14 niezawodne Wskazówki dotyczące korekty dla blogerów

Uwaga: ten post zawiera 25 błędnych słów i założę się, że nie możesz znaleźć żadnego. Gotowy? Rozpocząć sprawdzanie!

“Korekta jest niezwykle ważna, trudna do wykonania i żmudna jak cholera.”~Brian Clark

To najlepszy cytat, jaki kiedykolwiek słyszałem o korekcie, ale chciałbym rozszerzyć nieco uwagi Briana. W rzeczywistości mam 14 wskazówek, które gwarantują, że będziesz lepszym korektorem, a może zadanie będzie ciut mniej straszne.

Gotowy? Nadal szukasz literówek, prawda?

# 1: Przyjmij nastawienie korektora.

Korekta jest żmudna, ale podobnie jak ćwiczenia. Kto naprawdę chce robić 25 pompek, prawda? Ja nie.

Ale wyobraź sobie, że ktoś cię do tego wyzwał. Odrzuciłbyś test i pozwolił antagoniście myśleć, że wygrał? A może podejmiesz wyzwanie, by udowodnić, że się myli? Założę się, że podejmiesz wyzwanie i przestaniesz myśleć, że pompki też są nudne. Twój umysł byłby w innym miejscu, gdzie determinacja, pewność siebie i zwiększone poczucie uwagi i skupienia zastąpiły nudę. Będziesz w strefie i skończysz zestaw z doskonałą formą, aby udowodnić swoją wartość.

Dlaczego nie przenieść tego myślenia na korektę?

W rzeczywistości możesz już być w tym nastawieniu. W pierwszym zdaniu tego postu rzuciłem wyzwanie, aby znaleźć 25 błędnych słów(skłamałem; nie ma żadnych).

Do tej pory czytałeś inaczej niż zwykle, prawda? Postępowałeś w wolniejszym tempie, zwracając szczególną uwagę na szczegóły, a co najważniejsze, sprawdzając każde słowo, zamiast skanować.

Sprawdzałeś, a nie czytałeś.

Sprawdzałeś każde słowo, bo Cię o to wyzywałam. Dlaczego więc nie rzucić sobie wyzwania, wyobrażając sobie, że błędy istnieją we wszystkim, co piszesz?

Presto, masz teraz odpowiednie nastawienie, aby stać się świetnym korektorem. Teraz jesteś gotowy, aby przenieść swoją wyobraźnię jeszcze dalej, korzystając z naszej następnej porady.

# 2: pomyśl o książce, kochanie!

Jak żmudne byłoby sprawdzanie, gdybyś wiedział, że masz umowę na książkę? Zamiast antagonisty rzucającego Ci wyzwanie, myśl o zostaniu opublikowanym pisarzem automatycznie uczyniłaby proofing bardziej atrakcyjnym i mniej obowiązkowym. Zanim więc naciśniesz przycisk publikuj swoje posty, wyobraź sobie, że jesteś korektorem i po raz ostatni ktoś udowodni Twoją pracę, zanim miliony oczu ją zobaczą.

Teraz twój umysł ma rację, ale nadal potrzebujesz konkretnych narzędzi, aby zakończyć swoją transformację.

Korekta jest trudna do zrobienia…bez rutyny. Korekta jest trudna, ale przyzwyczajenie się do przestrzegania pozostałych wskazówek pomoże Ci przezwyciężyć wyzwanie.

#3: Czytaj i pisz codziennie.

Brzmi zbyt prosto i niezwiązane z prawidłowym działaniem, ale tak jest. Podobnie jak magia, im więcej czytasz (podczas korzystania z tip #1), tym łatwiejsza staje się korekta. Im więcej piszesz, tym mniej powtarzasz typowych błędów pisarskich. Jeśli nie znosisz pisania, czytania lub obu tych rzeczy, możesz to zmienić za pomocą naszej następnej sprytnej porady.

#4: Jeśli nie lubisz pisać, napisz o czymś, czego nienawidzisz. Jeśli nie lubisz czytać, poczytaj o czymś, co kochasz.

Czasami łatwiej jest napisać o czymś, co podnieca naskórek, np. o polityce. Tak więc, nawet jeśli lubisz pisać w swojej obecnej niszy, jako ćwiczenie pisania, Wybierz temat, który frustruje Cię do końca i obserwuj łatwość uwalniania emocji na papier.

Czytanie jest inne. Czytanie jest dla mnie łatwiejsze, gdy naprawdę kocham temat. Ponieważ miłość jest uważną emocją, prowadzi do dłuższych okresów koncentracji.

A ponieważ wszyscy blogerzy czytają inne blogi, które kochają, warto ćwiczyć naszą następną wskazówkę.

#5: praktyka dowód-miłość z innymi blogerami.

Blogerzy już praktykują miłość do linków między sobą, więc dlaczego nie zaoferować sobie dowodu swoich postów, zanim zaczną żyć? To prosta ludzka natura, że sprawdzanie czyjejś pracy zwiększy pragnienie, aby niczego nie przegapić, a robienie tego jest świetną praktyką sprawdzającą.

# 6: Pisz … uciekaj … potem czytaj.

Po zakończeniu pisania, idź, biegaj lub pobiegaj z dala od ekranu przed rozpoczęciem korekty. Naprawienie wszystkiego naraz pozwoli tylko błędom oszukać oczy, wierząc, że nie istnieją. Zrób sobie przerwę i wróć z wypoczętym nastawieniem korektora. Będziesz szczęśliwy, że to zrobiłeś i będziesz gotowy na naszą następną wskazówkę.

