Pisanie S. P. E. E. D.: 5 wskazówek, aby podwoić wydajność pisania

Niektórzy ludzie są maszynami do pisania. Mają pomysł, wybijają go w kilka minut, publikują na swoim blogu i przechodzą do czegoś innego. Dla reszty świata pisanie jest często powolne, szlifowanie pracy.

Ale nie musi tak być. Każdy może pisać szybciej, jeśli zastosuje 5-stopniową formułę, aby pisać wydajniej. Nazywam to pisaniem S. P. E. E. D.

Zanim opiszę tę formułę, przyznam, że dużo piszę. Obsługuję dziesiątki klientów, prowadzę dwa własne blogi, piszę dla bloga politycznego, piszę artykuły dla pół tuzina innych blogów i robię inne różne pisanie. Wygląda na to, że nigdy nie mogę pisać wystarczająco szybko.

Nie jestem powolny. Ale nie mogę wyrzucić kopii i odejść jak niektórzy. Jeden problem mam edytować podczas pisania. To mnie spowalnia. W rzeczywistości przepisałem ten akapit, który teraz czytasz trzy razy, zanim przejdę dalej.

Studiując własne złe nawyki i za radą innych, wymyśliłem formułę pisania S. P. E. E. D., Aby pomóc sobie pisać szybciej i być bardziej produktywnym. Kiedy go śledzę, mogę pisać dwa razy szybciej lub szybciej.

S: Wybierz temat

Nie mając nic do powiedzenia może spowodować blokadę pisarza. Ale zbyt wiele do powiedzenia też jest problemem.

Jeśli spróbujesz zakleszczyć każdą myśl, skończysz z nieostrożnym postem. To spowalnia cię, ponieważ będziesz musiał wymyślić, jak sprawić, by wszystkie dodatkowe rzeczy brzmiały adekwatnie. Wtedy, bo wiesz, że to nie istotne, po prostu poświęcisz więcej czasu na usunięcie go później.

Zawęź temat do jednego pomysłu. Jeden pomysł. Jeśli przychodzą na myśl inne tematy, zanotuj je dla innych postów. Trzymając się jednego i tylko jednego pomysłu, zmusisz się do pozostania na miejscu, co skróci czas pisania i da czytelnikom lepszy post.

P: Przygotuj fakty

Kiedy znajdujesz się bezradnie patrząc na ekranie komputera, to prawie zawsze, ponieważ nie masz faktów pod ręką. Zbieranie informacji przed rozpoczęciem zwykle szybko Ci pisanie.

Zanim napiszesz jedno słowo, zanotuj kilka notatek. Jeśli nie masz faktów w głowie lub potrzebujesz dodatkowych informacji, zrób trochę badań. Może to być tak proste, jak otwarcie książki, skanowanie magazynu lub Googlowanie kilku kluczowych terminów. Nie “komponuj” podczas robienia notatek. Wystarczy zebrać wszystkie fakty w jednym miejscu.

Uruchomienie pliku idea to ogromna oszczędność czasu. Trzymam prosty plik tekstowy na pulpicie komputera i zapisuję pomysły, gdy je dostaję. Używam również Notatnika Google do nagrywania notatek z czytania online. Nie wyrywam już części z magazynków, bo to tworzy bałagan, który muszę później uporządkować.

E: Ustanowienie struktury

Niektórzy pisarze lubią myśleć, że pisanie powinno być wolne od zasad. Ale to bzdura.

Każdy kawałek pisania, zwłaszcza blog pisanie, potrzebuje struktury. Może to być krótka narracja, pytania i odpowiedzi, Seria podpunktów, numerowana lista itp.

Możesz użyć tej struktury do zarysowania swojego posta. To nie musi być formalny zarys, jak typ, którego nauczyłeś się w szkole. Po prostu weź wszystkie swoje fakty lub pomysły i ułóż je w kolejności, w jakiej chcesz, aby pojawiły się w gotowym kawałku, używając wybranej struktury jako przewodnika.

W tym artykule postanowiłem użyć łatwego do zapamiętania akronimu, S. P. E. E. D., Aby Dać mi pięć punktów do omówienia. Po zebraniu moich informacji podzieliłem je między te pięć punktów.

Struktura zestawu pomaga również uniknąć pułapki pisania liniowego. Nie musisz zaczynać od początku i pisać linia po linii do końca. Dzięki strukturze możesz pisać w kawałkach, w dowolnej kolejności. W tym artykule najpierw napiszę pięć punktów, a na końcu napiszę wprowadzenie.

E: Eliminacja zakłóceń

To trudniejsze niż się wydaje. Jest tak wiele rozrywek w moim dniu, że często biorę Wielozadaniowość do skrajności. To spowalnia pisanie wykładniczo.

Jak każde inne zadanie, które chcesz szybko wykonać, pisanie wymaga niepodzielnej uwagi. Wyłącz telewizor, Wycisz telefon, zamknij program e-mail, wyłącz portale społecznościowe i po prostu pisz.

D: Dash to the finish

To jest wielka sprawa. Nie możesz zadręczać się każdym słowem ani siedzieć i gapić się na ekran komputera. Połóż palce na klawiaturze i idź.

To nie musi być perfekcyjne pisanie. Po prostu zapisz słowa. Możesz być zaskoczony, ile możesz zrobić i jak dobrze jest, jeśli zdejmiesz hamulce i pozwolisz mu się rozerwać.

Oznacza to, że nie możesz czytać i ponownie czytać tego, co piszesz podczas pisania. Przyznam, że to dla mnie trudne. Kiedy jestem zakłopotany, często wracam i czytam to, co napisałem, aby stworzyć pęd, który może mnie przenieść do przodu.

Czasami to działa. Ale to zły pomysł na pierwszy szkic. Możesz przeczytać co napisałeś po napisałeś to do końca.

Oznacza to również, że nie powinieneś edytować podczas pisania. Pisanie i edycja powinny być oddzielnymi zadaniami. Zdejmij czapkę redaktora i po prostu przechodź, aż skończysz. Później możesz edytować i poprawiać.

(Muszę się śmiać z siebie, że udzielam tej rady, bo gdyby to było przestępstwo, dostałbym dożywocie.)

Jeśli zastosujesz się do tej formuły, szybko skończysz z pisemnym postem. Będziesz chciał edytować od razu, ale nie rób tego. po prostu odejdź. Gdy wszystkie słowa są w dół i w kolejności, zapisz dokument i zrobić coś innego.

Później możesz edytować świeżym okiem. Obiektywizm zawsze czyni cię lepszym redaktorem. Złapiesz błędy. Zauważysz obce szczegóły. Obetniesz tłuszcz.

Ok. Skończyłem. Teraz mam zamiar zapisać to i . . . A niech to. Właśnie przeczytałem artykuł.

Łatwiej jest udzielić tej rady, niż jej przestrzegać.

Total
0
Shares
Related Posts