Jak tworzyć konsekwentnie świetne treści na dłuższą metę

Chcesz poznać potężną tajną broń, której możesz użyć w dążeniu do lepszej kreatywności? Potraktuj to jako antidotum na opór, twórcze blokady i nieświeże pomysły.

Ta niesamowita tajna broń nazywa się nawyk.

Rozwijanie lepszych nawyków twórczych jest jedną z najcenniejszych rzeczy, które możesz zrobić jako twórca treści.

Praktyczna książka legendarnej choreografki Twyli Tharp the Creative Habit: Learn it and Use it for Life jest przełomowym przewodnikiem, aby stać się spokojniejszym, lepiej zrównoważonym, bardziej produktywnym kreatywnym profesjonalistą.

Książka pani Tharp faktycznie daje czytelnikom system ułatwiający szczyt kreatywności, bez szaleństwa. Kluczem jest wypracowanie właściwych nawyków.

Porozmawiajmy o niektórych sugestiach tego legendarnego choreografa, aby stać się kreatywnym profesjonalistą …

System przechowywania kreatywności

Kiedy pani Tharp rozpoczyna nowy projekt choreograficzny, zaczyna od pudełka-prostego, kartonowego pudełka ze sklepu z artykułami biurowymi. Mówi,

Piszę nazwę projektu na pudełku, a w miarę postępu prac wypełniam go każdym elementem, który wszedł do tworzenia tańca. Oznacza to notatniki, wycinki z wiadomości, płyty CD, kasety wideo, na których pracuję sam w moim studio, filmy z próbami tancerzy, książki i zdjęcia oraz dzieła sztuki, które mogły mnie zainspirować.

Pudełka Tharp pomagają utrzymać porządek — każdy projekt ma pudełko (lub ostatecznie serię pudełek). Wszystko związane z konkretnym projektem idzie do pudełka, a każde pudełko jest stawką w ziemi, która reprezentuje jej zaangażowanie w ten projekt. Jeśli musi zawiesić projekt, zawsze może wrócić do pudełka i odebrać go ponownie, ponieważ wie, że wszystkie jej pomysły są w jednym miejscu, czekając, aż je ponownie odbierze.

Kiedy zaczynam nowy artykuł (lub kiedy pisałem książkę) użyłem kombinacji dokumentów Word, pysznych zakładek i folderów plików, aby utrzymać wszystkie moje pomysły zorganizowane. Każdy system może pracować dla twórców treści, o ile jest wystarczająco elastyczny i wytrzymały, aby pomieścić wszystkie Twoje pomysły. Fizyczne lub wirtualne pola (lub ich kombinacja)są w porządku.

Evernote jest doskonałym narzędziem dla pisarzy, ponieważ pozwala nam tagować i kategoryzować informacje podczas ich katalogowania — dzięki czemu można je łatwo znaleźć później. Notatki Post-it są łatwe w użyciu i niezwykle elastyczne. Karty indeksowe są sprawdzonym narzędziem pisarskim.

Specyfika twojego pojemnika nie ma znaczenia-liczy się to, że masz system. Twoje pudełka muszą przechowywać wszystkie twoje badania, pamiątki, inspiracje, wycinki z gazet, dyski flash, linki do blogów i tak dalej. Musisz również upewnić się, że Twój system jest na tyle wytrzymały i elastyczny, że możesz rozpocząć (lub ponownie uruchomić) projekt w dowolnym momencie, uruchamiając nowe pudełko lub powracając do starego.

Potężne sposoby zdobywania nowych pomysłów

Kiedy pani Tharp potrzebuje nowego pomysłu na projekt i szuka inspiracji, nazywa ten proces ” drapaniem.”

Pierwsze kroki aktu twórczego są jak Obmacywanie w ciemności: przypadkowe i chaotyczne, gorączkowe i przerażające, dużo zapracowane bez widocznego końca. Nie ma jeszcze nic do zbadania. Dla mnie te chwile nie są piękne. Wyglądam jak zdesperowana kobieta, udręczona prostym przesłaniem, które w mojej głowie uderza: “potrzebujesz pomysłu.’


Mimo, że wyglądam na zdesperowanego, nie czuję się zdesperowany, ponieważ mam nawykową rutynę, która mnie podtrzymuje. Nazywam to drapaniem. Wiesz, jak podrapać się na kuponie loteryjnym, żeby sprawdzić, czy wygrałeś? To właśnie robię, gdy zaczynam pracę. Szukam WSZYSTKIEGO, żeby coś znaleźć. To jak szarpanie się na zboczu góry, aby uzyskać chwyt, chwyt, jakąś przyczepność, aby poruszać się w górę i naprzód.

Być może myślisz sobie: “czy naprawdę potrzebuję systemu do znajdowania inspiracji? Jestem blogerem. Tworzę posty na blogu o tematyce poradnikowej. Moje pisanie nie jest strasznie creative.”

Ale oto prawda, o której często nie mówimy-pisanie naprawdę cudownych postów absolutnie, pozytywnie wymaga inspiracji. Moje ulubione przykłady cudownych postów to wspaniały esej Jona Morrowa o walce o swoje pomysły, poruszający post Briana Clarka o następstwach jego wypadku na snowboardzie i lista złych nawyków szalenie produktywnych ludzi Sonii Simone. Wszystkie trzy to przykłady świetnych pomysłów, doskonale wykonanych na stronie.


