Młodzi aktywiści prowadzą piątki na rzecz globalnego strajku klimatycznego w przyszłości

W 2018 roku Greta Thunberg (która miała wtedy 15 lat) rozpoczęła strajk przed szwedzkim Parlamentem, wzywając do natychmiastowych działań w sprawie kryzysu klimatycznego. Stamtąd wraz z innymi młodymi strajkującymi stworzyła ruch # FridaysforFuture, regularny globalny apel do rządów i społeczeństw o dokonanie niezbędnych zmian.

Dzisiaj, po długiej przerwie na większość osobistych protestów w czasie pandemii COVID-19, ruch Fridays for Future powraca na ulice, zakorzeniając się na całym świecie z raportowanymi 1400 wiecami w 80 krajach. W piątek udział wzięły m.in. miasta w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Indiach, Japonii, Afryce, Pakistanie, Nowej Zelandii i Filipinach. Niemcy-gdzie Thunberg uczestniczy w wiecu w Berlinie z niemiecką aktywistką klimatyczną Luisą Neubauer i innymi-organizują protesty w 420 miejscach.

Globalny strajk działa pod hashtagiem # Upootthesystem. Według organizatorów ruch i jego tytuł są skierowane w stronę intersekcjonalności w odniesieniu do zmian klimatycznych. Pociąga to za sobą kryzys poprzez pryzmat kolonializmu, dyskryminacji, seksizmu i niesprawiedliwości klimatycznej. Na przykład należy skupić się na ludności rdzennej, której ziemie są niszczone i odbierane przez przemysł paliw kopalnych.

„Bez słuchania mapy (najbardziej dotkniętych osób i obszarów), przyjęcia intersekcjonalności i wykorzenienia tego systemu, nie mamy nadziei na powstrzymanie kryzysu klimatycznego”, czytamy w oświadczeniu na stronie Fridays for Future.

Przewodził strajkowi w Berlinie. Autor: Jörg Carstensen / picture alliance via Getty Images

Jest to pierwszy na świecie osobisty strajk klimatyczny od początku pandemii — ruch Fridays for Future zachęcił do protestów internetowych w tym czasie. Piątkowe strajki były w dużej mierze podsycane przez młodych ludzi, którzy ślubują wywierać presję na organy rządowe „z ulic”.

Światowe wydarzenie przychodzi w kluczowym momencie dla globalnej polityki. W najbliższą niedzielę Niemcy przeprowadzą wybory, decydując o nowym parlamencie federalnym i tym, kto zastąpi kanclerz Angelę Merkel. Tymczasem około stu światowych przywódców spotyka się obecnie w celu omówienia kwestii, w tym zmian klimatycznych, na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku. Jest to przed zbliżającą się konferencją ONZ COP26, szczytem klimatycznym światowych przywódców, który odbędzie się w Szkocji w listopadzie.

Zobacz też: jak naukowcy przygotowują pszenicę na zmiany klimatyczne

Oto zdjęcia z protestów, które odbyły się od Włoch do Filipin, od Zachodniego Bengalu do Japonii, z więcej do przetransportowania w ciągu dnia.

Młodzi ludzie protestują podczas Marszu strajku klimatycznego 24 września 2021 r.w Turynie we Włoszech. Autor: Stefano Guidi /

Młodzi protestują w Turynie we Włoszech. Około 16 miast w całej Europie zaplanowało protesty przeciwko zmianom klimatycznym, domagając się międzysektorowej sprawiedliwości klimatycznej. Autor: tefano Guidi /

Demonstranci w Badenii-Wirtembergii, Fryburgu słuchają prelegentów. Autor: Philipp von Ditfurth / picture alliance via Getty Images

Uczestnicy trzymają znaki podczas piątkowego światowego strajku klimatycznego w Berlinie. Autor: TOBIAS SCHWARZ /

er-tweet” > Tweet mógł zostać usunięty

Total
0
Shares
Related Posts