Islandia przeprowadziła największą na świecie próbę krótszego tygodnia pracy. Wyniki będą (nie) szokować.

W latach 2015-2019 Islandia prowadziła największy na świecie okres próbny krótszego tygodnia pracy. Analiza wyników została ostatecznie opublikowana w tym tygodniu i niespodzianka! Wszyscy byli szczęśliwsi, zdrowsi i bardziej produktywni. Udawaj, że jesteś zaskoczony.

Raport został przygotowany wspólnie przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju i demokracji (Alda) w Islandii i Wielkiej Brytanii think tank Autonomia, którzy zauważają, że eksperyment Islandii może być wykorzystany jako plan przyszłych prób na całym świecie.

„Badanie to pokazuje, że największa na świecie próba krótszego tygodnia pracy w sektorze publicznym była pod każdym względem przytłaczającym sukcesem”, powiedział Will Stronge, dyrektor ds. badań w Autonomii. – Pokazuje to, że sektor publiczny jest dojrzały do bycia pionierem krótszych tygodni pracy — i można wyciągnąć wnioski dla innych rządów.”

Zobacz także: 4-dniowy tydzień pracy Microsoft w Japonii zwiększył produktywność o 40 procent

Test Islandii składał się z dwóch prób przeprowadzonych przez Radę Miasta Reykjavík i Rząd Narodowy Islandii. W pierwszym z nich wzięło udział ponad 2500 osób, podczas gdy w drugim – 440, co stanowi ponad jeden procent siły roboczej kraju. Pracownicy zostali przeniesieni z 40 – godzinnych tygodni pracy do 35-lub 36-godzinnych tygodni bez obniżki wynagrodzenia, a udział w nich wzięło wiele różnych miejsc pracy, w tym biura, przedszkola, dostawcy usług socjalnych i szpitale. Nie wszyscy uczestnicy pracowali w tradycyjnych zawodach od dziewięciu do pięciu, wliczając w to również pracowników pracujących w nietradycyjnych godzinach zmianowych.

Niezależnie od tych zmiennych, wyniki badań były w przeważającej mierze pozytywne. Produktywność pozostała taka sama lub faktycznie wzrosła, a dobro pracowników znacznie się poprawiło. Odczuwany stres i wypalenie zawodowe spadły, a zdrowie i równowaga między życiem zawodowym a prywatnym poszły w górę, ponieważ pracownicy mieli więcej czasu na sprzątanie, hobby i ich rodziny. Zarówno menedżerowie, jak i pracownicy uznali próby za duży sukces.

„Dla mnie jest to jak Dar z niebios”, powiedział jeden z menedżerów w Reykjavíku, zgodnie z raportem. „I bardzo mi się podoba.”

Miejsca pracy wypróbowały różne strategie redukcji czasu, aby dostosować się do krótszych godzin pracy. Obejmowały one bardziej efektywne delegowanie i nadawanie priorytetów zadaniom, organizowanie krótszych i bardziej skoncentrowanych spotkań i tak, pozwalając, aby spotkania, które mogły być e-mailami, były po prostu e-mailami.

Sukces prób pomógł islandzkim związkom zawodowym negocjować trwale skrócony czas pracy od 2019 roku, dotykając dziesiątki tysięcy ich członków. Raport stwierdza, że około 86 procent całej siły roboczej w kraju ma teraz krótsze godziny pracy lub prawo do skrócenia godzin pracy.

„Islandzki krótszy tydzień pracy mówi nam, że nie tylko w dzisiejszych czasach można pracować mniej, ale także że możliwe są progresywne zmiany”, powiedział badacz Alda Gudmundur D. Haraldsson.

Zobacz też: Uniqlo testuje czterodniowy tydzień dla pracowników sklepów w Japonii

Nie jest to pierwszy raz, gdy pojawiły się korzyści wynikające z krótszego tygodnia pracy. Kiedy Microsoft Japan wypróbował czterodniowy tydzień pracy w 2019 roku wydajność wzrosła o prawie 40 procent. Nowozelandzka firma Perpetual Guardian na stałe przełączyła się na 4-dniowy tydzień pracy w 2018 r. po ich własnym badaniu wydajność wzrosła o 20 procent. Firmy na całym świecie próbowały krótszych tygodni pracy again oraz again, stale potwierdzając Raport Międzynarodowej Organizacji Pracy za rok 2018 ten krótkigodziny pracy er zazwyczaj produkują szczęśliwszych, bardziej produktywnych pracowników.

– Powinniśmy kontynuować tę podróż i uważam, że kolejnym krokiem jest skrócenie czasu pracy do 30 godzin tygodniowo-powiedział Bjarkey Olsen Gunnarsdóttir, poseł do islandzkiego parlamentu.

Ogólnie rzecz biorąc, krótsze tygodnie pracy okazały się lepsze dla pracowników, pracodawców i społeczeństwa w ogóle. Najwyższy czas, żeby życie dogoniło naukę.

Total
0
Shares
Related Posts