Potrzebujemy inspiracji do pisania fascynujących postów, które rezonują z naszymi czytelnikami. A jeśli nie uderzyła cię ostatnio Inspiracja, możesz znaleźć się “drapanie” wokół dla nowego toehold.

Jak więc ułatwić proces poszukiwania naszego kolejnego świetnego pomysłu?

  • Free write. Wystarczy wyciągnąć kartkę papieru (lub otworzyć nowy dokument), ustawić timer na 20 minut i swobodnie pisać. Trzymaj długopis w ruchu przez cały czas i nie edytuj-po prostu zobacz, co się pęcherzyków. Przeczytaj Natalie Goldberg ‘ s Writing Down the Bones: Freeing the Writer Within, aby uzyskać więcej informacji na temat koncepcji wolnego pisania.
  • Czytaj. Jako pisarze powinniśmy dużo czytać — to czyni nas lepszymi w naszym rzemiośle. Ale czytanie cudzych prac często może pomóc nam odkryć nasz kolejny świetny pomysł. Więc jeśli utknąłeś, podnieś książkę i usiądź na swoim ulubionym krześle do czytania. I pamiętaj, aby znaleźć czas na czytanie Na Zewnątrz Twojego zwykłego tematu.
  • Zanurz się w cudzym dziele sztuki. Odwiedź Muzeum Sztuki, idź na spektakl taneczny lub weź udział w musicalu. Zainspiruj się obserwując twórcze wysiłki innych artystów.
  • Bądź kreatywny w inny sposób. Jesteś muzykiem, malarzem lub piosenkarzem, a także pisarzem? Jeśli tak, spróbuj zanurzyć się na chwilę w drugą stronę swojego twórczego życia — możesz być zaskoczony tym, co wychodzi na powierzchnię.
  • Ciesz się naturą. Wychodzenie z domu i oglądanie natury może być silnym impulsem dla Twojej twórczej jaźni. Spróbuj spaceru z psem, wędrówek, jazdy na nartach, pływania, jazdy na rowerze — lub po prostu wyjdź i usiądź w trawie przez dziesięć minut i obserwuj chmury.

Twórczy nawyk daje więcej zabójczych ćwiczeń do drapania — sprawdź to, jeśli utknąłeś na pomysł.

Bądź (i pozostań) w formie

Pani Tharp podkreśla również znaczenie pozostania w najlepszej możliwej kreatywnej formie. Aby to zrobić, musimy mieć pewność, że zwracamy szczególną uwagę na szczegóły naszego rzemiosła.

[Potężni twórcy] opanowali podstawowe umiejętności swojej twórczej dziedziny i zbudowali swoją kreatywność na solidnym fundamencie tych umiejętności.

Jako twórcy treści musimy mieć silne umiejętności pisania w naszym zestawie narzędzi. Jeśli nasz zestaw narzędzi jest dobrze zaopatrzony, możemy łatwo wdrożyć nasze zabójcze pomysły, gdy uderzy Inspiracja.

Jakie są najlepsze sposoby, aby pozostać w najlepszej formie pisania?

Przeczytaj dużo. Zanurzenie się w świetnym pisaniu-artykuły w czasopismach, posty na blogu, książki beletrystyczne i non-fiction, sztuki teatralne i poezja — daje nam solidne podstawy gramatyki, składni i rytmu, których nie możemy uzyskać nigdzie indziej.

Aby pozostać w formie i doskonalić nasze rzemiosło, musimy również pisz dużo. Powinniśmy pisać codziennie, jeśli to możliwe – nawet jeśli to tylko na chwilę.

Gdy staniesz się lepszym pisarzem, nie tylko uzyskasz lepsze pomysły, ale będziesz w stanie lepiej je realizować, gdy się zainspirujesz. To jak bycie w formie jako tancerz – jeśli codziennie chodzisz na zajęcia i utrzymujesz swoje ciało w świetnej formie, praktycznie nie masz ograniczeń co do tego, co możesz robić fizycznie. Będziesz w stanie poradzić sobie z najlepszą choreografią na świecie, co czyni cię wielkim artystą.

To samo dotyczy twoich umiejętności pisania. Jeśli znasz zasady gramatyki i masz szalone słownictwo, możesz zrobić wszystko, co chcesz, siadając do pisania.

Więc pisz dużo. Więc pisz jeszcze więcej. Spraw ,aby codzienne” ćwiczenie ” stało się częścią twojego procesu twórczego.

Uczyń kreatywność nawykiem

Kreatywność nie jest łatwa — wymaga szczęścia, umiejętności i wytrwałości. Ale możemy znacznie ułatwić sobie życie, rozwijając konkretne nawyki, które stanowią solidny fundament naszej kreatywności.

Jako pisarz wiem, że dobre nawyki twórcze dają mi coś, na czym mogę się oprzeć i dają mi pewność, że nawet jeśli chwilowo utknę, wkrótce coś się nie utknie-bo zawsze tak jest. Moje nawyki są moim kreatywnym kocem bezpieczeństwa — i to mi pasuje.

Henri Matisse powiedział: “kreatywność wymaga odwagi.”Przyznanie się, że potrzebujemy systemów i nawyków, aby ułatwić naszą kreatywność, wymaga również odwagi. Jakie są Twoje najlepsze nawyki, aby pomóc ci w tym szalonym życiu jako innowacyjny twórca treści?

Total
0
Shares
Related Posts