Wanny, błyskawice i Mit o bloku pisarskim

Opowiem Ci dwie historie.

Po pierwsze, wracamy do Syrakuz na Sycylii, w III wieku p. n. e.

Archimedes, grecki matematyk, fizyk i wynalazca, został wezwany przed tron, aby rozwiązać trudny problem. Król zamówił u miejscowego złotnika czystą złotą koronę. Gdy jednak nadeszła Korona, król podejrzewał złotnika o zatrzymanie części złota i zastąpienie go srebrem. Król poprosił Archimedesa o pomoc w udowodnieniu tego.

Później, myśląc o problemie, Archimedes poszedł do łaźni, rozebrał się i wszedł do pełnej wanny, powodując, że część wody rozlała się na bok. Nagle Archimedes otrzymał odpowiedź: wziął koronę i wagę w czystym złocie równą koronie i zanurzył je w wodzie. Jeśli przepełnienie było inne, korona nie była czystym złotem, a złotnik został nabyty.

Archimedes wyskoczył z wanny i biegł nago po ulicach krzycząc: “Eureka! Eureka!”to znaczy” znalazłem! Znalazłem!”

Druga historia rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych kilka dekad temu.

Nad trudnym problemem pracował również chemik J. E. Teeple. Myśląc o problemie, wszedł do wanny, wykąpał się, wyszedł z wanny, osuszył się ręcznikiem, ogolił, a następnie wrócił do wanny, wykąpał się po raz drugi, wyszedł i odkrył, że jego ręcznik był mokry. Chociaż był całkiem czysty, nadal nie miał pojęcia, jak rozwiązać problem, z którym się zmagał.

Więc po prostu znalazł inny ręcznik, wysuszony, ubrany i wrócił do pracy.

Mit twórczej błyskawicy (i blok Pisarski)

Dzięki historii Archimedesa ” Eureka “i innym opowieściom naukowców, myślicieli, artystów i pisarzy, nauczyliśmy się myśleć, że kreatywność jest tajemniczym, zdezorganizowanym doświadczeniem” AH-HA”, w którym na wpół zwariowani geniusze przywiązują stalowe pręty do swoich czaszek, czekając na światło, aby ryczeć z nieba i skwierczeć w ich głowach jako w pełni ukształtowane idee. Ten rodzaj kreatywności zdarza się, choć mniej więcej tak często, jak rzeczywiste uderzenia pioruna. Kiedy tak się dzieje, zwykle dotyczy to prostych problemów, na które istnieje jedna prawidłowa odpowiedź. Choć dramatyczny, obraz jest mylący.

W prawdziwym życiu rzadko jest jedno właściwe rozwiązanie każdego problemu. A dla większości dzieł zasługujących, ciężka praca prowadząca do stworzenia na ogół pozostaje niezauważona. Twórczy mit skłania ludzi do marnowania czasu na czekanie na błyskawice zamiast ciężkiej i nieustępliwej pracy, jak nasz przyjaciel chemik, J. E. Teeple.

Mit Twórczy ostatecznie spowoduje “blokadę pisarską”, “kryzys” lub ” wypalenie twórcze.”Niezależnie od terminu, rezultat jest taki sam: frustracja, stres, spóźnione terminy i słaba jakość pracy.

Praktyczny Proces Twórczy

Musimy zmienić nasz pogląd na kreatywność. Musimy myśleć raczej “rozwiązywanie problemów” niż ” tworzenie.”Pozwól mi więc zasugerować krok po kroku, praktyczny proces, który działa prawie w każdej sytuacji, w tym w czasach, gdy potrzebujesz dobrego pomysłu na zyskowny produkt, nowy blog, reklamę lub dowolny duży projekt pisarski.

1. Zdefiniuj swój problem.

Zdecyduj dokładnie, co chcesz osiągnąć. Nie mów tego ani nie myśl. Zapisz to. Jeśli możesz, szkicuj swój problem za pomocą rysunków, wykresów lub innych wizualizacji, aby łatwiej go zrozumieć. Bądź konkretny. Bez konkretnego problemu nigdy nie dojdziesz do konkretnego rozwiązania.

2. Zbieraj informacje.

Nie bądź zbyt selektywny, po prostu zbierz wszystko w zasięgu wzroku. Czytaj, zadawaj pytania, odkrywaj i pozwól swojej ciekawości swobodnie wędrować. Nie wykorzystasz wszystkiego. Ale pozornie bezużyteczne informacje mogą pomóc zrozumieć swoje zadanie. Kluczem tutaj jest spojrzenie na wszystko i skupienie się na niczym. Uzyskaj szerszy obraz i zostaw szczegóły na później. Zrób swoje badania i rozpocznij szczegółowy plik na temat problemu.

