how 2 blog if u suk at writin’

W dzisiejszych czasach bycie profesjonalnym blogerem jest fajne.

Kilka razy byłem na kolacji z grupą ludzi, wielu z nich znacznie bardziej udanych finansowo i społecznie niż ja, ale jak tylko wszyscy usłyszą, że zarabiam na blogu, nagle staję się panem popularnym.

Ludzie wydają się zachwyceni ideą siedzenia przez cały dzień przy komputerze, wypompowywania drobiazgowych kawałków mądrości dla legionów adorujących fanów.

Co więcej, czują, że jest to coś, czego nigdy nie mogliby zrobić, ponieważ, mimo że zawsze chcieli założyć bloga, oni jakby … no cóż … “suk at writin’.”

Za pierwszym razem, gdy to się stało, siedziałbym tam z małym uśmiechem, oferując grzeczne kłamstwa w stylu “Och, to nie jest takie trudne”, ale naprawdę myśląc: “masz rację. Nigdy nie zrobisz tego, co ja.”Wszyscy lubimy wierzyć, że jesteśmy jedynymi w swoim rodzaju gwiazdami naszego rzemiosła, że urodziliśmy się z jakimś specjalnym talentem, który predestynował nas do wielkości, że osiągnęliśmy szczyt mistrzostwa, na którym reszta świata może tylko gapić się.

To wspaniałe uczucie, zwłaszcza, gdy oznacza to, że jesteś fawked nad przy stole. Ale czy to prawda?

Ostatnio myślałem o tym. Pomimo nagłego uciszenia mojego ego, przestałem zastanawiać się, czy to truly konieczne, aby być dobrym pisarzem, aby stać się dobrym blogerem. Tak, wielu dobrych pisarzy to dobrzy blogerzy i odwrotnie, ale czy istnieje naukowa korelacja? Czy te dwie umiejętności są zamknięte w małżeństwie na wieczność?

Nie.

Chociaż boli mnie, że to mówię, myślę, że możesz zostać blogerem supergwiazdą, nie zdając piątej klasy kompozycji. Po co w ogóle pisać? Blogi jako medium nie są już zależne od słowa pisanego. Możesz blogować równie skutecznie z filmami, podcastami, a nawet małymi kreskówkami na odwrocie wizytówek.

Oto jak:

1. Przestań robić to, czego nie możesz.

Niektórzy rodzą się z piórem w ręku. Inni uczą się skutecznie nim władać poprzez wiele wysiłku i wyrafinowania. Jeszcze inni gardzą pisaniem, ale ich nauczyciele i rodzice dokuczali im na tyle często, że nauczyli się pisać spójne zdanie i chociaż nigdy nie będą elokwentni, mogą przekazać swoje pomysły.

Ale niektórzy ludzie są beznadziejni. Bez względu na to, jak bardzo się starają, bez względu na to, jak bardzo tego chcą, nigdy nie napiszą niczego bez wysłania swoich czytelników w chmurę zamieszania. Jest wielu takich ludzi, a jeśli jesteś jednym z nich, mogę zaoferować Ci tę początkową radę:

Przestań.

Próba zrobienia tego, czego nie możesz, tylko cię frustruje. Mówię z doświadczenia. Kiedy byłem dzieckiem, chciałem być kolejnym Bruce ‘ em Lee. Przeczytałem każdą książkę o każdym stylu sztuk walki. Chodziłem do każdej szkoły w promieniu 50 mil. Chodziłem na drogie seminaria renomowanych bojowników. Byłem związany i zdeterminowany, by móc skopać komuś tyłek.

Ale byłem na wózku inwalidzkim. Co gorsza, miałem (i nadal mam) chorobę, która spowodowała, że stałem się coraz słabszy, ostatecznie tracąc całkowicie użycie moich ramion. Uprawianie sztuk walki było rodzajem pełnej nadziei głupoty, którą tylko dziecko może zdobyć, i doprowadziło mnie do oceanów frustracji. Bez względu na to, jak bardzo się starałem, bez względu na to, jak bardzo tego chciałem, nigdy nie stanę się następnym Bruce ‘ em Lee.

W końcu zmądrzałem i włożyłem całą tę energię w opanowanie używania słów, a po około 10 latach studiowania każdego aspektu pisania i praktykowania go na co dzień, w końcu jestem całkiem dobry. Nadal nie mogę skopać ci tyłka, ale pewnie mogę. przekonać kogoś, kto skopałby ci tyłek dla mnie. Może nie tak satysfakcjonujące, ale wystarczy.

Lekcja?

