Jak napisać opis stanowiska pracy

Na pierwszy rzut oka pisanie opisu stanowiska może wydawać się łatwym zadaniem.

Ale gdy kopiesz głębiej, zobaczysz, że jest w tym coś więcej niż tylko popisywanie listy obowiązków zawodowych i dorzucanie pensji.

W tym przewodniku przeprowadzimy Cię krok po kroku przez proces pisania skutecznego opisu stanowiska pracy, abyś mógł przyciągnąć więcej wykwalifikowanych kandydatów.

Łatwe Części pisania opisu stanowiska pracy

Podczas pisania opisu stanowiska pracy może pomóc zacząć od prostych części. Szczegóły, takie jak zbieranie informacji o wynagrodzeniu, Minimalne kwalifikacje i lista korzyści lub korzyści z pracy z firmą są stosunkowo proste i łatwe do zrobienia.

Jednak naprawdę trzeba kopać głębiej podczas tworzenia opis zadania w podsumowaniu pracy i zadań pracy. Chcesz, aby był na tyle krótki, że nie stracisz uwagi potencjalnego kandydata, ale także chcesz, aby był na tyle szczegółowy, aby mógł zrozumieć, czy są one możliwe dobre dopasowanie.

W tym miejscu przydaje się narzędzie, takie jak wykonalne, które oferuje ponad 700 szablonów opisów stanowisk, których możesz użyć do publikowania otwartych stanowisk na wielu tablicach stanowisk. Po wdrożeniu funkcjonalnego systemu śledzenia kandydatów (ATS) będziesz miał znacznie łatwiejsze tworzenie, publikowanie i zbieranie kandydatów do pracy, które są bardziej dopasowane do Twoich ofert pracy.

Zebraliśmy również najlepsze strony z ofertami pracy dla pracodawców i możesz to sprawdzić tutaj.

Trudne części pisania opisu stanowiska pracy

Porozmawiajmy więcej o trudnych częściach pisania opisu stanowiska. Wiedza, że musisz zająć stanowisko, jest łatwa. Wiedza o tym, ile jesteś gotów zapłacić i jakie umiejętności muszą posiadać kandydaci, których szukasz, są również stosunkowo łatwymi zadaniami.

Walka zaczyna się, gdy nadszedł czas, aby stworzyć kompleksowy, ale krótki opis pracy, który nie tylko pozwala kandydatom do pracy wiedzieć, że istnieje otwarta pozycja, ale który sprzedaje Twoją firmę jako najlepszą opcję dla wykwalifikowanych talentów. W pewnym sensie można myśleć o pisaniu opisu pracy jako o dwukierunkowej ulicy.

Publikujesz ogłoszenie o pracę, aby zaspokoić potrzeby firmy. Ale sprzedajesz również swoją firmę jako godne miejsce do pracy. W dzisiejszych czasach rynek pracy brzęczy z kandydatami do pracy, którzy nie wahają się przeskakiwać z pracy na pracę, jeśli ich oczekiwania dotyczące pracy nie są takie, jakich oczekiwali lub zostali obiecani.

W pewnym sensie utrzymanie pracowników zaczyna się od opisu stanowiska. Chcesz być uczciwy i przejrzysty z podsumowaniem pracy, zakresem wynagrodzeń, kwalifikacjami i listą obowiązków. Ale chcesz również umieścić swoją firmę w jak najlepszym świetle.

Zagłębimy się w szczegóły najlepszego sposobu myślenia i pisania zwycięskiego opisu stanowiska.

Krok 1: zorganizuj się i przeprowadź analizę pracy

Im bardziej zorganizujesz swój start, tym łatwiej będzie Ci zebrać wszystko, co wyróżnia Opis stanowiska.

Zapoznaj się ze wszystkimi ofertami pracy

Piszesz więcej niż jeden opis stanowiska? Jest to czas, aby zebrać wszystkie materiały niezbędne do burzy mózgów, napisać i udoskonalić każdy z opisów pracy, aby były wyraźne, jasne i skierowane do właściwych odbiorców. Po podsumowaniu wszystkich zadań, dla których będziesz pisać opisy, możesz rozpocząć szybką analizę zadania.

Tworzenie listy interesariuszy i zadawanie pytań

Tworzenie listy odpowiednich interesariuszy pomoże Ci doprecyzować, do kogo w firmie powinieneś się zwrócić, aby uzyskać lepszy wgląd w opisy stanowisk—zwłaszcza, że oferty pracy stają się bardziej abstrakcyjne.

