Dlaczego Zbyt Pilna Informacja O Faktach Może Zaszkodzić Treści

Dawno, dawno temu, świat był płaski.

Teraz jest okrągły.

Kto wie? Może pewnego dnia dowiemy się, że jest kwadratowy.

Trudno już natknąć się na zimny fakt.

Pij 8 szklanek wody dziennie. Pij 16 szklanek wody dziennie. Nie pij wody; zbierz całą wodę z owoców i warzyw.

Sprzeczne Rady trwają wiecznie. Nie ma prawie nic, co można by przybić z absolutną pewnością.

Nawet własne treści.

Kiedy piszesz przełomowy fragment treści, naturalnie chcesz przybić ten artykuł za pomocą niepodważalnych danych. Więc spędzasz siedemnaście godzin, aby wymyślić dane z książek, białych ksiąg i źródeł internetowych.

Ale twoje badania są skażone.

Bez względu na to, jak ciężko pracujesz, aby ustalić fakty, napotkasz problemy z dokładnością.

To dlatego, że Twoje źródła informacji nie są całkowicie wiarygodne. Nawet jeśli źródło jest wiarygodne, informacje mogą nie być.

Na przykład magazyn może dokładnie raportować wyniki badania, ale kto mówi, że wyniki badania są rzeczywiście poprawne?

Oto tylko kilka sposobów, w jaki twoje badania mogą zostać skażone:

  • Badania są często finansowane przez grupy lobbingowe, które popychają własne programy.
  • Przekazane informacje mogą utracić odpowiednie bity.
  • To, co było kiedyś faktem, zostało obalone przez nowe dowody.

Spójrzmy na nie jeden po drugim.

Problem 1: Badania mogą nie być obiektywne

Powiedzmy, że grupa lobby chce zwiększyć sprzedaż lemoniady. Finansują badania, aby znaleźć więcej powodów do picia lemoniady. Wlewają w swoje badania tryliony dolarów, i o dziwo, wszystkie te badania dochodzą do tego samego wniosku: lemoniada ma niesamowite korzyści zdrowotne.

Oczywiście nie w ten sposób prezentowane są badania ty.

Badania są przedstawione w ciekawy, oparty na faktach sposób, który sprawia, że w to wierzysz. Biorąc pod uwagę masę rozsądnie brzmiących faktów i ciężarówkę statystyk, większość z nas zmieni nasze postrzeganie.

To nie znaczy, że grupy lobby to źli ludzie. Są tacy jak ty i ja.

Mówimy naszym dzieciom jeść szpinak, bo to sprawi, że będą duże i silne. Nie ma znaczenia, czy szpinak nie ma składników odżywczych, aby dzieci były duże i silne. Nie ma znaczenia, czy ugotowaliśmy dobroć ze szpinaku. Dzieci przełykają pomysł-i mam nadzieję, że szpinak. Wszyscy prezentujemy informacje w najlepszym świetle.

A kiedy dodamy Liczby i fakty, staje się to czymś zapisanym w kamieniu.

Tylko, że to nie jest napisane w kamieniu. To nie jest zimny, trudny fakt. To tylko jeden widok, jedna prezentacja danych.

Problem 2: Podaj mi fakty

Użyj torebek herbaty do polerowania podłóg drewnianych. Wymieszać kurkumę i miód w gorącej wodzie i wypić na kaszel. Użyj spodu ceramicznego kubka, aby położyć krawędź na tym tępym nożu kuchennym.

To są fakty. Działają-ale czy działają tak, jak są napisane? Czy autor pominął fragment krytycznej informacji w ponownym opowiadaniu? Być może musisz stromić torebki herbaty przez pewien czas. Może musisz być ostrożny, aby uzyskać dokładny kąt między nożem a tym ceramicznym kubkiem.

Fakty często rozwijają dziury w czasie.

