe zgłoszenie patentowe
 • Jak sprzedawać i licencjonować swój wynalazek

Porozmawiamy o książce poniżej. 

Oto jak rozpocząć ten proces.  

Przeszukaj Urząd patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO)

Zanim zaczniesz inwestować pieniądze lub jeszcze więcej czasu w swój pomysł, chcesz skorzystać z wyszukiwarki USPTO, aby upewnić się, że twój pomysł nie został jeszcze opatentowany przez kogoś innego.

Tutaj możesz przeprowadzić szybkie wyszukiwanie, które daje Ci informacje o potencjalnych już istniejących pomysłach, które są podobne do Twoich. 

Lub możesz zrobić bardziej dogłębne wyszukiwanie zaawansowane, które pozwala naprawdę. upewnij się, że twój pomysł nie został jeszcze zrealizowany. 

Bardziej dogłębne wyszukiwanie jest prawdopodobnie czymś, co zrobi twój rzecznik patentowy, ale szybkie wstępne wyszukiwanie jest ważne przed zapłaceniem adwokatowi dużo pieniędzy, aby głębiej. 

Przechowuj dokumentację swojego pomysłu i procesu

Kiedy chcesz opatentować coś, ważne jest, aby od pierwszego dnia swojego pomysłu prowadzić dokładną dokumentację tego, jak to wymyśliłeś. 

Chcesz również mieć zapis swojego krok po kroku procesu przekształcania tego pomysłu w rzeczywistość. Ten zapis dostarczy Ci dowodu, że sam wpadłeś na ten pomysł, a to stanie się ważne, gdy przyjdzie czas na złożenie wniosku o patent. 

Miej pamiętnik lub notatnik, który poświęcisz swojemu pomysłowi i procesowi, w tym oryginalnemu pomysłowi, wszelkim zmianom/poprawkom do niego i wszystkim innym, co dzieje się przed złożeniem wniosku o patent. Dobrym pomysłem może być podpisanie i datowanie każdego wpisu w tym notatniku lub dzienniku, a jeśli to możliwe, również podpisanie świadków. 

Przechowuj dane o tym, z kim dzielisz się pomysłem

Równie ważne jak prowadzenie dokumentacji procesu przekształcania twojego pomysłu w patent jest prowadzenie dokumentacji tego, kto otrzymał dostęp do twojego pomysłu. Najlepszym sposobem na to jest umowa o Zachowaniu Poufności (nda) od każdego, kto może być zaangażowany w projekt, w tym przyjaciół, pracowników, wykonawców i innych. 

Możesz znaleźć darmowe szablony nda online. Upewnij się, że działają one dla Ciebie i Twojego pomysłu i że wszyscy, których podzielisz się pomysłem z sign one.

Trudne części patentowania pomysłu

Chociaż pomysł, że szukasz patentu, może być zabawny, istnieje kilka kroków, które musisz podjąć, zanim będziesz mógł dostać się do rzeczywistego patentu, a niektóre z nich są trudne. 

Papierkowa robota

Wszystko, co wiąże się z dokumentacją prawną, może się skomplikować. Patentowanie nie jest wyjątkiem. Aby robić rzeczy prawidłowo i zgodnie z prawem, wszystkie dokumenty dotyczące patentu muszą być wykonane poprawnie.

A jeśli po raz pierwszy opatentujesz coś, oznacza to, że proces prawny jest dla ciebie zupełnie nowy. 

Dlatego zalecamy wynajęcie rzecznika patentowego, aby wykonał za ciebie ciężką pracę. Tak, to jest coś, co będzie cię kosztować przyzwoitą sumę pieniędzy, ale jeśli uważasz, że twój pomysł jest naprawdę tak dobry, to warto zainwestować w rzecznika patentowego. 

Poniżej omówimy więcej szczegółów.  

Tworzenie prototypu lub modelu

Ponieważ nie możesz opatentować pomysłu, będziesz musiał stworzyć jakiś prototyp lub model, aby przejść do przodu z patentem. Zapewnia to coś namacalnego, z czego możesz skorzystać później, gdy szukasz potencjalnych inwestorów. 