Na przykład, jeśli dział marketingu potrzebuje młodszego współpracownika ds. sprzedaży, poświęć czas na rozmowę z kierownictwem tego działu i potencjalnymi współpracownikami, aby zapytać o odpowiednie umiejętności zawodowe, które mogą nie być tak oczywiste. Jakie są codzienne obowiązki, które dana osoba będzie wykonywać? Jakie są oczekiwania co do umiejętności miękkich?

Krok 2: Użyj szablonu jako punktu wyjścia

Podczas gdy niektóre opisy stanowisk są dość jasne, inne mogą nie być. Czasami może potrwać przeprowadzenie analizy pracy, zanim upewnisz się, że tworzysz jasny i dokładny opis stanowiska, który nie wprowadza w błąd ani nie jest na wpół upieczony.

Jeśli twój opis stanowiska jest bardziej przejrzysty, możesz pominąć tę sekcję. W przeciwnym razie możesz przeprowadzić prostą analizę zadania w dwóch krokach:

Znajdź Użyteczne Szablony

Pamiętasz Wykonalne? To potężne narzędzie do śledzenia kandydatów, które pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy rekrutacji.

Może się przydać podczas wyszukiwania szablonów do pracy jako solidny punkt wyjścia. Gdy już zdobędziesz szablon, możesz go dostosować i dostosować do własnych upodobań.

Oprócz mnóstwa szablonów opisów zadań, które zapewnia, wykonalne pozwala również publikować opisy stanowisk do ponad 200 miejsc pracy za pomocą jednego kliknięcia. Co więcej, gdy pojawi się strumień kandydatów, ułatwia to współpracę z zespołem rekrutacyjnym w celu zweryfikowania kandydatów dzięki zebranym opiniom. W ten sposób możesz podjąć bardziej zrównoważoną decyzję o zatrudnieniu.

Co prawda, Opis stanowiska jest jedną z części większego procesu zatrudniania, który po zsumowaniu może być bardzo czasochłonny. Wykonalne sprawia, że cały proces, nawet proces pisania opisu pracy, jest znacznie szybszy i bardziej usprawniony. Możesz dowiedzieć się więcej o wykonalnym tutaj i zacząć szybko publikować oferty pracy za darmo.

Zbadaj, co tam jest

Google może być twoim najlepszym przyjacielem, jeśli chodzi o fazę analizy pracy tworzenia solidnego opisu stanowiska pracy. Krótko mówiąc, zobacz, co już tam jest, dzięki staromodnej, dobrej analizie konkurencji. Jakiego rodzaju opisy stanowisk pracy publikują ludzie z twojej branży? Co obejmują, a co pomijają? Jak brzmią niektóre sekcje swoich reklam? Jak opisują swoje korzyści i historię firmy?

Poświęcenie czasu na sprawdzenie, co tam jest, może dać ogólne pojęcie o tym, co rezonuje z osobami poszukującymi pracy. Chociaż nie chcesz wychodzić i kopiować opisu stanowiska słowo w słowo, możesz czerpać inspirację z tego,co już działa od innych.

Po wykonaniu należytej staranności za pomocą badań możesz rozpocząć tworzenie atrakcyjnego i zwięzłego opisu stanowiska pracy.

Krok 3: Określ Nazwę Stanowiska

Łatwo jest uzyskać trochę zbyt kreatywny tytuł pracy i stracić jasność w tym procesie. Lepiej jest zachować tytuły pracy proste i jak najbardziej opisowe otwarcia pracy.

Pamiętaj o SEO

Powiedzmy, że zatrudniasz na stanowisko Starszego grafika. Najłatwiej jest zachować tak prosty tytuł pracy i nic więcej nie dodawać. Unikaj prób tworzenia tytułów pracy, takich jak ” Head Honcho Graphic Design Master.”Im prostsze, tym lepiej, szczególnie dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek lub SEO, powodów.

Gdy osoby poszukujące pracy szukają możliwości pracy w swojej dziedzinie, będą używać słów kluczowych, które będą wyświetlać zarówno dokładne, jak i ściśle powiązane wyniki słów kluczowych. Im lepiej sformułowany kluczowy jest Twój tytuł pracy, tym większa szansa, że zostanie znaleziony przez właściwych ludzi.

