Dlaczego Platon Rozwaliłby to jako bloger

Tak … dobrze przeczytałeś ten nagłówek.

Platon, starożytny grecki filozof, który studiował pod kierunkiem Sokratesa, mentorował Arystotelesa i założył Akademię w Atenach, prawdopodobnie rozbił się i spłonął jako bloger biznesowy.

Dlaczego?

Cóż, po pierwsze, warto porozmawiać trochę o tych dwóch innych facetach, którzy przybyli przed i po Platonie-Sokratesie i Arystotelesie.

Sokrates zyskuje uznanie za położenie fundamentów zachodniej filozofii. Poświęcił swoje życie nauczaniu, czyniąc to, co stało się znane jako metoda sokratyczna.

Sokrates badał pojęcia moralne, odpowiadając na pytanie ucznia, stawiając w zamian kolejne pytanie. W ten sposób Sokrates kontynuował dialog, który miał umożliwić swoim uczniom samodzielne odkrywanie odpowiedzi.

Innymi słowy, chodziło mu o rozmowa.

Natomiast Arystoteles skupiał się na treści autorskiej. Wiedział, jak prezentować fascynujące historie, które zabierały czytelnika z punktu A do punktu B, angażując emocje. Jego filozofia polegała na tym, że można skutecznie uczyć i przekonywać poprzez samą sztukę retoryki.

W przeciwieństwie do Sokratesa, Arystoteles może wykorzystać pytania retoryczne. Jego styl polegał na wykorzystaniu zapytań nie aby uzyskać odpowiedź od czytelnika, ale raczej do mocnego punktu.

Platon był środkowym dzieckiem. Ponieważ Sokrates najwyraźniej nigdy nie spisał swoich nauk, wiele z tego, co o nim wiemy, pochodzi z pism Platona, które najczęściej miały postać dialogi.

Na początku dialogi te były skonstruowane w prawdziwie Sokratyczny sposób i często zawierały rozmowy między Platonem a jego mentorem. Później dialogi te zamieniły się w rozmowy tylko w formacie i stały się bardziej o tym, co Platon chciał podkreślić, niż zapisem prawdziwej rozmowy sokratycznej.

Doprowadziło to do tzw. problemu Sokratycznego. Jak wiele z tego, co napisał Platon, można postrzegać jako faktyczne nauki Sokratesa, w przeciwieństwie do literackiego urządzenia mającego na celu przekonanie czytelnika do zaakceptowania punktu widzenia Platona?

Platon rozumiał Siła rozmowy ale jego metody sprawiły, że ludzie zwątpieli w jego autentyczność.

Moim zdaniem musisz zapewnić silne, przekonujące treści, takie jak Arystoteles, aby być skutecznym blogerem biznesowym. Ale musisz też mieć w sobie zdrową dawkę Sokratesa, ponieważ rozmowa jest prawdziwą siłą blogowania.

Jeśli chodzi o Platona, pozwól, że zapytam ty pytanie.

Biorąc pod uwagę to, co wiesz o rojącej się stercie blogosfery, jak myślisz, co może się stać, jeśli ktoś zostanie odkryty, próbując manipulować rozmową za pomocą nikczemnych technik marketingu i public relations?

Przepraszam . . . To pytanie retoryczne.

Ale chciałbym z tobą o tym porozmawiać. 🙂

Total
0
Shares
Related Posts