Jak wycenić Freelance Writing: chodzi o wartość

Jeśli szukasz porady, jak wycenić freelance pisanie prac, przekonasz się, że jedna rzecz powtarza się prawie wszędzie: nie lowball siebie. Istnieje naturalna tendencja w biznesie, aby czuć się jak trzeba każdego klienta można znaleźć, a to często oznacza rozliczanie się poniżej kursu rynkowego w zamian za po prostu o pracę. Standardowa rada brzmi: “nie wpadaj w tę pułapkę.”

To dobry, solidny pomysł. Ale jest jeszcze jeden aspekt tego problemu, który nie jest omawiany tak często, jak powinien. Mianowicie, że ustalanie stawek i ustalanie z kim pracować powinno być tak samo funkcją wartości, jak i ceną.

Prawie każdy tutaj prawdopodobnie wie, jak denerwujące może być wymyślenie oferty cenowej. Cena za niska i jesteś zamknięty w przegranej propozycji. Cena za wysoka i nie dostaniesz kontraktu. W obliczu podejmowania tych decyzji rozsądne wydaje się wykorzystanie “stawki rynkowej” jako punktu wyjścia. Jeśli inni ludzie dostają $ XX za godzinę, dlaczego nie pójść z tym?

Problem z podejściem ściśle opartym na liczbach polega jednak na tym, że usuwa relację z kontekstu. Cały szereg czynników-specyficznych nie tylko dla osób i klientów, ale dla każdej konkretnej sytuacji – może i powinien wywierać presję na decyzję o podaniu ceny.

Załóżmy, że przeprowadziłeś badania nad nowym projektem i stwierdziłeś, że stawka rynkowa powinna wynosić 60 USD/godz. przed podaniem tej liczby zrób krok wstecz i oceń całą pracę. Pomyśl o kontekście, a nie tylko o pracy.

W ten sposób zadawać pytania, takie jak:

  • Ile czasu (jeśli w ogóle) ten klient będzie oczekiwać w zakresie spotkań i / lub rozmów telefonicznych?
  • Czy ten klient wygląda na potrzebującego?
  • Ile (jeśli w ogóle) podróży muszę zrobić?
  • Jak rozsądne są terminy i zobowiązania czasowe?
  • Jaki to klient pod względem wielkości, filozofii, prestiżu, branży, wpływów itp.?
  • Jakie mam do tej pory relacje z tym klientem i jakie wydają się rozwijać? Jakiego rodzaju?
  • Czy to trwająca sprawa czy Jednorazowa?
  • Co czuję do tego klienta? Czy to “tylko biznes” , czy mam bardziej osobisty udział?

W zależności od tego, jak odpowiesz na te i inne podobne pytania, “stawka rynkowa” w wysokości 60 USD/godz. może z łatwością wahać się od 100 USD/godz. do “wolontariusza”.”Dzieje się tak, ponieważ teraz myślisz w kategoriach wartości, a nie Ceny.

Twoja wartość dla potencjalnego klienta lub partnera – a ich dla Ciebie-powinna być określona tylko po pełnej ocenie terenowej relacji. Cena jest jednym z czynników – i na pewno ważnym-ale daleko jej do jedynego czynnika. Niektóre rzeczy są warte tak wiele, że zarabianie nie jest nawet problemem. Inne są tak potencjalnie obarczone pułapkami, że tylko wysoka stawka rynkowa może je opłacać.

Spraw, aby proces oceny i doprowadzenia do końca był jak najdokładniejszy. I nie bój się podzielić się swoim myśleniem z klientem, jeśli wydaje się to słuszne. Prawdopodobnie nie zmieni to twoich szans na uzyskanie lub utrzymanie danego koncertu, ale pomoże Ci to zapewnić spokój ducha, że te, które stracisz, prawdopodobnie i tak nie były tego warte.

Total
0
Shares
Related Posts