Używaj Dokładnych Sformułowań

Dodawanie kwalifikatorów, takich jak” senior”,” junior “lub nawet” entry-level”, może dodatkowo pomóc osobom poszukującym pracy w określeniu, czy nadają się do pracy. Wszystko, co możesz dodać do opisu stanowiska, które dodaje jasności, doda wartości wysiłkom w zakresie opisu stanowiska.

Krok 4: Stwórz Jasne Podsumowanie Zadania

Możesz myśleć o podsumowaniu pracy jako wstępnym uścisku dłoni. Oznacza to, że jest to akapit informacji, które dadzą wgląd potencjalnym kandydatom do pracy na temat tego, czym jest praca.

Burza mózgów Krótkie wprowadzenie

Doskonałym sposobem na rozpoczęcie podsumowania pracy jest zadanie pytania retorycznego. Może pomóc w wyróżnieniu Twojego opisu stanowiska i zachęcić potencjalnych kandydatów do przeczytania więcej. Pamiętaj, że pisząc opis swojego stanowiska, sprzedajesz również swoją firmę jako doskonałą ofertę dla najlepszych kandydatów. Innymi słowy, pisząc opis swojej pracy, robisz również trochę marketingu.

Wprowadzenie powinno zawierać najbardziej krytyczne punkty dotyczące otwarcia pracy. Powinna być również przeplatana z misją i wizją Twojej firmy. Chcesz jednak mieć pewność, że nie używasz stronniczego języka lub takiego, który może zrazić grupę osób lub klasę chronioną. Im bardziej twój opis pracy może przyciągnąć zróżnicowaną grupę osób poszukujących pracy, tym lepiej.

Zrób To Atrakcyjne

W tym miejscu możesz napotkać blokadę, jeśli próbujesz napisać podsumowanie pracy, które nie jest tak nudne do czytania, jak oglądanie wyschniętej farby. Może to być kuszące, aby po prostu rzucić razem podstawowe podsumowanie pracy, które obejmuje podstawy, ale tak naprawdę nie sprawia, że kandydaci do pracy chętnie się ubiegać.

Pomocny może być tutaj język opisowy i użyteczny. Porozmawiaj o tym, jak rola odgrywa się w większych celach i wizjach organizacji.

Krok 5: Dodaj Obowiązki Pracy

Teraz, gdy przygotowałeś krótkie podsumowanie otwarcia pracy, nadszedł czas, aby dodać obowiązki zawodowe. Zwykle obowiązki zawodowe są tworzone jako łatwe do odczytania punkty.

Wymień Podstawowe Obowiązki

Będziesz chciał wymienić podstawowe obowiązki stanowiska pracy, a także unikalne zadania specyficzne dla tej roli. Facebook i Instagram, jest to szczegół, którego nie chcesz pominąć.na przykład, jeśli zatrudniasz menedżera mediów społecznościowych, a pozycja wymaga biegłych umiejętności reklamowych na Facebooku i Instagramie, jest to szczegół, którego nie chcesz pominąć.

Idąc w dół listy, możesz również wymienić codzienne zadania i okazjonalne zadania, które mogą stanowić część ich codziennej pracy. Rozpoczęcie listy z najważniejszymi obowiązkami zawodowymi pomaga kandydatom szybko dowiedzieć się, czy jest to dla nich stanowisko, czy nie.

Wyjaśnij, Jak Pasują Do Twojej Firmy

Do kogo będzie zgłaszał się kandydat do pracy i z kim będzie współpracował? Z jakimi procesami lub narzędziami muszą pracować wygodnie, aby odnieść sukces na określonym stanowisku?

Wymienienie podstawowych obowiązków i ich dopasowanie do szerszego kontekstu Twojej firmy pomaga dać kandydatom do pracy kontekst na to, czego mogą się spodziewać. W ten sposób są w stanie lepiej się zakwalifikować, gdy zdecydują się ubiegać lub przeoczyć otwarcie pracy.

Krok 6: Napisz Kwalifikacje Zawodowe

Dobry zestaw kwalifikacji zawodowych odbywa się poprzez włączenie dwóch głównych rzeczy: zarówno miękkie i twarde umiejętności.