Gdy historie są przekazywane, tracą informacje. Główna część historii może być prawdziwa, ale myląca bez kluczowych informacji, które się z nią wiążą. Jedynym sposobem, aby upewnić się, że to sprawdzić na własne oczy. Weź te torebki z herbatą i wypoleruj część swojej drewnianej podłogi. Jeśli podłogi świecą, masz własną historię do opowiedzenia.

Dane wyglądają na poprawne, ale jeśli sam tego nie udowodniłeś, cytujesz niesprawdzone badania.

I to prowadzi nas do ostatniego problemu: dane ciągle się zmieniają.

Problem 3: fakty ewoluują

Już w 1980 roku większość neurobiologów z pewnością powie, że mózg nie ma znaczącej plastyczności.

Plastyczność oznacza, że mózg jest elastyczny. Że może leczyć obrażenia od udarów, wypadków i innych strasznych rzeczy, i że może się zmieniać i dostosowywać po krytycznym okresie dzieciństwa.

Są teraz badania (tak, zdaję sobie sprawę z ironii w odwołaniu się do badań w tym artykule), że wszystkie obszary mózgu mogą się zmieniać i ewoluować nawet w wieku dorosłym. Zniszczona funkcja może być “przekierowana” do innych obszarów mózgu. A intensywna aktywność umysłowa (jak uczenie się do egzaminów na studia medyczne) może zmienić mózg w mierzalny sposób w ciągu kilku tygodni.

Chcę, żebyście zrozumieli jedną rzecz: Ci oryginalni nie-mówcy byli neurobiologami. Żyją, oddychają i mapują całą swoją karierę wokół badań nad tym, jak działa mózg. Jedni z najmądrzejszych ludzi na świecie. I mylili się.

Dziś neuroplastyczność jest niezaprzeczalnym faktem.

Ale kto wie, co się stanie za rogiem?

Czy to oznacza, że nie powinieneś badać swoich artykułów?

Wcale nie. Badania mają znaczenie. Fakty mają znaczenie.

Mówię tylko, że nie trzeba spędzać tych wszystkich godzin na tropieniu faktów. Często fakty, które znajdujesz, są tylko w połowie słuszne lub są tylko częścią większych prawd, które należy ujawnić.

Zrób badania, ale włącz zegar na jajka. Jeśli nie dostaniesz tego, czego szukasz w około 20 minut, nadszedł czas, aby zebrać własne fakty.

Nie wymyślaj faktów, które nie są prawdziwe, ale opowiedz nam swoje własne doświadczenia.

Lepiej po prostu napisać to, co wiesz. Nie tylko tworzy to dobrą historię, ale możesz być pewien, że to, co mówisz, jest prawdą.

Badania sprawiają, że rzeczy są interesujące, ale twoje własne studia przypadków są równie interesujące. Więc nie wstydź się. Korzystaj z osobistych historii i doświadczeń częściej — nie potrzebujesz piętnastu źródeł i dwóch ekspertów, aby cię wspierać.

Możesz się mylić

Oczywiście, możesz się mylić co do sposobu, w jaki interpretujesz to, czego doświadczasz.

Neurolodzy też się mylili. Tak jak wszyscy mądrzy, wykształceni ludzie, którzy twierdzili, że świat jest płaski. Było niezliczonych geniuszy, którzy nalegali na teorie, które ostatecznie okażą się błędne.

Badania nie uchronią Cię przed błędem. Będzie to po prostu przeszkadzać w opowiadaniu twojej historii — a to jest ważniejsze niż posiadanie niepodważalnych faktów.

Zwłaszcza, że fakty nigdy nie są niepodważalne. Bez względu na to, ile badań robisz.

O autorze: Sean D ‘Souza oferuje świetny bezpłatny raport na temat “Dlaczego nagłówki zawodzą”, gdy subskrybujesz jego Biuletyn Psychotaktyczny. Koniecznie zajrzyj też na jego bloga.

Total
0
Shares
Related Posts