Sześć typowych błędów interpunkcyjnych, które blogerzy Bedevil

Korekta tekstu pod kątem błędnych słów i błędów gramatycznych jest niezbędna. A co z interpunkcją?

Pomimo tego, że są bardziej subtelne, te błędy mogą równie zaszkodzić twojej wiarygodności. Wskażę sześć typowych błędów interpunkcyjnych, których nie powinieneś popełniać, i podam przykłady, abyś był pewien właściwego sposobu radzenia sobie z tymi sytuacjami.

Gotowy? Chodźmy.

1. Apostrof dla liczby mnogiej

Ten błąd jest szczególnie powszechny wśród obcokrajowców, którzy uczą się angielskiego jako drugiego języka. Po tym wszystkim, można oczekiwać, że rodzimy angielski mówi, aby wiedzieć, jak tworzyć liczby mnogie (prawda?). Apostrof jest używany do tworzenia skurczów (np., it ‘s time to go) i do wskazywania posiadania (np., Mary’ s car is blue), ale nigdy do tworzenia liczby mnogiej.

Źle: chłopiec pójdzie jutro do szkoły.

Chłopcy pójdą jutro do szkoły.

2. Splot Przecinka

Gdy przecinek jest używany do oddzielania niezależnych klauzul, musi istnieć połączenie łączące je. Jeśli koniunkcja nie istnieje, mamy splot przecinkowy. Możesz naprawić ten błąd, używając kropki zamiast przecinka lub dodając spójnik koordynujący.

Źle: samochód kosztuje 10000 dolarów, zamierzam go kupić.

Racja. Samochód kosztuje 10000 dolarów. Kupię go.

Racja: Auto kosztuje 10000 i zamierzam je kupić.

3. Cudzysłów dla podkreślenia

Cudzysłowy są używane głównie do cytowania mowy, zdań lub słów. Mogą być również używane do oznaczania ironii. Nie można ich jednak użyć do podkreślenia słowa lub zdania. Nierzadko zdarza się znaleźć reklamy lub ulotki promocyjne zawierające ten błąd. Jeśli chcesz dodać akcent do słowa, użyj typu pogrubienia, a nie cudzysłowu.

Źle: ten prezent jest “darmowy”!

Prawo: ten prezent jest za darmo!

4. Wiele Znaków Interpunkcyjnych

Jeśli nie chcesz brzmieć jak zbyt emocjonalny nastolatek piszący na MySpace, powinieneś ograniczyć się do jednego wykrzyknika, niezależnie od tego, jak podekscytowany możesz być pisząc to zdanie. To samo dotyczy znaków zapytania i elipsy (która powinna mieć tylko trzy kropki). Należy również pamiętać, że wykrzykniki nie są używane tak często w pisaniu biznesowym i formalnym. Jeśli twój tekst jest załadowany nimi, prawdopodobnie powinieneś go przejrzeć.

Źle: to jest niesamowite!!!!

Źle: mężczyzna milczał……

Racja: to jest niesamowite!

Prawo: mężczyzna milczał…

5. Interpunkcja poza cudzysłowem

Jeśli piszesz w amerykańskim angielskim, inne znaki interpunkcyjne powinny wchodzić w cudzysłów, nawet jeśli nie jest częścią samego cudzysłowu. Brytyjski angielski natomiast umieszcza interpunkcję, która nie jest częścią cytowanego zdania, poza cudzysłowami.

Wuj John powiedział: “mój samochód jest niebieski”.

Wujek John powiedział: “mój samochód jest niebieski.”

6. Brakujący Przecinek Po Elementach Wprowadzających

Czasami chcesz dać wprowadzenie lub podać tło do określonego zdania. To jest w porządku, ale nie zapomnij umieścić przecinek po tym elemencie wprowadzającym. Zauważ, że elementem wprowadzającym może być zdanie (jak w poniższym przykładzie) lub pojedyncze słowo (np.

Źle: przed pójściem do szkoły Joe zatrzymał się w moim domu.

Przed pójściem do szkoły, Joe zatrzymał się w moim domu.

Jakie inne błędy interpunkcyjne popełniasz, lub co doprowadza cię do szaleństwa, gdy inni łamią zasady?

Daniel Scocco jest redaktorem Daily Writing Tips. Aby uzyskać więcej świetnych porad na temat zostania silniejszym pisarzem, zapisz się już dziś.

Podoba Ci się ten post? Zagłosuj na to w Digg. Dzięki!

Total
0
Shares
Related Posts