3. Rozmawiaj z ludźmi.

Nie rób tego sam. Potrzebujesz innych punktów widzenia. Porozmawiaj z innymi blogerami, klientami, przyjaciółmi, klientami, menedżerami produktów, fryzjerem, facetem z ulicy, twoją mamą. Zatrzymać ludzi w spożywczaku. Porozmawiaj ze współpracownikami, ekspertami, bibliotekarzami. Posłuchaj wszystkich. Nie szukaj uzasadnienia swoich pomysłów, po prostu zadawaj pytania otwarte i pozwól ludziom mieć swoje zdanie.

4. Dodaj zamówienie do swoich informacji.

Następnym krokiem jest przekształcenie masy informacji w coś, z czym możesz sobie poradzić. Uporządkuj wszystko, co zebrałeś. To, co masz, przerzuć na podstawowe elementy. Sortuj i Kategoryzuj. Nie wyrzucaj niczego.

5. Burza mózgów mnóstwo pomysłów.

Kiedy masz wszystko w porządku, zacznij burzę mózgów. Zobacz, jak możesz wykorzystać to, co zebrałeś. Nie próbuj być praktyczny. Nie oceniaj niczego. Pracuj tak szybko, jak możesz. Zapisz wszystko. Spróbuj wygenerować jak najwięcej pomysłów, nawet jeśli wydają się głupie lub niepraktyczne.

6. Poszukaj czegoś do zmiany.

Weź kilka swoich pomysłów i poszukaj zmian, które możesz wprowadzić. Zadawaj bezlitosne pytania. “A co z powiększeniem? A gdyby był mniejszy? Co mogę zastąpić? Jak inaczej można to zorganizować? A gdyby to było odwrócone? Z czym mogę to połączyć? Jest na to inny sposób?”

7. Znajdź gotowe rozwiązanie.

Oprócz zbierania surowych danych, spójrz na podobne wysiłki twórcze. Spójrz na blogi i strony internetowe. Zanurz się w przykładowym pliku. Przeglądaj czasopisma związane z Twoim tematem. Zadaj sobie pytanie: “jak robiłem to wcześniej? Jak inni to zrobili?”Zrób to po tym, jak wymyślisz kilka własnych pomysłów, w przeciwnym razie możesz stłumić lepszy sposób rozwiązania swojego problemu.

8. Zapomnij na chwilę o swoim problemie.

Zmęczony? Powinieneś. Po chwili odłóż wszystko na bok i zrób coś innego. Idź na spacer. Golf. Drzemka. Trudno to zrobić, gdy masz obsesję na punkcie znalezienia rozwiązania, ale jest to ważna część procesu. Przerwa pozwoli Twojemu mózgowi przesiać i organizować się podświadomie. Możesz uzyskać najlepsze pomysły, gdy najmniej się tego spodziewasz-siedząc w korku, we śnie, nawet w wannie!

9. Oceń swoje pomysły i Zachowaj tylko to, co najlepsze.

Kiedy będziesz świeży, przejrzyj pomysły, które wygenerowałeś. Teraz jest czas na krytykę. Daj kciuki w górę lub w dół do każdego pomysłu. Wymień plusy i minusy. Bądź bezlitosny. Pozbądź się wszystkiego, oprócz najlepszych. Jeśli nic ci się nie podoba lub myślisz, że możesz zrobić coś lepszego, wróć na chwilę do burzy mózgów. Przez pewien czas możesz na przemian tworzyć i oceniać.

10. Przeanalizuj swoje pomysły, aby znaleźć wady.

Wykracza poza zwykłą ocenę. Atakuj swoje pomysły. Użyj naukowej metody celowego szturchania dziur w dowolnym pomyśle, aby znaleźć słabości i niespójności. Żaden pomysł nie jest idealny, ale jeśli znajdziesz zbyt wiele wad, wyrzuć go i ruszaj dalej.

11. Działaj według najlepszych pomysłów.

W końcu, a może boleśnie, będziesz musiał wybrać jeden pomysł. Często może to być najtrudniejsza część rozwiązywania problemów, ponieważ obawiasz się, że możesz przegapić “wielki pomysł.”Twój instynkt powie Ci, abyś kontynuował burzę mózgów, ale słuchaj swojej głowy, nie jelit. Jeśli dałeś szansę procesowi twórczemu, nadszedł czas, aby działać.

W szczególności musisz unikać utraty obiektywizmu, zastanawiając się nad problemem zbyt długo. Czasami zbyt wiele myślenia przysłoni twój osąd. Kreatywność może być jak akwarela. Zbyt wiele pociągnięć pędzlem spowoduje tylko brązowy, brzydki bałagan. Wiedza, kiedy przestać tworzyć i zacząć działać, jest jedną z Twoich najważniejszych umiejętności.

Total
0
Shares
Related Posts