Efekt motyla i środowisko: jak małe działania mogą uratować świat

Ten post jest moim wkładem w Blog Action Day, dołączając do tysięcy innych blogerów, aby napisać o jednym temacie na jeden dzień. Tegorocznym tematem jest środowisko.

Akr ziemi, na której mieszkamy z rodziną, spoczywa na silnie zalesionym wzniesieniu, z którego rozciąga się panoramiczny widok na błyszczące jezioro na południu. To całkiem odbiegające od podmiejskiego domu, w którym dorastałam, i mam nadzieję, że moje dzieci skończą z miłymi wspomnieniami z dzieciństwa igraszki w pięknej, naturalnej scenerii.

Jedną z niezwykłych rzeczy w nieruchomości jest ilość motyli, które przyciąga, bez wątpienia ze względu na różnorodność gatunków roślin, które mogą rosnąć bez przeszkód. Moja 5-letnia córka i jej młodszy brat spędzają dużo czasu beznadziejnie goniąc za mnóstwem monarchów i innych jaskrawych, fruwających motyli.

Myślę tylko o spustoszeniu tych małych stworzeń na pogodę w Chinach. Nie dzieci … motyle.

Efekt Motyla

Efekt motyla to termin, który wyciekł do kultury popularnej dzięki historiom o podróżach w czasie, ale jego rzeczywiste znaczenie jest przesiąknięte nauką bez nonsensów. Z technicznego punktu widzenia odnosi się do wrażliwej zależności od warunków początkowych w teorii chaosu.

Mówiąc prostym językiem, drobne zmiany w złożonym systemie prowadzą do wyników, które są niemożliwe do przewidzenia. Na przykład, trzepotanie skrzydłami motyla może spowodować niewielkie zmiany w atmosferze, które prowadzą do gwałtownych warunków pogodowych w innych częściach planety.

Chociaż koncepcja istnieje od 1890 roku, Efekt motyla zyskał popularność w 1961 roku dzięki modelowaniu prognoz pogody wykonanemu przez meteorologa Edwarda Lorenza. Odkrył, że zmiany, które powinny być statystycznie nieistotne, doprowadziły do zupełnie innych scenariuszy pogodowych. Analogia motyla rozpoczęła się w 1972 roku, kiedy Lorenz wygłosił przemówienie zatytułowane Czy Klapa skrzydeł motyla w Brazylii wywołała Tornado w Teksasie?

Co to ma wspólnego ze środowiskiem?

Biorąc pod uwagę zmiany, które ludzie wprowadzili w złożonym ekosystemie znanym jako planeta Ziemia, można powiedzieć, że wykonaliśmy pracę miliardów motyli. Próbujemy teraz ustalić, co się wydarzy, ale najprawdopodobniej będzie to dość istotne.

Co jeśli motyle znikną?

Chociaż nie ma zgody co do tego, co stanie się ekologicznie z powodu działalności człowieka, nie ma wątpliwości, że dokonaliśmy drastycznych zmian w prawie każdym naturalnym środowisku na naszej planecie. Nasze oceany i naturalne źródła wody są zanieczyszczone, skład naszej gleby został chemicznie zmieniony, atmosfera została silnie wpływem emisji, nasze lasy zostały dramatycznie zredukowane, i tak dalej.

Jednym z obszarów o szczególnym znaczeniu jest różnorodność biologiczna. Poza faktem, że bioróżnorodność sama w sobie chroni ludzi przed skutkami katastrof rolniczych, takich jak irlandzki głód ziemniaków, utrata gatunku powoduje znaczące zmiany w naturalnych siedliskach, które mogą nas mocno zranić.

Może osobiście nie dbasz o meksykańskiego nietoperza o długim nosie, ale jeśli znikną całkowicie, z pewnością będą konsekwencje, które z czasem będą się pojawiać daleko poza Teksasem i Nowym Meksykiem. Nie możemy przewidzieć, jakie będą.

Gdyby motyle zniknęły, świat z pewnością byłby gorszy dla dzieci w każdym wieku. Ale jest o wiele gorzej. Wiele roślin kwitnących jest tak ściśle związanych z motylami (i odwrotnie), że jedna nie może przetrwać bez drugiej. Kiedy pomyślimy o naturalnej sieci współzależności, która może się załamać z powodu wyginięcia jednego ważnego gatunku, zaczyna to być trochę przerażające.

