Dowód społeczny: Stłocz go przez Pocztę pantoflową

Nie, to nie jest literówka w tytule powyżej, jak wkrótce zobaczymy. Ale najpierw niepokojące wieści.

Stało się dość dobrze znane, że niefortunne wydarzenia zgłaszane w mediach prowadzą do innych podobnych niefortunnych zdarzeń z powodu zachowania naśladowcy. Samobójstwa, morderstwa i strzelaniny szkolne mają Zwykle miejsce w alarmujących grupach, gdy tylko wiadomość o początkowym wydarzeniu wyjdzie na jaw.

Możesz nie wiedzieć, że po nagłośnieniu samobójstwa, śmierć w wyniku wypadków z udziałem jednego samochodu wzrasta. Gdy morderstwo / samobójstwo jest mocno zgłaszane, czołowe kolizje samochodów i katastrofy lotnicze idą w górę natychmiast po.

Co tu się dzieje?

Socjolog David Phillips nazywa to efektem “Werthera”, nazwanym na cześć postaci z powieści Goethego, która popełniła samobójstwo, co samo w sobie wywołało wysypkę samobójstw w Europie ponad 200 lat temu. Phillips ustanowił związek między doniesieniami prasowymi o samobójstwach a powstałymi naśladowcami, wykorzystując dane zgromadzone w latach 1947-1968, a także odkrył równoczesne dane o śmiertelnych wypadkach samochodowych i lotniczych. Teoretyzował, że ci kierowcy i piloci były również popełniali samobójstwo, ale nie mogli znieść piętna, jakie jawne samobójstwo przyniosłoby ich rodzinom.

Straszne, co?

Zjawisko to jest jedną z bardziej dramatycznych ilustracji dowód społeczny, potężny mechanizm psychologiczny, za pomocą którego patrzymy na innych, aby kierowali naszymi własnymi działaniami. W przykładach samobójczych ludzie pod wpływem chcieli się zabić, a Widok kogoś innego odbierającego sobie życie dostarczył im definitywnej motywacji.

Oto dwa kolejne przykłady dowodów społecznych w działaniu:

  1. Osoba w niebezpieczeństwie jest lepiej obsługiwana, mając do dyspozycji tylko jedną osobę, która może jej pomóc. Jeśli kilka osób zauważy niejednoznaczną sytuację, w której ktoś może mieć kłopoty, będą patrzeć na siebie, aby zobaczyć, jak działać. Jeśli nikt nie podejmie natychmiastowych działań, rośnie prawdopodobieństwo, że nikt nic nie zrobi, co nazywa się pluralistyczna ignorancja. Jeśli tylko jedna osoba jest w pobliżu, aby pomóc, poziom osobistej odpowiedzialności jest wyższy,a pomoc jest bardziej prawdopodobna bez wahania.
  2. Dziecko jest bardziej prawdopodobne, aby nauczyć się nowych umiejętności (takich jak pływanie), jeśli obserwuje dziecko w podobnym wieku, które angażuje się w aktywność. Zanim to nastąpi, indywidualne instrukcje rodzicielskie prawdopodobnie nie wpłyną na niechętne dziecko. W miarę jak dzieci stają się nastolatkami, znaczenie zachowań rówieśników i aprobaty nie wymaga opracowania. Podobnie, dorośli są bardziej skłonni do etycznego działania w zgodzie z tymi, którzy uważają, że mają podobny poziom wykształcenia, poziom dochodów i status społeczny, zamiast patrzeć na czysto niezależny kompas moralny.

Czy błędna pisownia słowa “Słyszałem” w tytule postu ma teraz sens? Dowód społeczny jest u podstaw tego, co zostało nazwane mentalność stada u ludzi, z każdym” bydłem “i” owcą ” odniesienie, które idzie z nim. Nasza potrzeba zwracania się do innych ludzi o to, jak się zachowywać, jest ważnym kluczem do wzrostu i utrzymania społeczeństw, więc nie zawsze jest to powód do pogardy.

Pomimo wszystkich dramatycznych przykładów, dowód społeczny może być bardzo przydatną cechą adaptacyjną. Pomaga nam rozwiązywać problemy i formułować wspólne wartości, a tak naprawdę boli nas tylko wtedy, gdy nie stosujemy krytycznego myślenia do ważnych wyborów i działań.

Z marketingowego punktu widzenia dowód społeczny jest podstawą zarówno szumu, jak i dużych wartości sprzedaży. Bez niego nie byłoby “poczty pantoflowej”. Dlatego też referencje są tak istotne w marketingu bezpośrednim.

Dowód społeczny jest ostatecznie najpotężniejszą siłą zaangażowaną w rozwój udanego bloga biznesowego, który pomaga sprzedawać produkty lub usługi. Jakość Twoich treści jest nadal najważniejszym elementem, ale inne subtelne wpływy mogą również dyktować, czy zmienisz nowego gościa w subskrypcję, czy zakładkę.

Na przykład wyświetlanie dużej liczby subskrybentów Feedburner prawdopodobnie doprowadzi do tego, że liczba ta rośnie szybciej niż gdybyś tego nie zrobił (podczas gdy wyświetlanie niskiej liczby może cię zranić). Powszechnie wiadomo, że komentarze czytelników blogów często prowadzą do większej liczby komentarzy, więc powinieneś zachęcać czytelników do interakcji przy każdej okazji. Podobny efekt domina występuje przy popularnych del.icio.us tagi, linki przychodzące od innych i głosy Digg.

Innymi słowy, ostatecznym cyfrowym wyrazem samego społeczeństwa są pojawiające się media społecznościowe, które z pewnością ewoluują w bardziej wyrafinowane repliki w miarę wzrostu. Czasami tworzymy rozmowę, czasami dodajemy do niej, a czasami po prostu podążamy za nią. Taki jest najszybciej rozwijający się aspekt Internetu i takie jest życie.

Kontynuując serię Blog Triggers, przeanalizujemy Inne ważne naturalnie występujące aspekty blogowania, które mogą pomóc w rozkręceniu piłki, dopóki nie zacznie się magia dowodu społecznego. Stay tuned.

Total
0
Shares
Related Posts