Heretyków, superbohaterów i walczących w samotnej wojnie pisarza

Życie pisarskie brzmiało tak czarująco, prawda?

Kiedy zaczynałeś pisać, obserwowałeś ludzi zmagających się ze swoimi problemami i wiedział mógłbyś pomóc … gdyby tylko posłuchali.

Więc poszedłeś na stronę z podniesioną pięścią, mając nadzieję, że twoje słowa przebrną przez konwencjonalne myślenie i zainspirują rewolucję.

Ale było ciężko — o wiele trudniej, niż myślałeś — zdobyć przyczepność.

Gorzej, było samotny.

Smutnym odkryciem było to, że prawie niemożliwe było nakłonienie ludzi do przeczytania czegoś, z czym już się nie zgadzali.

Jasne, mógłbyś współczuć i pocieszyć się w towarzystwie innych (niezrozumianych) pisarzy. Ale nie było jasne, że ktoś z tych prawdziwych ludzi z prawdziwymi problemami w ogóle słuchał.

Zanim zdecydujesz się zawiesić pelerynę na zawsze, pozwól, że przedstawię ci Michaela Daly ‘ ego, łagodnie wychowanego krzyżowca ze świata nauki.

Historia jego walki może być tylko wnikliwością, której potrzebujesz, aby podpalić świat swoimi pomysłami.

Heretycy

Ucz się od wczoraj, żyj dziś, miej nadzieję na jutro. Ważne jest, żeby nie przerywać przesłuchań. ~ Albert Einstein

Heretycki pomysł Michaela Daly ‘ ego rozpoczął się w 1974 roku, kiedy zobaczył reklamę na odwrocie komiksu dla małp morskich.

Małpy morskie są raczej cudownymi stworzeniami. Możesz pamiętać, że są sprzedawane jako sucha mieszanka, a następnie wysyłane w małej kopercie.

Młody Daly musiał tylko odtworzyć je w wodzie, a w ciągu kilku dni miał swój własny krewetki solankowe Niesamowite żywe małpy Morskie® pływają w misce na płatki.

Daly, który stałby się biologiem molekularnym, dowiedział się, że krewetki solankowe nie są jedynym gatunkiem, który może przetrwać całkowite wysuszenie (osuszenie).

W rzeczywistości istnieje cała klasa organizmów znanych jako ekstremofile, i są one równie imponujące jak superbohaterowie, o których czytał w swoich komiksach. Te drobnoustroje mogą przetrwać ekstremalne ciśnienie głębokich otworów wentylacyjnych lub rozwijać się we wszystkim, od wrzącej wody po kry lodowe Antarktydy.

Ale najbardziej znanym superbohaterem świata mikrobiologicznego jest Deinoccoccus radiodurans, czasami nazywany “Conan bakterią”, ponieważ może przetrwać dawki promieniowania, które zabijają prawie wszystkie inne żywe stworzenia.

Prawie każdy powie Ci, że powodem, dla którego te inne stworzenia nie przetrwają wysokich dawek promieniowania, jest uszkodzenie DNA.

Prawie każdy się myli.

Po przestudiowaniu ekstremofila D. radiodurany w ciągu ostatnich dwóch dekad Daly zaproponował, że organizm przetrwał nie chroniąc DNA, ale białka.

Był w stanie pokazać, że jego bakterie doznały tyle samo uszkodzeń DNA, co inne, ale chroniąc jego białka, może się powoli odbudować, kawałek przez rozdzierający kawałek molekularny.

I tak narodził się heretyk.

Superbohaterowie

W kwestiach nauki autorytet tysiąca nie jest wart pokornego rozumowania jednej osoby. ~ Galileo Galilei

Jeśli nie spędzasz dużo czasu w świecie badań biologicznych, trudno jest dokładnie zrozumieć, jak Rewolucyjny jest pomysł Daly. Pod pewnymi względami jest to podobne do propozycji Galileusza, że Ziemia obraca się wokół Słońca.

Jak stwierdził Galileo, nie jest to po prostu kwestia przedstawienia dowodów.

Można by pomyśleć, że gdy Daly udowodni swoje twierdzenia, społeczność naukowa odrzuci starą teorię i zaakceptuje nową ideę.