W ciągu ostatnich 439 milionów lat miało miejsce pięć kataklizmicznych przypadków wymierania, z których każda niszczy od 50 do 95 procent istniejącego życia, w tym dominujące formy życia w tamtych czasach. Wielu naukowców uważa, że:

  • jesteśmy w trakcie szóstego wydarzenia extinction
  • jesteśmy przyczyną i
  • grozi nam, że sami zginiemy.

Harvard biolog Edward O. Wilson przewiduje, że jeśli nic się nie zmieni, połowa wszystkich gatunków roślin i zwierząt wyginie do roku 2100. Co gorsza, sondaż Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej stwierdza, że 7 na 10 biologów uważa, że masowe wymieranie stanowi o wiele bardziej poważne zagrożenie dla ludzkiej egzystencji niż globalne ocieplenie.

To nie jest dobra wiadomość, ale Odejdźmy od negatywu. Zamiast tego przyjrzyjmy się, w jaki sposób możemy zastosować efekt motyla, aby działał dla nas w dobry sposób.

Pozytywna strona efektu motyla

Spójrzmy prawdzie w oczy—wszystko prawdopodobnie zmieni się na gorsze w odniesieniu do środowiska bez względu na wszystko. Niektóre z tych zmian będą bardzo złe i nic nie możemy zrobić, aby to powstrzymać.

To nie znaczy, że powinniśmy się poddać. Im bardziej pozytywne zmiany wprowadzamy do systemu, tym więcej złych rzeczy unikamy. Dodatkowo kupujemy czas na technologię, która pomoże nam chronić się przed niekorzystnymi warunkami, a nawet odwrócić część szkód.

Konsekwencją efektu motyla jest to, że drobne zmiany, które wprowadzasz, w rzeczywistości robią różnicę. A kiedy te drobne zmiany zbiorą się pomiędzy milionami ludzi, możemy naprawdę zmienić to, jak wiele przyrody zachowujemy dla naszych dzieci, wnuków i nie tylko.

Możemy nawet oszczędzać oni.

To nie musi być poświęcenie. Dlaczego nie wprowadzić zmian, które po prostu zaoszczędzić pieniądze?

Sprawdź te akcje ratujące planetę, dzięki którym masz więcej monet w kieszeni:

  • Wytnij wodę butelkowaną: Produkcja plastikowych butelek na wodę zużywa ogromne ilości paliw kopalnych tylko po to, aby tłum wysypisk śmieci. Sam popyt Amerykański wymaga 1,5 miliona baryłek ropy rocznie, co wystarcza na paliwo około 100 000 amerykańskich samochodów przez rok. A jeśli uważasz, że ceny gazu są złe, płacisz $10 za galon do wody przy zakupie pojedynczych butelek. Uzyskaj proste rozwiązanie filtracji domowej i butelkę ze stali nierdzewnej wielokrotnego użytku.
  • Przełącz na świetlówki kompaktowe: Żarówki CFL są droższe, ale trwają 5 razy dłużej niż konwencjonalne żarówki. Zaoszczędź $30 w kosztach energii na żarówkę i pomóż uratować planetę.
  • Kup nowy monitor: Wiesz, że chcesz nowy monitor LCD, więc śmiało, zrób to. Zużywają 1/3 energii i wyglądają fajnie. Po prostu trzymaj się komputera tak długo, jak możesz go znieść, lub naucz się go przetwarzać podczas handlu.
  • Rzuć pracę. Zdalna praca dwa razy w tygodniu może zaoszczędzić 40 procent kosztów gazu według koalicji Telepraca, lub $624 rocznie. Aby jeszcze bardziej zmaksymalizować swoje szczęście i przyszłego zdrowia Ziemi, rozpocząć ten biznes w domu na bieżąco mówić o.

Oto 52 inne sposoby, aby zaoszczędzić pieniądze podczas ratowania planety.

Co masz do stracenia?

Jest połowa października, a motyle znikają na cały rok. Moja córka dostarczyła inspiracji do tego artykułu, gdy zapytała mnie zaniepokojonym głosem:

“Tatusiu, gdzie się podziały te wszystkie motyle?”

“W porządku kochanie… wrócą na wiosnę.”

Mam nadzieję, że żaden rodzic nie będzie musiał inaczej odpowiadać na to pytanie.

Total
0
Shares
Related Posts