Twórczy wypadek: szukasz nieoczekiwanego?

Nota wydawcy: Cieszymy się, że ekspert od kreatywności i autor bestsellerów Michael Michalko przesłał ten gościnny artykuł na temat znajdowania nieoczekiwanych klejnotów w twórczych poszukiwaniach.

Ilekroć próbujemy coś zrobić i zawiedliśmy, kończymy na robieniu czegoś innego. Choć to stwierdzenie może wydawać się uproszczone, jest to pierwsza zasada twórczego wypadku. Możemy zadać sobie pytanie, dlaczego nie zrobiliśmy tego, co zamierzaliśmy, i jest to rozsądna, oczekiwana rzecz do zrobienia.

Ale twórczy wypadek prowokuje inne pytanie: co zrobiliśmy? Odpowiedź na to pytanie w nowatorski, nieoczekiwany sposób jest niezbędnym aktem twórczym. Nie jest to szczęście, ale raczej kreatywny wgląd najwyższej klasy.

Nawet kiedy ludzie postanawiają działać celowo i racjonalnie, aby coś zrobić, kończą na robieniu rzeczy, których nie zamierzali. John Wesley Hyatt, drukarz i mechanik z Albany, długo i ciężko pracował nad znalezieniem substytutu dla piłki bilardowej. Wynalazł zamiast tego celuloid-pierwszy komercyjnie udany plastik.

B. F. Skinner poradził ludziom, że gdy pracujesz nad czymś i znajdujesz coś interesującego, rzuć wszystko inne i przestudiuj to. W rzeczywistości podkreślał to jako pierwszą zasadę metodologii naukowej.

To właśnie zrobił William Shockley i wielobranżowy zespół Bell labs. Zostały one utworzone w celu wynalezienia tranzystora MOS, a skończyło się na tranzystorze połączeniowym i Nowej nauce fizyki półprzewodników. Zmiany te doprowadziły ostatecznie do tranzystora MOS, a następnie do układu scalonego i nowych przełomów w elektronice i komputerach. William Shockley opisał go jako proces ” twórczej metodologii niepowodzeń.”

Richard Feynman, fizyk, laureat Nagrody Nobla, miał ciekawy test praktyczny, który zastosował, gdy osądził nowy pomysł: czy wyjaśniał on coś niezwiązanego z pierwotnym problemem? Innymi słowy,

  • Co możesz wyjaśnić, czego nie chciałeś wyjaśnić?
  • Co odkryłeś, czego nie chciałeś odkryć?

W 1938 roku 27-letni Roy Plunkett postanowił wynaleźć nowy czynnik chłodniczy. Zamiast tego stworzył glob z białego woskowego materiału, który przewodził ciepło i nie przyklejał się do powierzchni. Zafascynowany tym ” nieoczekiwanym “materiałem, porzucił swoją oryginalną linię badań i eksperymentował z tym interesującym materiałem, który ostatecznie stał się znany pod nazwą domową” Teflon.”

W zasadzie nieoczekiwane wydarzenie, które prowadzi do twórczego wynalazku, nie różni się tak bardzo od nieoczekiwanej awarii samochodu, która zmusza nas do spędzenia nocy w nowym i ciekawym mieście, książki wysłanej do nas w błędzie, która pobudza naszą wyobraźnię, czy zamkniętej restauracji, która zmusza nas do odkrywania innej kuchni. Ale szukając pomysłów lub kreatywnych rozwiązań, wielu z nas ignoruje nieoczekiwane iw konsekwencji traci możliwość przekształcenia szansy w kreatywną okazję.

O autorze: Michael Michalko jest jednym z najbardziej cenionych ekspertów kreatywności na świecie i autorem bestsellerów Thinkertoys (Podręcznik kreatywności biznesowej), ThinkPak (burza mózgów) i Cracking Creativity (sekrety kreatywnego geniuszu).

Total
0
Shares
Related Posts