Dodatkowo prototyp pomaga określić, czy twój pomysł zadziała. Jeśli masz problemy z przygotowaniem prototypu, musisz wrócić do deski kreślarskiej, zanim w ogóle pomyślisz o złożeniu wniosku o patent. 

Prototyp może występować w kilku różnych formach: 

 • Rysunek
 • Makieta modelu 3D
 • W pełni działający model (rzeczywisty lub renderowany komputerowo)

Ta część procesu jest trudna. Po raz pierwszy dowiadujesz się, czy twój pomysł może stać się czymś więcej niż tylko pomysłem, czy też próba urzeczywistnienia go polega na tym, że pomysł umiera. 

Jeśli prototypy i modele nie są twoją mocną stroną, chcesz zatrudnić kogoś, komu ufasz, aby go dla ciebie stworzył. Tylko upewnij się, że podpiszą NDA, zanim to zrobisz.

Krok 1: wynajmij Rzecznika Patentowego

Możesz przejść przez proces patentowania bez adwokata, ale nie jest to coś, co zalecamy. Patenty są skomplikowanym procesem i każdy krok musi być wykonany legalnie, w przeciwnym razie ryzykujesz, że cała Twoja praca zmarnuje się w bitwach prawnych. 

Jeśli masz pieniądze na adwokata, jest to pierwszy krok, który proponujemy podjąć w procesie Patentowym. 

Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy rzecznicy patentowi są sobie równi. Tak więc twoim zadaniem jest dołożyć należytej staranności i znaleźć adwokata, który ma odpowiednie cechy.

Cechy, które chcesz w swoim Rzeczniku Patentowym

Historie sukcesu

Nie chcesz rzecznika patentowego, który nigdy nie pomógł klientowi czegoś opatentować. Pamiętaj, aby dowiedzieć się, ile doświadczenia ma ten adwokat w pisaniu patentów, które zostały wydane. Chcesz kogoś, kto przeszedł wyboiste drogi patentów i wyszedł z powodzeniem na końcu. 

Doświadczenie w sporach sądowych

Może nadejść czas, kiedy będziesz musiał bronić swojego patentu w sądzie, więc chcesz adwokata po swojej stronie, który ma z tym doświadczenie. Możesz bronić swojej własności intelektualnej, a twój prawnik musi być kimś, kto może dobrze napisać twoje roszczenia, aby pomóc Ci wygrać. 

Silna komunikacja

Po drodze jest wiele kroków i potrzebujesz adwokata, który będzie Cię informował o tym, co się dzieje. 

Ponadto wiele osób uważa, że wstępne zgłoszenie patentu powoduje odrzucenie. Chcesz prawnika, który przyjmie to odrzucenie, zadzwoni do eksperta patentowego i umówi się na spotkanie, aby dowiedzieć się, dlaczego twój patent został odrzucony i co należy zrobić, aby został zaakceptowany. 

Nie chcesz tylko prawnika, który umówi to spotkanie, ale chcesz kogoś, kto poprowadzi to spotkanie w chłodny, spokojny i zbiorowy sposób. 

Wydajność

Kiedy masz adwokata, który nalicza Ci setki dolarów za godzinę, chcesz zaufać, że będzie tak skuteczny, jak to możliwe i załatwi sprawy w odpowiednim czasie. 

Silne umiejętności pisania

Ten może być zaskoczeniem, ale ważne jest, że Twój rzecznik patentowy może tworzyć wnioski patentowe, które są jasne. Ustal to, prosząc o zapoznanie się z niektórymi wcześniejszymi, które napisał. Jeśli je rozumiesz, umiejętności pisania adwokata powinny być wystarczająco silne, aby napisać podanie.

Krok 2: Jeśli chcesz majsterkować, Pobierz książkę

Jeśli zamiast tego decydujesz się na trasę DIY, aby zaoszczędzić pieniądze, chcesz mieć pewność, że masz narzędzia i wskazówki potrzebne do samodzielnej przygody w tej podróży. 