# 7: Zwolnij!

Poruszyliśmy ten temat z pierwszą wskazówką, ale jest to na tyle ważne, aby wyjaśnić dalej. Spróbuj czytać wolniej niż zwykle. Jeśli możesz przeczytać cały post na blogu w dwie minuty, spróbuj zrobić to w trzy minuty po korekcie. Zachowuj się tak, jakbyś próbował wyjaśnić tekst komuś, kto nie do końca go zrozumiał, gdy pierwszy raz z nim rozmawiałeś.

#8: Czytaj na głos i czytaj po cichu, jeśli czas na to pozwala.

W cichym otoczeniu przeczytaj swój post głośno (i cicho, jeśli to możliwe). Jeśli nie masz czasu na jedno i drugie, sugerowałbym czytanie na głos, ponieważ twoje usta muszą wypowiadać każde słowo, a uszy lepiej odbierają błędy niż błędy wyczuwania umysłu podczas czytania w milczeniu. Jeśli masz szczęście, że masz w pobliżu inną osobę, gdy skończysz pisać, użyj następnej wskazówki.

# 9: niech ktoś inny przeczyta twój post.

Znajdź każdego, kto umie czytać (angielski dur nie jest wymagany) i poproś o korektę Twojego postu. Są szanse, że zauważą głupie błędy, które przegapiłeś, nawet jeśli dwukrotnie poprawiłeś swój post. Ktoś nieznajomy z Twoim postem nie będzie miał z góry przyjętych wyobrażeń o tym, jak powinien brzmieć, więc nie będzie podświadomie błyszczał nad żadnymi błędami.

Poinformują Cię również, czy Twoja historia ma sens, co jest świetną miarą tego, jak odbiorcy bloga mogą postrzegać twój post. A mówiąc o percepcji, nasza następna wskazówka jest krytyczna w stosunku do nich.

# 10: unikaj biernego głosu.

Zwróć uwagę na każdą formę być.

Przykłady: Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie, Nie.

W edytorze tekstu wyszukaj każde z powyższych słów. Jeśli czasowniki podążają za nimi, to prawdopodobnie jest to zdanie bierne, które powinieneś przepisać.

Nieprawidłowy przykład głosu pasywnego: Niektóre błędy są pomijane przez korektorów.

Poprawiony przykład aktywnego głosu: Korektorzy pomijają pewne błędy.

Próbujesz być autorytetem dla swoich czytelników, więc pisz z autorytetem. Korzystanie z funkcji Znajdź procesora tekstu w ten sposób pomoże Ci ogromnie i przyda się do naszej następnej porady.

# 11: Zachowaj listę słów, które błędnie napisałeś.

Niektóre słowa są trudne nie źle przeliterować. Zachowaj listę takich słów i zrób dla nich wyszukiwanie i niszczenie. Na przykład, ja zawsze umieścić s na końcu, więc zawsze szukam tego słowa, aby zobaczyć, czy ponownie go zarżnąłem.

Aby sprawdzić błędnie napisane słowa, a także ogólne wskazówki dotyczące pisania, będziesz potrzebować pewnych zasobów na wypadek, gdybyś zapomniał.

#12: przechowuj zasoby referencyjne w pobliżu.

Opanuj zasady i odwołaj się do nich, gdy zapomnisz. Zrób to za pomocą zasobów offline i online, takich jak Merriam-Webster, mały, brązowy podręcznik i elementy stylu, aby wymienić tylko kilka. Jeśli nauczysz się kochać zasady pisania, pokochasz czytanie tych odniesień raz po raz, a twoje sprawdzanie znacznie się poprawi.

Pamiętaj, że korekta jest niezwykle ważna … dla władzy. Lekceważ korektę, a czytelnicy bloga mogą przypomnieć ci o naszej następnej końcówce do korekty.

#13: unikaj błędów kopiowania lub czytelnicy bloga mogą odzyskać władzę, którą ci pożyczyli.

Content marketing sprawia, że jesteś ekspertem od tematów. To sprawia, że postrzegasz autorytet w swojej niszy. Głupie literówki umniejszają ten autorytet.

Błędy korekty to pryszcze na twarzy i zadrapania na nowym samochodzie-niechciane skazy odwracające uwagę od podstawowych cech przedmiotu. Wolisz mieć pryszcze czy czystą twarz? Kupiłbyś nowy samochód z zadrapaniami na lakierze? Jeśli jedna sprzedaż odchodzi z powodu błędów korekty, jest to o jeden za dużo, co prowadzi nas do naszej ostatniej porady dotyczącej korekty.

#14: blogerzy powinni poświęcić trochę czasu na korektę, która przynajmniej równa się wartości jednej utraconej sprzedaży.

Jeśli sprzedajesz gumballe za 3 centy każdy, oczywiście nie będziesz tak zainteresowany korektą, jak bloger, który sprzedaje jachty, ale staraj się poświęcić proporcjonalną ilość czasu na ćwiczenie korekcji łodzi.

Z czasem te 14 wskazówek zmieni twoje wysiłki w zakresie korekty. Nie, Nie uczynią cię idealnym. Nie zrobili mnie; brakuje mi okazjonalnego Mahsteaka, ale ćwiczenie ich z pewnością sprawi, że będziesz lepiej przygotowany niż klienci, którzy mnie zatrudniają.

Total
0
Shares
Related Posts