Pisanie jest środkiem, a nie celem. Możesz uzyskać ten sam efekt końcowy za pomocą dowolnego medium. Efekt końcowy, o którym mówię, to lepsze doświadczenie.

2. Stwórz doskonałe doświadczenie

Większość ludzi uważa, że celem wpisu na blogu jest nauczenie odbiorców, jak coś zrobić. Podczas gdy ludzie cenią treści, które pozostawiają im lekcję, zwykle nie jest to to, co came for po pierwsze.

Bez względu na to, co ktoś ci powie, powodem, dla którego ludzie przychodzą na blogi, jest ogólnie nie do nauki (poza Copybloggerem oczywiście … ale to nie jest normalny blog). Przychodzą z tego samego powodu, że słuchają radia, chodzą do galerii sztuki i oglądają filmy: chcą uciec.

Życie przeciętnego człowieka jest do bani. Ich praca jest stresująca, ich przyjaciele są stresujący, a ich życie domowe jest stresujące. Jako takie, spędzają jak najwięcej czasu rozpraszając się doświadczeniami przewyższającymi ich obecną rzeczywistość. Sprawdzanie ich ulubionych blogów jest jednym ze sposobów na to.

Myślałeś, że blogi są czymś szlachetniejszym? Może są … dla Ciebie. Dla przeciętnego człowieka są po prostu czymś do zrobienia, gdy rano piją kawę, odpoczywają przed snem lub robią sobie przerwę w pracy. Gdyby nie przeczytali Twojego bloga, musieliby pomyśleć o tym, jak gówniane jest ich życie, a to jest niedopuszczalne. Więc zwracają się do czegoś bardziej interesującego: do ciebie.

Zrozum i zaakceptuj ten prosty fakt, a wyprzedzisz 99% innych blogerów. Na początku perspektywa może być trochę przygnębiająca, ale w końcu jest całkiem wyzwalająca. Oznacza to, że nie musisz być niekończącym się źródłem wiedzy. Oznacza to, że możesz być kreatywny i dobrze się bawić. A to oznacza, że na pewno nie musisz nic pisać.

3. Wybierz Medium, w którym jesteś najciekawszy

Oto kolejne rozróżnienie, które zajęło mi lata, aby odkryć: talent, jak zwykle go definiujemy, jest wysoce przereklamowany. Bycie interesującym jest far ważniejsze.

Tak, lubię myśleć, że jestem utalentowanym pisarzem, ale nie dlatego odniosłem sukces. Są tysiące pisarzy nieskończenie bardziej utalentowanych niż ja, którzy pracują w ciemności. Powodem sukcesu jest to, że jestem bardziej interesujący niż większość z nich. Studiując copywriting, nauczyłem się tworzyć nagłówki, opowiadać historie i wprowadzać proste lekcje w życie w sposób, który sprawia, że ludzie chcą zwracać uwagę.

Nie jest też przypadkiem, że piszę znacznie więcej niż mówię lub robię prezentacje wideo. Eksperymentowałem z nimi i szczerze mówiąc, trudniej mi być interesującym na podcaście lub filmie niż na słowie pisanym. Pewnego dnia może się to zmienić, ale wątpię, aby inne media kiedykolwiek przezwyciężyły pisanie dla mnie. Chyba zawsze będę faworyzował słowo pisane.

Więc … jaki jest Twój wybór?

  • Czy ożywiasz się, gdy prezentujesz się dużym grupom ludzi?
  • Lubisz ożywić historie poprzez aktorstwo?
  • Jesteś rysownikiem? A co z animacją?
  • A może lubisz ilustrować punkty za pomocą prostych diagramów, które rysujesz na tablicy?

Przejrzyj sposoby interakcji z ludźmi i dowiedz się, gdzie najlepiej przyciągasz uwagę. Następnie, po uruchomieniu bloga, dowiedz się, jak skorzystać z tego medium, aby Twoje treści były interesujące dla odbiorców.

Nieważne, czy nie umiesz pisać. Naprawdę. Jeśli martwiłeś się o swoją gramatykę, pisownię i niejasne punkty, myśląc, że powstrzymują cię od zostania popularnym blogerem, użyj tego postu jako pozwolenia na zatrzymanie. Problem nie polega na tym, że jesteś złym pisarzem; chodzi o to, że wybrałeś złe medium.

Wybierz odpowiedni, a staniesz się znacznie bardziej interesujący.

O autorze: Jon Morrow jest współredaktorem Copybloggera i współzałożycielem Partnering Profits.

Total
0
Shares
Related Posts