“Patent It Yourself” to książka stworzona przez dwóch rzeczników patentowych, które przeprowadzą cię przez proces ubiegania się o patent i jest regularnie aktualizowana o aktualne informacje i instrukcje, dzięki czemu wiesz, że zawsze pracujesz z tym, co obecnie dzieje się w świecie patentów. 

Dostępny zarówno jako książka, jak i ebook, “Patent It Yourself” zawiera wszystkie potrzebne informacje, a także formularze, dzięki czemu można wykonać następujące czynności: 

 • Prawidłowo przeprowadzić poszukiwania patentowe
 • Zrozum potencjał swojego pomysłu
 • Złóż tymczasowe zgłoszenie patentowe
 • Przygotowanie zgłoszenia patentowego
 • Odpowiedz egzaminatorom Patentowym
 • Stwórz poprawnie prototyp lub makietę
 • Chroń swoje prawa
 • Postępowanie w przypadku naruszeń
 • Sprzedaj swój wynalazek
 • Licencjonuj swój wynalazek 

EBook jest dostępny za $39.99 i możesz otrzymać pakiet zarówno z fizyczną książką, jak i ebookiem za $44.99. 

Zakup książki obejmuje również dostęp do strony internetowej, na której można pobrać wszystkie potrzebne formularze.

Krok 3: przeprowadź wyszukiwanie patentu

Jest to prawdopodobnie najważniejsza część procesu patentowego. 

Czy twój pomysł został już opatentowany? Jeśli tak, wiedząc, że z wyprzedzeniem pozwoli Ci zaoszczędzić dużo czasu, pieniędzy i potencjalnych problemów prawnych. 

Ponieważ proces poszukiwania patentu jest tak ważny, a taki, który może zająć dużo czasu, Wiele osób zostawia go swojemu Rzecznikowi patentowemu. 

Chociaż będzie cię to kosztować poważne pieniądze, ponieważ wyszukiwanie wymaga czasu, a czas to pieniądze dla prawników, może być lepiej dla ciebie, aby kaszleć pieniędzmi, zamiast próbować szukać na własną rękę bez uprzedniej wiedzy o tym, czego dokładnie szukać i jak nawet zrobić podstawowe części wyszukiwania. 

Niektórzy ludzie decydują się najpierw zrobić szybkie wyszukiwanie na własną rękę, a następnie przekazać rzeczy do swojego rzecznika patentowego, aby zrobić dokładniejszą kontrolę.

Robienie patentu na własną rękę

Jeśli chcesz to zrobić całkowicie samodzielnie lub przeprowadzić wstępne wyszukiwanie, zanim zapłacisz adwokatowi za głębsze zanurzenie się, oto kilka kroków, które należy podjąć, jeśli chodzi o Wyszukiwanie patentów. Te kroki są opisane przez Urząd patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych (USPTO). 

Nazywa się to siedmiostopniową strategią i wygląda następująco: 

 1. Warunki burzy mózgów opisujące twój pomysł / wynalazek w oparciu o jego cel i zastosowanie
 2. Wyszukaj wstępne klasyfikacje patentowe za pomocą wyszukiwarki USPTO
 3. Po ustaleniu odpowiedniej klasyfikacji zweryfikuj jej znaczenie dla Twojego pomysłu/wynalazku
 4. Uzyskaj dokumenty patentowe zgodnie z tą klasyfikacją, korzystając z pełnotekstowej i obrazowej bazy patentów USPTO
 5. Przeprowadzić dogłębny przegląd odpowiednich patentów i sprawdzić referencje
 6. Powtórz powyższe kroki, ale tym razem korzystając z pełnotekstowej i obrazowej bazy danych aplikacji USPOTO
 7. Rozszerz wyszukiwanie, próbując innych słów kluczowych i innych witryn

Krok 4: Utwórz prototyp lub Model

Jak wspomnieliśmy powyżej, nie można opatentować pomysłu. Dlatego ten krok jest tak ważną częścią procesu.