W rzeczywistości im bardziej Daly próbował opublikować ten pomysł, tym bardziej złościli się jego rówieśnicy. Jego granty nie zostały odnowione, a zaproszenia do wygłaszania wykładów stały się coraz trudniejsze.

Punkt zwrotny nastąpił, gdy złożył dotację do Biura Badań Naukowych Sił Powietrznych, gdzie zostałem kierownikiem ds. grantów. Chociaż praca była kontrowersyjna, myślałem, że Daly ma wystarczająco wstępnych dowodów, aby kontynuować ten pomysł.

Byłem gotów zaryzykować wobec niego i jego pomysłu.

Daly powiedział mi w styczniu: “zmieniłeś moje życie.”

Zmienianie świata to trudna sprawa – nawet superbohaterowie nie mogą tego zrobić sami.

Jak mówi Derek Sivers w swoim prelekcji TED o tym, jak rozpocząć ruch, “Pierwszym zwolennikiem jest to, co przekształca samotnego orzecha w lidera.”

Walka w samotności

Kiedy wyeliminujecie niemożliwe, cokolwiek pozostanie, jakkolwiek nieprawdopodobne, musi być prawdą. ~ Sherlock Holmes

Kiedy Daly wchodzi na konferencję naukową, cisza nie spada na innych uczestników. Ludzie nie śledzą go na randki lunchowe, jak często robią to z innymi liderami w terenie.

Na konferencji, w której uczestniczyliśmy, w dużej mierze trzymał się dla siebie. Spodziewam się, że jest to wyuczone zachowanie po wielu latach nie czuje się całkowicie mile widziany.

Jak mówi: “to dość samotna walka.”

Co trzyma Daly going są prawdziwe konsekwencje jego pracy.

Jego teoria ma implikacje dla wszystkiego, od ulepszonych szczepionek po zmniejszone skutki uboczne leczenia promieniowaniem nowotworowym. Może nawet przynieść eliksir, który zmniejsza skutki starzenia.

Powiedzieć, że Daly ma potencjał, aby zmienić świat, nie tylko koła naukowe, w których prowadzi, nie jest przesadą.

Ale jest też ryzyko.

Kiedy wielki naukowiec z dużymi zasobami za sobą zacznie publikować na ten temat, pionierskie wysiłki Daly ‘ ego mogą zostać zapomniane. Z pewnością nie byłby to pierwszy raz, kiedy dzielny heretyk został przyćmiony przez bardziej wyrafinowanego drugiego przybysza.

Wspaniałą rzeczą w prawdziwych heretykach jest to, że ich to nie obchodzi. Daly nie martwi się o swoje dziedzictwo i nie obchodzi go, kto zaprasza go na randki.

Chce tylko odkryć prawdę.

To trudna równowaga. Jeśli masz wiadomość, której ludzie nie chcą usłyszeć, jest moc w nie dbaniu o to, co inni myślą. Ale jeśli nie zależy ci na ludziach, prawdopodobnie motywują cię złe powody.

Bo nie chodzi o opuszczenie spuścizny. W rzeczywistości nie chodzi o ty w ogóle

Chodzi o znalezienie wielkiego pomysłu i stanie w jego obronie, bez względu na wszystko. Jak przypomina nam Chris Guillebeau: “używamy słowa rewolucja zbyt pochopnie, bo prawdziwe rewolucje wiążą się z wielkim poświęceniem.”

Ilu z nas naprawdę się poświęca?

Ilu z nas wybiera podążanie za tłumem zamiast zobowiązywać się do rzeczy, które mają znaczenie?

A jeśli nie martwisz się o Luz, jaki otrzymasz od pisania, prawdopodobnie nie zajmujesz się czymś strasznie ważnym.

Nie tak dawno temu heretycy zostali spaleni na stosie za swoje pomysły. W dzisiejszych czasach musimy znosić kilka trolli.

Więc następnym razem, gdy Twoje marzenia o zmianie świata popchną się do przodu, zadaj sobie pytanie:

Czym naprawdę jesteś spalanie powiedzieć?

Total
0
Shares
Related Posts