Tworzenie listy umiejętności twardych i miękkich

Chociaż łatwo jest stworzyć długą listę twardych umiejętności, takich jak” biegły w Adobe Creative Cloud “lub” opanowanie HTML i CSS”, nie należy zapominać o umiejetnościach miękkich, które uzupełniają wymagane umiejętności twarde.

Po przeprowadzeniu analizy pracy najlepszym sposobem na to jest przejrzenie notatek w poszukiwaniu listy umiejętności twardych i miękkich, aby utworzyć osobną listę dla obu. W ten sposób możesz zobaczyć, które z nich mają pierwszeństwo i są warte włączenia do opisu stanowiska.

Pamiętaj, że umiejętności miękkie nie są oparte na narzędziach. Mogą to być takie rzeczy jak umiejętności komunikacyjne, umiejętności przywódcze, zdolności słuchania itp.

Wybierz i wymień niezbywalne

Ta część procesu jest dość prosta. Po sporządzeniu listy najważniejszych umiejętności twardych i miękkich będziesz chciał zidentyfikować te, które nie podlegają negocjacjom.

Jakie trudne umiejętności musi posiadać kandydat, aby odnieść sukces w roli pracy, jeśli zdarzy się, że zostanie zatrudniony? Jakie umiejętności miękkie są niezbędne, aby lepiej dopełnić stanowisko i zapewnić kandydatom dobre dopasowanie kulturowe?

Dodaj listę bonusową “Nice to Haves”

Dodanie listy bonusowej “nice to haves” do listy kwalifikacji zawodowych może dodatkowo pomóc kandydatom do pracy w zweryfikowaniu siebie. Załóżmy, że widzą dodatkowe umiejętności, do których się kwalifikują w sekcji “nice to haves”, a może brakowało im niektórych umiejętności w ramach ogólnych kwalifikacji. W takim przypadku może to pomóc im ostatecznie określić, czy praca może być odpowiednim kolejnym krokiem w ich karierze.

Podczas dodawania “miły do posiadania” zestaw kwalifikacji zawodowych może być dodatkiem, który dodaje jakiś cenny dodatkowy kontekst do opisu stanowiska pracy, nie jest całkowicie konieczne włączenie. Ostatecznie to zależy od Twojego uznania, czy go posiadasz i czy jest odpowiedni dla Twojej branży.

Krok 7: Dołącz świadczenia i zakres wynagrodzeń

Co z tego dostaną kandydaci do pracy? Czego mogą się spodziewać, jeśli zainwestują swój czas i umiejętności w twoją firmę? To tutaj możesz rzucić jasne światło na to, co Twoja firma ma do zaoferowania swoim pracownikom. Oto kilka wskazówek dla tej krótkiej, ale ważnej sekcji:

Bądź Tak Konkretny, Jak To Tylko Możliwe

Im bardziej szczegółowe są korzyści, tym lepiej poinformowani kandydaci do pracy mogą wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej i procesie zatrudniania. Zamiast po prostu powiedzieć “niektóre korzyści zawarte”, bądź proaktywny i zawierać listę konkretnych korzyści.

Może to być 401 (k) z dopasowaniem pracodawcy, wszelkimi stypendiami edukacyjnymi, ubezpieczeniem wizualnym i dentystycznym lub ubezpieczeniem zdrowotnym z określonym odsetkiem składki płaconej przez firmę. Im bardziej przejrzysty i szczegółowy opis stanowiska, tym lepszy będzie proces rekrutacji dla wszystkich zaangażowanych stron.

Bądź Transparentny Z Wynagrodzeniem (Jeśli Zdecydujesz Się Go Wymienić)

Niektóre opisy stanowisk pomijają zakresy wynagrodzeń z różnych powodów. Ostatecznie to do Twojej firmy należy decyzja, czy wymienić zakres wynagrodzeń lub jakiekolwiek szczegóły dotyczące odszkodowania. Jeśli jednak zdecydujesz się wymienić zakres wynagrodzeń, ważne jest, aby był on tak dokładny i przejrzysty, jak to możliwe, jako jedna z ostatnich części opisu stanowiska.

Stąd, po sprawdzeniu opisu stanowiska pracy, powinieneś być gotowy do opublikowania i rozpowszechnienia go na najlepszych tablicach pracy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz
Related Posts

ClearCompany Review

Zamiast fragmentarycznego narzędzia, które zajmuje się tylko niektórymi częściami procesu rekrutacji, ClearCompany to cała enchilada. ClearCompany to kompletny…