Obudź Się! 7 Proste sposoby, aby pobudzić swoje umiejętności pisania

Czy czasami czujesz się jak w rutynie z pisaniem?

Wszyscy to robimy od czasu do czasu.

Wynika to z zbytniego poczucia komfortu w sposobie, w jaki działamy. Wpadamy w znajome schematy i usypiamy.

Ale obudzenie się nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Kilka dni temu jeździliśmy z żoną.

Jak większość ludzi, wpadamy w oszołomienie za każdym razem, gdy podróżujemy po znanych drogach. Ale mniej więcej w połowie drogi, tylko dla kaprysu, skręciłem w nową ulicę. I oboje natychmiast się rozkręciliśmy.

Po drodze odkryliśmy piękną okolicę, osobliwą starą księgarnię i nową restaurację, w której zjedliśmy wspaniały posiłek.

Rutynowy wieczór zamienił się w ekscytującą przygodę. Oczywiście te miejsca były tam przez cały czas, ale nigdy byśmy się o nich nie dowiedzieli, gdybyśmy nie spróbowali czegoś innego.

To samo dotyczy pisania. Kiedy czujesz, że jesteś w kreatywnym oszołomieniu, wybierz nową ścieżkę. Zrób coś innego. To jeden ze sposobów, aby się obudzić, odkryć świeże pomysły i pobudzić swoje kreatywne moce. Oto kilka innych.

1. Naucz się swojego rzemiosła

Nie możesz być naprawdę kreatywny w żadnej dziedzinie, dopóki nie opanujesz narzędzi handlu.

Robert Irwin, artysta i współpracownik MacArthura, spędził dwa lata pracując do 15 godzin dziennie, malując ten sam obraz w kółko, aby lepiej zrozumieć swoją pracę.

Nie musisz być tak ekstremalny, ale z pewnością powinieneś czytać książki, uczestniczyć w seminariach, rozmawiać o warsztatach, nadążać za swoją dziedziną i zdobyć jak najwięcej doświadczenia.

Wiedza jest paliwem dla Twojego twórczego ognia.

2. Wysiąść auto pilot

Robert Frost powiedział kiedyś: “mózg jest wspaniałym organem. Zaczyna się w momencie, gdy wstajesz i nie zatrzymuje się, dopóki nie wejdziesz do biura.”

Dobrze jest mieć formuły i zasady, ale nigdy nie powinniśmy polegać na nich ślepo.

Kwestionuj swoją wiedzę i porady ekspertów. Przestań szukać tylko jednej właściwej odpowiedzi. Nie zadowalaj się pierwszym pomysłem. Odstaw od czasu do czasu te techniki pet. Wyrzuć te banały.

Pożycz dobre pomysły od innych, ale wypróbuj też swoje.

3. Przestań unikać awarii

Dawno, dawno temu, jeszcze w liceum, chodziłem na zajęcia z nauki jazdy razem z przyjacielem. Z uchwytem śmierci na kole, usiadł prosto, skręcił tam iz powrotem na drodze i trzasnął hamulcem na każdym skrzyżowaniu.

Był tak zdeterminowany, żeby nie popełnić błędu, że nie mógł skoncentrować się na prowadzeniu samochodu.

Podobnie, jeśli zbudujesz swoje życie pisarskie wokół idei unikania porażki, nie będziesz w stanie skoncentrować się na pisaniu dobrze. Z pewnością nie zdasz sobie sprawy ze swojego pełnego potencjału.

Zamiast unikać porażki, dążyć do sukcesu i zaakceptować sporadyczne porażki jako część procesu uczenia się.

4. Koncentracja na ważnych problemach

Moja praca polega na pisaniu kopii marketingowej, która jest często testowana, aby zobaczyć, co działa najlepiej.

Niedawno firma pokazała mi test za testem, w którym zmienili nieco kolor lub zmodyfikowali drobne punkty kopiowania.

“Po prostu nie możemy zmienić naszych wyników” – lamentowali.

Od razu zrozumiałem dlaczego. Skupiali się na drobnych, nieistotnych sprawach!

Kiedy skupisz się na ciekawostkach, na ogół uzyskasz trywialne wyniki. A to tylko zniechęci do przyszłego twórczego myślenia.

Sukces rodzi sukces. Więc najpierw rozwiąż duże problemy. Stąd biorą się prawdziwe wyniki.

5. Znajdź nowe zastosowania dla starych pomysłów

Analizując kopię dla organizacji zbierającej fundusze, doszedłem do wniosku, że ludzie mogą wątpić w to, w jaki sposób fundusze są wykorzystywane. Z mojej pracy w reklamie wiedziałem, że wątpliwości są często rozwiewane z gwarancją. Zaproponowałem więc dołączenie silnej, szczegółowej gwarancji wykorzystania funduszy.

Organizacja wahała się, ponieważ nikt z nas nigdy nie widział zbiórki pieniędzy używających tej rażąco komercyjnej techniki. Ale ten stary pomysł użyty w nowy sposób przyniósł znacznie lepsze rezultaty.

6. Przełamać fałszywe bariery

Kiedy nadszedł czas, aby napisać post na blogu, czy od razu zaczynasz pisać?

Kto mówi, że post musi być kolejnym postem? Dlaczego nie audycja radiowa? Albo pokaz wideo? Lub serię zdjęć z podpisami?

Cofnij się. Przemyśl to od początku.

  • Jaka jest twoja wiadomość?
  • Co czyni go najbardziej interesującym?
  • Jakiego postu nigdy wcześniej nie próbowałeś?

Fałszywe bariery oślepiają Cię do alternatyw. Zadaj sobie pytanie, jak normalnie byś coś zrobił. Więc poszukaj innych sposobów. Często je znajdziesz.

7. Ustaw warunki, które chcesz utworzyć

Dla większości ludzi oznacza to wygodne oświetlenie, przyjemne dźwięki i kolory, dużo miejsca do rozłożenia i pracy, informacje i sprzęt pod ręką i bez zakłóceń.

Ale odpowiednie warunki dla kreatywnej produkcji różnią się od osoby do osoby.

Beethoven wylał mu lodowatą wodę na głowę. Kant napisał w łóżku. Balzac pił filiżankę po filiżance kawy. Hemingway wstał o świcie i naostrzył 20 ołówków. Znajdź to, co działa najlepiej dla ciebie.

Muszę przyznać, że jadąc nieznanymi drogami często się gubię. Ale w porządku. Bo zawsze odnajduję swoją drogę. I zawsze odkrywam coś nowego.

Total
0
Shares
Related Posts