Jest to krok, w którym zmieniasz swój pomysł w coś namacalnego. Dzięki temu możesz zacząć wypełniać zgłoszenie patentowe. 

Jeśli nie jesteś pewien, jak przekształcić swój pomysł w prototyp lub model, chcesz zatrudnić kogoś, kto może. Możesz zdecydować się na prototyp jako coś fizycznego lub wizualnego modelu, który reprezentuje twój pomysł. Trasa, którą wybierzesz z modelem, zależy od Twojego pomysłu. 

Jest to krok, w którym można uzyskać lepsze zrozumienie swojego pomysłu. Jak to działa? A na co to wygląda? Czy ludzie tego chcą?

Krok 5: Wypełnij Wniosek

Wykonałeś wszystkie kroki, aby dotrzeć do tego punktu: rzeczywistej aplikacji. Masz swój prototyp. Przeprowadziłeś poszukiwania. Przekonałeś się, że twój pomysł jest oryginalny i gotowy do podzielenia się ze światem.

Ale najpierw musisz zrobić papierkową robotę. 

Większość wynalazków należy do kategorii patentów użytkowych, typu patentów, które są przyznawane wynalazkom, które są uważane za praktyczne. 

Jest to krok, który w dużej mierze będziesz współpracował ze swoim adwokatem. W rzeczywistości, on lub ona może skończyć się robi cały ten proces (to jest to, co zatrudnił ich do, prawda?). Mogą uznać za właściwe, aby najpierw złożyć wniosek tymczasowy przed rzeczywistym zgłoszeniem patentowym. 

Dlaczego? 

Ponieważ tymczasowy patent zapewnia termin zakończenia ostatecznego wniosku, który zwykle wynosi 12 miesięcy od złożenia tymczasowego wniosku. Po złożeniu wniosku tymczasowego automatycznie otrzymujesz Etykietę “patent pending” na swój wynalazek, która prawnie chroni Cię przed jakimkolwiek naruszeniem. 

Po złożeniu wniosku można rozpocząć pracę nad rzeczywistym zgłoszeniem patentowym.

Aplikacja musi dostarczyć pełnych szczegółów na temat następujących 

 • Co robi twój pomysł/wynalazek
 • Jak to jest zrobione
 • Jak można go stosować
 • Jak dostarcza rozwiązania
 • Jak to jest postęp produktu
 • Jak to się składa
 • Jak to wygląda

Chociaż można zastosować ręcznie, zaleca się, aby zaoszczędzić sobie $400 i czas i zrobić to elektronicznie. Podstawowa opłata za zgłoszenie patentu użytkowego jest $320, ale Sprawdź Harmonogram opłat USPTO tutaj, aby zobaczyć, co może kosztować zgłoszenie patentowe.

Krok 6: Rozpocznij Marketing

Teraz, gdy masz status “patent pending”, możesz zgodnie z prawem rozpocząć sprzedaż swojego wynalazku. 

Jeśli jednak nie złożyłeś tymczasowego wniosku, nie możesz rozpocząć marketingu. 

Jeśli tak, to świetnie. Możesz zaczynać. Jest to świetna okazja, aby rozpowszechnić informacje o swoim nowym wynalazku i uzyskać szum zbudowany tak, że po zatwierdzeniu patentu, można przejść pełną parą do przodu z wynalazku. 

Należy pamiętać, że status “patent pending” chroni przed naruszeniem tylko wtedy, gdy patent zostanie wydany. Jeśli problem wystąpi wcześniej, masz prawo wysłać pismo o zaprzestaniu działalności. W przeciwnym razie poczekaj, aż zgłoszenie patentowe zostanie zatwierdzone, aby podjąć działania prawne.

Total
0
Shares
Related Posts

Jak uzyskać DBA

Twoja firma może mieć jedną nazwę, która należy do Twoich dokumentów prawnych, i inną nazwę, którą wszyscy znają,…

Jak założyć korporację

Wybór struktury biznesowej dla nowego przedsięwzięcia jest ważnym przedsięwzięciem. Wielu przedsiębiorców tworzy korporację ze względu na ochronę odpowiedzialności…